Lietuvoje

2019.12.06 19:34

Pažadų neištesėjusiai valdžiai atsirūgs protestais – į gatves žada išeiti ir ugniagesiai, ir pareigūnai

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.06 19:34

Pareigūnai kitą savaitę žada rengti įspėjamąjį protestą, reikalaudami kitų metų biudžete papildomai skirti beveik 30 mln. eurų algoms didinti. Kitaip žada išeiti į gatves.

Trečdalis sumos būtų skiriama ugniagesiams, kurių algos, profsąjungų teigimu, mažiausios, ir kartais nesiekia 600 eurų. Valdantieji atkerta, kad biudžete ir taip numatytas didesnis finansavimas, o skirti dar nėra galimybių.

Ugniagesių kantrybė trūko

Su Seimo frakcijų atstovais susitikę ugniagesiai sako, kantrybė trūko: per trejus metus Vyriausybė ir Seimas iš esmės net nepradėjo įgyvendinti pažado, kad mažiausia pareigūno alga 1000 eurų į rankas – jau kitąmet.

„Čia ne mes prašėme 1000 eurų į rankas, čia yra jų pažadas, jų įsipareigojimas ir tiesiog jie to. Iš tikrųjų, sakau, pradedančio ugniagesio atlyginimas nesiekia 600 eurų, truputį virš 500. Jie žadėjo 1000 eurų, tačiau 2020 metais iš jų finansavimo nesimato, kad tai galėtų įvykti“, – Druskininkų PGT ugniagesys gelbėtojas Povilas Stonkus.

„Vyriausybė nebuvo nieko įsipareigojusi, išskyrus tai, kas yra biudžete. (...)Vyriausybė skyrė papildomai lėšų, kada biudžetas grąžintas tame tarpe ir ugniagesiams“, – tvirtina Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

Ugniagesiai atkerta, kad Vyriausybė algoms didinti neskyrė nei milijono. Ir sako, suprantantys, kad kitų metų biudžete reikėtų papildomai bent 16 mln. eurų pažadams įgyvendinti. Todėl prašo kukliau – apie 10 mln. eurų arba tiek, kiek jau dabar suskaičiuota nuostolių po gaisro Alytuje.

Anot profsąjungos atstovų, Seimui pritarus reikalavimams, labiausiai augtų pradedančiųjų algos – nuo 530 iki 800, kitų mažiausiai 100 eurų.

„Nuo Naujųjų metų kyla bazinis dydis ir koeficientai, tai būtų vienas pakilimas, o balandžio mėnesį būtų antras pakilimas. Jam ir tikėtina, kad jis už tuos pinigus gautų apie 800-850 eurų, kitiems atitinkamai daugiau“, – aiškina Ugniagesių gelbėtojų profsąjungos pirmininkas Saulius Džiautas.

Reikalauja algų ir kitiems

Pareigūnus vienijanti profsąjunga sako, kad algos turi didėti ir kitose tarnybose: pasienio, policijos, viešojo saugumo. Todėl reikalauja papildomai kitų metų biudžete numatyti bent 28 mln. eurų. Ir primena, kad Vyriausybės pažadams įgyvendinti reikėtų triskart tiek. Valdantiesiems neišgirdus, dar iki biudžeto tvirtinimo pareigūnai žada išeiti į gatves.

„Kitą savaitę bus įspėjamasis protestas. Nepaisant to, ką mes čia šiandien kalbėjome, diskutavome. Po to mes matysime, jeigu situacija nesikeis, 17 dieną, planuojamas dar vienas jau ne įspėjamasis protestas. Protestuos visi: nuo policininko iki ugniagesio ir aplinkos apsaugos pareigūnai“ – sako Pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas Vladimiras Banelis.

Prie pareigūnų žada prisijungti ir aplinkosaugininkai, kurie, profsąjungų atstovų tvirtinimu, per mėnesį neuždirba ir 600 eurų.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Žinios. Kitą savaitę ugniagesiai žada surengti įspėjamąjį streiką
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt