Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.06 12:17

Teisingumo ministerija kreipsis į KT dėl nelietuviškų vardų rašybos dokumentuose

Ignas Jačauskas, BNS 2019.12.06 12:17

Teisingumo ministerija kreipsis į Konstitucinį Teismą prašydama išaiškinimo dėl nelietuviškų vardų rašybos asmens dokumentuose bei svarsto keisti tai reglamentuojančius teisės aktus, sako ministras Elvinas Jankevičius.

Šiuo metu Civilinės metrikacijos, migracijos įstaigos atsisako dokumentuose oficialiai registruoti tokius vardus, kaip Anna, Leyla, Ellana, Estella, o jų siekiantieji kaskart turi kreiptis į teismus – teismai savo ruožtu formuoja praktiką, palankią norintiems tokios vardų rašybos.

„Taip, mes kreipsimės į Konstitucinį Teismą dėl išaiškinimo, dėl lygiateisiškumo. Mes manome, kad yra susidariusi tokia dviprasmė situacija, ir tai nėra gerai, kai mes verčiame eiti į teismus mūsų žmones ir tik tuomet teismo pagalba jie gauna tai, ko nori. Kreipsimės dėl vardų rašymo lotyniškais rašmenimis“, – žurnalistams sakė E. Jankevičius.

Penktadienį ministerijoje šia tema buvo surengta diskusija – joje dalyvavę kalbininkai ir už lietuvišką asmenvardžių rašybą pasisakantys visuomenininkai pabrėžia konstitucinį valstybinės lietuvių kalbos statusą, o galimą vardų rašymo liberalizavimą vertina kaip pavojų kalbai.

Tuo metu civilinės metrikacijos specialistai, žmogaus teisių gynėjai akcentuoja, kad dabartiniai teisės aktai varžo Konstitucijoje numatytas asmenų laisves tautybės ir kalbos pagrindu, taip pat teisę laisvai judėti. Jie ragina numatyti konkrečias išimtis, kada būtų galima įrašyti vardus asmens dokumentuose ne pagal lietuvių kalbos taisykles.

E. Jankevičius pabrėžia, kad „kiekvienos pusės argumentai yra labai svarbūs“.

„Mes tikrai mylime lietuvių kalbą, bet pasaulis yra globalus, mūsų tautiečiai, piliečiai važiuoja gyventi kitur, paskui grįžta. Mes matome, kad šiandien įstatymas nėra visiškai tobulas ir yra keistinas“, – sakė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi