Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.08 20:45

Politologė Jūratė Novagrockienė: Vyriausybė ir Seimo dauguma tyčiojasi iš Nausėdos

Dalis politinės erdvės stebėtojų mano, kad prezidentas Gitanas Nausėda nėra toks ryškus lyderis, kokia buvo Dalia Grybauskaitė, jis per ilgai nereikalavo susisiekimo ministro atsakomybės, o kai jau pareikalavo, valdantieji tiesiog nekreipia dėmesio ir atvirai sako, kad Jaroslavas Narkevičius dirbs toliau, nes turi daug užduočių.

Pats ministras į prezidento reikalavimą sureagavo analogiškai, esą jis gerbia visas nuomones, taip pat ir prezidento, bet yra ir kitų nuomonių, vadinasi, tos kitos jam svarbesnės, nes prieš kameras ministras sako – atsistatydinti nesiruošiu. Premjeras, iš ministro tarsi dovanų gavęs 300 tūkstančių eurų gatvei į namus, į kuriuos grįžo po tik ką įvykusio remonto, išasfaltuoti, ieško teisinio pagrindo atleisti Narkevičių ir negirdi prezidento žodžių apie pasitikėjimą praradusį ministrą, tampomą už virvučių.

Gegužę, kai prezidento rinkimus laimėjo ekonomistas G. Nausėda, ši valdančioji koalicija neslėpė, kad po sunkių santykių su D. Grybauskaite tikisi, jog bus užkastas karo kirvis. Seime buvo tikimasi, kad prezidentas G. Nausėda bus sukalbamesnis ir nuolaidesnis. Tačiau prezidentas, nors ir ne taip greitai, kaip buvusi prezidentė, pademonstravo ryžtą, reikalaudamas, kad atsistatydintų į skandalus įsivėlęs susisiekimo ministras J. Narkevičius, nors Lietuvos lenkų rinkimų akcijos–Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis Valdemaras Tomaševskis, savo partijos kolegai keliamus kaltinimus pavadino jerunda – niekais.

„Pasakysiu taip: jerunda, vsio zakonno – tai argumentai, kurie gal tiko 1996 metais, bet jie nebetinka 2019“, – sako prezidentas.

Lygiai prieš metus vienu ypu, be ilgų aiškinimų atleidęs net tris ministrus, dabar S. Skvernelis teisinasi, kad J. Narkevičiaus atleisti negali.

„Aš, norėdamas priimti sprendimą, turiu vadovautis pirmiausia ir teisiniais aktais, dabar nematau nė vieno teisinio akto, pagal kurį būtų galima reikšti pretenzijas ministrui, kad jis turėtų trauktis“, – tikina premjeras.

Savaitė. Prezidento balsas – ne valdančiųjų ausims: Narkevičius ir bendražygiai trimituoja teisinio pagrindo eilutes

2018 metais iš posto pašalintas aplinkos ministras Kęstutis Navickas ir šiemet J. Narkevičiui susisiekimo ministro postą užleidęs Rokas Masiulis tikina, kad ministro atleidimui teisinio pagrindo ieškoti nereikia, o praradus šalies vadovo pasitikėjimą darbas beveik neįmanomas.

„Kai šiandieną, kai yra sakoma, kad reikia teisinio pagrindo, tai tas teisinis pagrindas visada yra – „premjero teikimu“, toks teisinis pagrindas“, – sako buvęs aplinkos ministras K. Navickas.

R. Masiulis sako, kad po to, kai ėmė kažkam trukdyti, jis buvo pašalintas iš susisiekimo ministro posto.

„Neturint prezidento palaikymo labai sunku dirbti. Mano pavyzdys, pradėjau kažkam trukdyti, manęs neliko kaip ministro“, – pasakoja R. Masiulis.

Pats J. Narkevičius mano kitaip.

„Mane delegavo politinė jėga, kuri pavedė man dirbti skaidriai, atstovauti žmonių interesams ir tai darau. Manau, kad laikas parodys, kad žmonių interesai yra svarbūs“, – sako jis.

LLRA-KŠS pirmininkas sako, kad prezidento nuomonę gerbia, tačiau valdantieji turi kitokią nuomonę, todėl politikas nekomentavo situacijos.

„Mes garbiame prezidento nuomonę, gerbiame bet kurią nuomonę mūsų šalies politikų ir piliečių, bet koalicija, S. Skvernelis, valdančiųjų partijų lyderiai – R. Karbauskis, G. Kirkilas – turi kitą nuomonę ir čia aš daugiau nieko jums nepasakysiu“, – teigia V. Tomaševskis.

Prezidento neįtikino kalbos apie koalicijos griūtį, kuria pradėjo gąsdinti LLRA-KŠS vadovas. G. Nausėda sako, kad susisiekimo ministras prarado pasitikėjimą ir dėl to, kad yra pažeidžiamas.

„Mes turime kalbėti apie J. Narkevičių kaip apie problemą, ir pagaliau nuimti tą miglą, kuri pučiama: kad čia koalicija grius ar panašiai. Iš esmės kalbame apie vieno žmogaus – V. Tomaševskio – nenorą keisti šitą ministrą, nes jis yra lengvai tampomas už virvučių, labai patogus“, – aiškina prezidentas.

LLRA-KŠS lyderis neslepia, kad viena iš svarbiausių užduočių – valstybinio banko steigimas. J. Narkevičius atleido nepriklausomą Lietuvos pašto valdybą, kai ši paskelbė pašto pastatų pardavimo aukcioną, nes jų išlaikymas nuostolingas. V. Tomaševskis pranešė, kad Lietuvos pašto pastatuose bus įkurtas valstybinis komercinis bankas.

„Čia milžiniški pastatai, čia gali būti centrinė būstinė. O pašto skyrių yra 3 kartus daugiau, nei bankų skyrių dabar veikiančių. Tai yra tam tikras tinklas, yra bazė“, – pasakoja jis.

V. Tomaševskis taip pat pareiškė, kad jo deleguotas ministras J. Narkevičius uždraus „Lietuvos geležinkeliams“ pasirašyti geležinkelių elektrifikavimo sutartį, nes kelia įtarimų, kad trys konkurso dalys buvo sujungtos į vieną.

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius yra sakęs, kad elektrifikavimo konkurso išskaidymo nori Lietuvos verslas. Šiame komitete svarstant „Lietuvos geležinkelių“ veiklą, komiteto narys Zbignevas Jedinskis du kartus reikalavo, kad komitetas išklausytų ir Lietuvos verslo konfederacijos prezidentą Valdą Sutkų.

Verslo asociacijos vadovui žodis taip ir nebuvo suteiktas. Anot mūsų šaltinių, nepasirašyti sutarties nėra teisinių priežasčių, Lietuva rizikuoja prarasti 200 mln. eurų Europos Sąjungos paramos.

Prezidentas G. Nausėda paragino ir patį premjerą pasitikrinti dėl aplinkybių, kai už visus papildomus pinigus Vilniaus rajono gatvėms buvo išasfaltuota į premjero namus vedanti gatvė.

„Premjeras galėtų lengvai išspręsti šitą klausimą kreipdamasis į VTEK, paprašydamas įvertinti visas aplinkybes“, – tikina prezidentas

Tačiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis stebisi tokiu prezidento puolimu. Kiek vėliau jis pridėjo, kad neigiama VTEK išvada nieko nereiškia.

Generolo Jono Žemaičio karo akademijos profesorė Jūratė Novagrockienė tokį valdančiųjų elgesį vadina apgailėtinu.

„Apskritai situacija yra apgailėtina, ir būtent iš Vyriausybės ir Seimo daugumos pusės, nes jie tiesiog tyčiojasi iš prezidento“, – tikina ji.

K. Navickas sako, kad ši situacija – koalicijos derybų ir prekybos postais padarinys, siekis pasinaudoti valdžios galimybėmis ne valstybės, o savo naudai. .

„Yra prekiaujama postais, ta prekyba prie valstybės gerovės, mano supratimu, neprisideda. Ir aš manau, kad šita situacija, šitas skandalas su susisiekimo ministru ir ypatingai su sprendimu, kuris susijęs dėl premjero naudojamo keliu, tai tikrai jie nepuošia viso spektro, bet aš manau, kad šita politinė jėga jau nebesitiki laimėti rinkimų“, – teigia jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi