Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.06 11:51

MRU etikos sargai atmetė Skvernelio skundą dėl politologo Valentinavičiaus pasisakymų

atnaujinta 15.56

Premjeras Saulius Skvernelis Mykolo Romerio universiteto (MRU) etikos komisijai apskundė politologą Virgį Valentinavičių. Portalo LRT.lt žiniomis, į universiteto etikos prievaizdus ministras pirmininkas kreipėsi dėl V. Valentinavičiaus išsakytos minties, kad premjeras dėl savo sveikatos būklės turėtų laikinai arba visiškai atsisakyti pareigų. Tiesa, popiet universiteto Etikos komisija pareiškė, kad politologo pasisakymai premjero orumo neįžeidė.

Tai, kad buvo apskųstas, patvirtino ir pats V. Valentinavičius. Portalo LRT.lt žiniomis, kurias patvirtino ir V. Valentinavičius, MRU akademinės etikos komisija ketvirtadienį rinkosi į posėdį ir priėmė sprendimą dėl premjero apskųsto politologo. Nors pats V. Valentinavičius sakė dar oficialaus rašto su sprendimu negavęs, portalo LRT.lt žiniomis, akademinės etikos pažeidimų nustatyta nebuvo.

Premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas patvirtino, kad S. Skvernelis kreipės į MRU etikos komisiją. Tiesa, T. Beržinksas teigė, kad tai jis darė ne kaip premjeras, o tiesiog eilinis žmogus. Pasak ministro pirmininko atstovo, S. Skvernelis prašė komisijos įvertinti, ar V. Valentinavičius nepažeidė akademinės etikos normų.

„Tame prašyme, kurį premjeras pasirašė ne kaip premjeras, o tiesiog kaip Saulius Skvernelis, buvo prašymas įvertinti, ar universiteto bendruomenės nario galimai diskriminacinio pobūdžio pasisakymai atitinka akademinės etikos reikalavimus, kurie keliami universiteto darbuotojams ir ar, galų gale, tinkamai ir teisingai prisideda prie paties universiteto įvaizdžio ir universiteto bendruomenės narių veiklos stiprinimo“, – komentavo T. Beržinskas.

Jis taip pat priminė, kad į tokius V. Valentinavičiaus žodžius neigiamai sureagavo ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija, kurios vadovo pranešime, anot T. Beržinsko, nurodoma, kad tokiais teiginiais kenkiama onkologinėmis ligomis sergančiųjų bendruomenei, o tokiais vertinimais išeinama už padorumo ribų.

„Premjero kreipimasis ir gimė siekiant apginti ne tiek save, kiek visus tiek onkologinėmis, tiek galbūt kitomis ligomis sergančius asmenis nuo pasisakymų, kurie gali juos užgauti“, – sakė T. Beržinskas.

Ministro pirmininko atstovas pabrėžė, kad premjeras priima pagrįstą kritiką bei nesiekia „užčiaupti“ apžvalgininko.

„Premjeras galbūt buvo naivus, kai rašydamas tokį prašymą tikėjosi, kad toks prašymas ir jo svarstymas galbūt privers poną Valentinavičių ateityje bent šiek tiek atsakingiau pasirinkti žodžius ir nesirinkti tokių žodžių, kurie galėtų būti suprasti nevienareikšmiškai ar užgauti sergančius žmones“, – teigė premjero atstovas spaudai.

MRU etikos sargų išvada: V. Valentinavičius neįžeidė premjero

Mykolo Romerio universitete dirbantis politologas Virgis Valentinavičius kalbėdamas apie premjero Sauliaus Skvernelio sveikatą jo garbės bei orumo nepažeidė, konstatavo universiteto Etikos komisija.

„V. Valentinavičiaus tuose žodžiuose, dėl kurių buvo prašoma pateikti nuomonę, išvadą, mes neradome to, kas pažeistų kito asmens garbę, orumą, kas užgautų kitą asmenį, jį diskriminuotų. Nematėme jokios netolerancijos ir panašiai“, – BNS sakė komisijos pirmininkas Vytautas Sinkevičius.

„Mes tai interpretavome, kad tai yra individuali, asmeninė vieno iš mūsų bendruomenės narių nuomonė. Tai nėra universiteto nuomonė, tai yra jo asmeninė nuomonė. Jis turi teisę ją reikšti remdamasis Konstitucija ir Europos Žmogaus teisių konvencija“, – pridūrė jis.

V. Sinkevičius taip pat teigė, kad sprendimas priimtas remiantis tarptautine praktika ir Konstitucija.

„Esmė yra tokia, kad pagal Konstituciją, asmuo turi teisę laisvai reikšti savo nuomonę, jis turi teisę kritikuoti valdžios institucijas ir jų pareigūnus. Mes rėmėmės ir Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika, kad nuomonės raiška ir tokia, kad ji nelabai maloni tam asmeniui, kurie kurį reiškiama nuomonė, kad gali būti vartojami ir aštresni išsireiškimai, bet tai nėra pagrindas riboti nuomonės reiškimo laisvę ir saviraiškos laisvę“, – kalbėjo teisės ekspertas.

Premjeras sprendimo nekomentuoja, politologas vadina žodžio laisvės laimėjimu

Kaip BNS sakė premjero atstovas Tomas Beržinskas, šio etikos sargų sprendimo S. Skvernelis nekomentuos.

„Paties sprendimo premjeras nekomentuos ir, matyt, geriausiai tą sprendimą galės įvertinti tiek universiteto bendruomenė, tiek visuomenė, įskaitant ir onkologinėmis ligomis sergančius žmones“, – BNS premjero poziciją perdavė jo atstovas Tomas Beržinskas.

Jis taip pat pridūrė, kad premjeras prašydamas įvertinti politologo pasisakymus neturėjo tikslo nubausti V. Valentinavičiaus.

„Premjero tikslas buvo atkreipti dėmesį, kad tam tikra leksika, kurią vartoja šiuo konkrečiu atveju akademinės bendruomenės atstovas, yra galimai diskriminuojanti ir užgaunanti žmones, kurie serga onkologinėmis ligomis“, – teigė premjero atstovas.

„Priminsiu, kad šitą leksiką kaip nederamą įvertino ir Onkologinių ligonių asociacijos vadovas Šarūnas Narbutas“, – pridūrė jis.

T. Beržinskas taip pat teigė, kad tikslas atkreipti dėmesį buvo pasiektas, kadangi premjero prašymas buvo svarstytas MRU Etikos komisijoje.

LRT.lt penktadienį V. Valentinavičius teigė, kad premjero skundas rodo žodžio laisvės nesupratimą bei nemokėjimą priimti jokios kritikos.

„Jis (premjeras – LRT.lt) kreipėsi kaip privatus asmuo, skundas buvo atsiųstas iš kanceliarijos, tad visgi jis tampa ne visai privačiu asmeniu. Bet koks toks skundas, kai yra aukšto rango valstybės pareigūnas, tai iškart keičia skundo prasmę. Mano nuomone, premjeras tiesiog sunkiai supranta, kas yra žodžio laisvė, sunkiai pakelia kritiką, bet labai lengvai leidžiasi į bandymus kritiką užspausti.

Manau, kad šis skundas yra būtent bandymas užspausti kritiką ir tai nėra pirmas premjero bandymas. Prisimenu, kad jis kažkada feisbuke gana grubiai užsipuolė mano kitą kolegę iš MRU Rimą Urbonaitę. Tad belieka spėti, kad premjerui bet kokia kritika yra skausminga, sunkiai virškinama, jam būtų geriau, kad jos išvis nebūtų“, – LRT.lt po sprendimo paskelbimo dėstė politologas.

Pasak V. Valentinavičiaus, jis ir dabar, po visų įvykių ir skundų, savo anksčiau ištartų žodžių neišsižadėtų.

„Premjeras serga, negali dirbti savo darbo pilnomis jėgomis, negali kokybiškai dirbti. Todėl manau, kad reikia galvoti apie laikiną arba visišką pareigų sustabdymą. Po šio skundo galėčiau tam pridėti dar vieną motyvą – į premjero darbo apibrėžimą įeina pakantumas kritikai. Jeigu premjero negalima kritikuoti, tai jis nėra tinkamas postui“, – mano jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi