Lietuvoje

2019.12.05 18:07

Pasipiktino „valdžios aukojamomis 7513 gyvybių tam, kad medikai gautų 50 eurų per mėnesį“

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.12.05 18:07

„Pacientai nesupranta, kodėl reikia pridėti 10 eurų prie vaiko pinigų ar tris eurus prie pensijos tam, kad tos grupės būtų svarbesnės nei šiuo metu mirštantys pacientai“, – LRT RADIJUI sako Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas Šarūnas Narbutas.

POLA vadovas skelbia, kad valdžia aukoja 7513 pacientų gyvybių tam, kad medikai gautų papildomai po 50 eurų per mėnesį. Š. Narbutas savo feisbuko paskyroje retoriškai klausia: „kaip nukreipti diskusiją nuo fiskalinės drausmės ir mistinių rezervų kaupimo?“.

Jo teigimu, valdininkų atsakymas yra skirtas supriešinti gydytojus ir pacientus. Jis sako pastebėjęs, kad pradiniame biudžete vaistams skiriamų lėšų sumažėjo 40-čia milijonų, o medikų atlyginimams ta pati suma padidėjo. „Čia ne rezervų sumos perskirstytos, o tiesiogine to žodžio prasme pinigai paimti iš vaistų eilutės ir įdėti medikų atlyginimų didinimui“, – sako POLA vadovas.

Š. Narbutas neslepia nusivylimo ir tikina, kad toks valdančiųjų sprendimas atsilieps artimoje ateityje. „Mes suprantame fiskalinę drausmę ir kitus dalykus, tačiau taip daryti, be jokių diskusijų, tikrai negalima. Mums belieka tik prašyti viešumo, – teigia POLA prezidentas. – Iš pradžių yra sakoma, kad vaistams lėšų yra, o jau dabar – nėra. Tos pačios vyriausybės pozicija vos per pusantro mėnesio pasikeitė kardinaliai“.

Pasak jo, jau „šiais metais žinome, kad pacientų gydymui reikia 400 milijonų eurų, be naujų vaistų kompensavimo“. „Tuo tarpu kitais metais tų lėšų numatyta tik 355 mln. eurų. Tai reiškia, kad turėsime didelę skylę“, – piktinasi Š. Narbutas.

„Yra aiškus skaičius pacientų – 7513 – sergančių ne tik sunkiausiomis onkologinėmis ligomis, bet ir išsėtine skleroze, kuriems buvo žadama, kad jie gaus efektyvius vaistus, tačiau dabar, po tokio pinigų perskirstymo, vaistų negaus nei šiemet, nei kitais metais, nes, pasirodo, lėšų tam jau nėra“, – nuoskaudos neslepia pašnekovas, nuo 18-kos metų sergantis lėtine mieloleukemija.

Š. Narbutas sako nerimaujantis, kad problema čia yra kur kas rimtesnė, nei atrodo iš pat pirmo žvilgsnio. „Valstybė kitais metais planuoja vaistams išleisti mažiau, nei yra šių metų poreikis. O tas poreikis yra nuolat didėjantis, – neabejoja POLA vadovas. – Pirminiame projekte problema buvo matoma, o patikslintame variante dalis pinigų nugulė medikų algoms didinti“.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė nemano, kaip kad POLA vadovas, jog yra priešinami medikai su pacientais. „Visi pacientai, kuriems bus reikalingas kažkoks gydymas, tuos vaistus gaus. Juo labiau, kad vaistams yra skiriamas didelis dėmesys. Gerbiamas ministras Veryga padarė labai daug, kad vaistų kainos sumažėtų. Jei iki šiol pacientai nelikdavo be vaistų, tai tikrai neliks ir ateityje“, – kalba A. Kubilienė.

Pasak jos, vaistams skiriamų lėšų mažėja todėl, kad bus perkami pigesni vaistai. Toks argumentas neįtikina Š. Narbuto. Pasak jo, stinga įsipareigojimų, kad pacientai tikrai gaus pažadėtus vaistus. „Pacientai nesupranta, kodėl reikia pridėti 10 eurų prie vaiko pinigų ar tris eurus prie pensijos tam, kad tos grupės būtų svarbesnės, nei šiuo metu mirštantys pacientai“, – komentuoja Š. Narbutas.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt