Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.07 11:47

Gabrielius Landsbergis: kaip pasitikėti valstybe, kai sumokėti mokesčiai gali nueiti premjero keliui

atnaujinta 12.31
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.12.07 11:47

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis tikina, kad gerovės valstybės neįmanoma sukurti be pasitikėjimo, kurio, pasak konservatorių vadovo, itin trūksta. Jis kelia klausimą, kaip galima pasitikėti valstybe, kuri prašo sumokėti daugiau mokesčių, tačiau tie pinigai nukeliauja vieno iš šalies vadovų kelio remontui. Tuo metu TS-LKD patriarchas Vytautas Landsbergis ragina inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus.

Šeštadienį G. Landsbergis, kalbėdamas TS-LKD tarybos posėdyje, pasidžiaugė, kad kelionių po Lietuva idėja, pavadinta „Girdime Lietuvą“, pasiteisino. G. Landsbergis tikino, kad TS-LKD atstovai, keliaudami po Lietuvą, surinko daugiau negu 50-ties organizacijų parašus ir šie nugulė į dokumentą. Tai, kaip pasakojo TS-LKD lyderis yra tam tikras pasiūlymų, pastabų, prašymų rinkinys, kuris bus perduotas finansų ministrui Viliui Šapokai, prezidentui Gitanui Nausėdai.

G. Landsbergis, kalbėdamas apie politines aktualijas, pasiūlė padiskutuoti apie gerovės valstybę. Jis akcentavo, kad gerovės kūrimui valstybėje būtinas pasitikėjimas, kurio, anot jo, veikiausiai Lietuvoje šiuo metu nėra.

„Pamirštas pasitikėjimas. Be pasitikėjimo, be bendro sutarimo kurti gerovę neįmanoma“, – šeštadienį TS-LKD tarybos posėdžio metu kalbėjo G. Landsbergis.

„Bet kaip galima pasitikėti valstybe, kuri prašo iš manęs susimokėti kad ir 100 eurų daugiau už būstą, keliasdešimt eurų už automobilį, jeigu žinau, kad tie pinigai gali nueiti vienam iš valstybės vadovų, nutiesti keliuką iki jo namų? Kaip aš galiu pasitikėti, kai aš galiu atiduoti savo dalį sunkiai uždirbtų pinigų valstybei ir jie bus išleisti nežinia, kur – gal kokia valstybės pastatui remontuoti, gal kokiam aukštam valstybės pareigūnui algą pakelti?“, – svarstė G. Landsbergis.

Akcentavo diskusiją apie politinę kultūrą

TS-LKD lyderis priminė „auksinių šaukštų“ skandalą, kada paaiškėjo, kad Lietuvos kariuomenė iš vienos įmonės virtuvės įrankius pirko gerokai brangiau negu galėjo. G. Landsbergis tikino, kad tąkart kalbėjo apie valstybės išdavystę. Jis prisipažino, kad panašus jausmas jį aplanko ir dabar, mat valstybėje trūksta pasitikėjimo.

G. Landsbergis tikino, kad, siekiant atstatyti pasitikėjimą valstybėje, sukurti gerovę joje, reikia atsisakyti ir dalį savo gerovės. Savo ruožtu konservatoriai, anot G. Landsbergio, inicijuoja specialų dokumentą.

„Parengėme dokumentą. Su Jūsų pritarimu, jei jam bus pritarta, kviesime pasirašyti visus su mūsų politine organizacija, su mūsų partija į rinkimus eisiančius žmones. [...] Man asmeniškai atrodo, kad svarbiausias dalykas yra tai, kad, kai žmogus, politikas, užimantis pareigas, negebės atsakyti į klausimus žiniasklaidai, visuomenei, jis turės trauktis“, – apie dokumento esmę kalbėjo G. Landsbergis.

Jis teigė turintis viltį, kad šis dokumentas leis sugrąžinti Lietuvoje diskusiją apie politinę kultūrą.

„Jeigu taip atsitiktų, kad po rinkimų tektų formuoti valdančiąją daugumą, ieškoti kolegų, partnerių, su kuriais tai reikėtų daryti, diskusija apie politinę kultūrą ir įsipareigojimų prisiėmimą taps viena iš kertinių“, – aiškino TS-LKD lyderis.

G. Landsbergio manymu, politinėje arenoje šiuo metu itin trūksta diskusijų apie valstybės viziją. Jis kvietė apie tai diskutuoti kairiuosius, liberalus, šalies vadovą.

„Tiesą sakant, nesu iki galo supratęs, kokią valstybę mato prezidentas, nežinau, kokią gerovės valstybę mato liberalai“, – kalbėjo TS-LKD lyderis.

Anot jo, TS-LKD vienas pagrindinių tikslų ir uždavinių yra valstybės tvarumas ir darbų tęstinumas.

„Mūsų uždavinys – kad, kai mūsų nebus, valstybė būtų“, – akcentavo G. Landsbergis.

V. Landsbergis į karą prieš „valstiečius“ nekvietė

Konservatorių patriarchas, partijos garbės pirmininkas V. Landsbergis TS-LKD tarybos posėdyje ragino nesivelti į karus su „valstiečiais“, o verčiau inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus.

„Neišvengiamai ateis Seimo rinkimai. Kadangi valdantieji kažko persigandę ir daro vis daugiau šaliai žalingų klaidų, būtų naudingiau kartu su jais apsispręsti dėl ankstesnių rinkimų“, – pažymėjo V. Landsbergis.

Anot jo, inicijuojant pirmalaikius Seimo rinkimus, padaugėtų „paskatų jiems keistis sparčiau“.

„Apsispręsti dėl rinkimų derėtų kartu Seimo politikų debatuose, o ne keršto muštynėse“, – dėstė politikas.

V. Landsbergis, vertindamas dabartinius valdančiuosius, teigė matantis „valstiečių“ su premjeru S. Skverneliu priešakyje „politinį ir finansinį bankrotą“.

„Mes matome, kad pažadais valdantieji rinkėjams įsipareigojo tiek daug, kad jų neįstengs tesėti. [...] Tokiu būdu jie vykdo populistų, liaudies suvedžiotojų rinkiminę kampaniją. Ir kampanija vyksta ne iš santaupų, bet į skolą, į didelę skolą, kurią paliks greičiausiai ne savo partijos latifundininkų asmeniniame debete, o kitiems“, – aiškino V. Landsbergis.

TS-LKD garbės pirmininkas dabartinę situaciją lygino su 2008-ųjų situaciją Lietuvoje, kai Vyriausybė, nors kilo ekonominė krizė, paliko kitoms valdžioms optimistinį biudžetą.

V. Landsbergis savo ruožtu ragino konservatorius kviesti premjerą S. Skvernelį pokalbiui apie būsimas skolų sumokėjimą.

„Kviestumėme jį atviram, draugiškam pokalbiui apie būsimų skolų mokėjimą. Jis juk ne latifundininkas, ne dvarponis“, – tvirtino TS-LKD patriarchas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi