Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.05 14:12

Pristatė gaires, padėsiančias išsaugoti daugiau neišnešiotukų gyvybių

LRT.lt 2019.12.05 14:12

Ketvirtadienį Lietuvoje vyksta Penktojo Pasaulinio neišnešiotų naujagimių forumas. Jo metu paviešinti tyrimų duomenys rodo, kad neišnešiotukų mirtingumas visame pasaulyje mažėja, tačiau būtų įmanoma išvengti net 70 proc. naujagimių mirčių, jei kūdikiams bei jų šeimoms būtų suteikta geresnė sveikatos priežiūra, rašoma organizatorių išplatintame pranešime spaudai.

Į pirmąjį Lietuvoje tokio pobūdžio organizuojamą forumą susirinkę ekspertai ir tėvų bendruomenės iš 22-jų šalių pasirašė Raginimą veikti. Šis raginimas turėtų užtikrinti geresnę naujagimių sveikatos priežiūrą ne tik Lietuvoje ar Europoje, bet ir visame pasaulyje.

„Toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą. Mes iš tiesų galime pasigirti, kad neišnešiotų naujagimių išgyvenamumo rodikliai yra vieni geriausių pasaulyje. Per keletą pastarųjų dešimtmečių pavyko pasiekti, jog kilogramą ar šiek tiek daugiau sveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumo rodiklis pakilo nuo 43 iki 97 proc. Šie pasiekimai yra svarbūs, tačiau turime dar daug spręstinų klausimų neišnešiotų naujagimių sveikatos priežiūros srityje“, – sakė neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė Radzevičienė.

Raginimo veikti dokumente daugiausia dėmesio skiriama trims pagrindiniams Europos naujagimių sveikatos priežiūros standartų aspektams. Vienas jų – kad visame pasaulyje būtų užtikrinta neišnešiotų naujagimių sveikatos priežiūros stebėjimo programa iki septynerių metų. Taip pat skatinama remti nuolatines specializuotas paslaugas kūdikiams ir vaikams, kuriems vėliau gali kilti vystymosi sunkumų. Mat jūdikių, gimusių 500-600 gramų svorio arba 23-24 savaičių amžiaus, tikimybė išgyventi be pasekmių yra nedidelė.

Taip pat atkreiptas dėmesys į naujagimiui ir šeimai palankios ligoninės būtinumą. Ekspertai pabrėžia, jog labai svarbu padėti kūdikių tėvams suprasti savo, kaip pagrindinio globėjo, vaidmenį, nuo pat patekimo į ligoninę momento. Specialistų nuomone, ne ką mažiau svarbu yra skatinti vaiko ir jo šeimos lavinimą ir užtikrinti, kad tėvai galėtų būti su savo naujagimiu 24 valandas per parą, o ne tik lankyti mažylį.

Taip pat raginama atkreipti dėmesį į su naujagimių ir vaikų sveikatos priežiūra susijusią infekcijų prevenciją, pacientų saugumą bei higienos praktikos laikymąsi. Būtina pasirūpinti reikiama įranga bei personalo, tėvų ir lankytojų mokymais.

Pasak Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Neonatologijos klinikos vadovės profesorės Rasos Tamelienės, Lietuva yra pavyzdys visam pasauliui.

„Tam, kad pasiektumėme tokį aukštą neišnešiotų naujagimių išgyvenamumo rodiklį, pasitarnavo daugybė veiksnių. Vienas iš jų – nuo 1992 m. pradėjusi veikti perinatologijos programa. Sprendimas, jog, esant rizikos veiksniams dėl motinos ir vaiko saugumo, gimdyvės turi važiuoti gimdyti į aukščiausio lygio ligonines, kur yra sutelkta geriausia įranga ir dirba labiausiai patyrę bei kvalifikuoti specialistai, pasiteisino. Tačiau tiek mūsų šalyje, tiek kitose valstybėse svarbu užtikrinti ne tik kuo sklandesnį neišnešiotų naujagimių gimimą, bet ir tolimesnę mažylio bei jo susilaukusios šeimos priežiūrą“, – tikino R. Tamelienė.

Anot forume dalyvaujančios Pasaulio sveikatos organizacijos atstovės Ornelos Linceto , neišnešiotų kūdikių išgyvenamumas didėja visame pasaulyje, tačiau kartu yra svarbu gerinti ir tolimesnę kūdikių priežiūrą.

„2005 m. pasaulyje neišgyveno net 4 mln. naujagimių. Tas skaičius nuosekliai mažėja – pernai pasaulyje mirė 2,5 mln. kūdikių. Atlikti tyrimai rodo, jog įmanoma išvengti net 70 proc. naujagimių mirčių, jei kūdikiams bei jų šeimoms būtų suteikta visapusiška, kokybiška ir tęstinė sveikatos priežiūra. Todėl ypač svarbu ne tik gerinti išgyvenamumo rodiklius, bet ir užtikrinti tolimesnį rūpinimąsi naujagimių sveikata visame pasaulyje. Šiam tikslui įgyvendinti buvo sukurti Europos naujagimių sveikatos priežiūros standartai, nukreipti į neišnešiotų naujagimių ir jų šeimų problemų sprendimą“, – sakė O. Linceto.

Europos naujagimių priežiūros fondo vykdomosios valdybos pirmininkė ir viena iš fondo įkūrėjų Silke Mader teigia, kad reikia globaliai kelti svarbiausius klausimus, susijusius su naujagimių sveikata.

„Prie penkmetį trukusio standartų kūrimo prisidėjo net 220 įvairių sričių sveikatos priežiūros profesionalų, tėvų atstovų ir susijusių sričių specialistų iš daugiau nei 30 Europos šalių. Mūsų pagrindinis tikslas – užtikrinti geriausią ir tinkamą neišnešiotų, sergančių ar per mažų kūdikių priežiūrą tinkamu metu, tinkamoje vietoje. Šių standartų įgyvendinimas visame pasaulyje padės užtikrinti kokybišką kūdikių gyvenimo pradžią“, – įsitikinusi S. Mader.

Europos naujagimių priežiūros fondas kartu su partneriais Pasaulinį neišnešiotų naujagimių forumą organizuoja jau penktąjį kartą. Šiais metais Vilniuje vykstančio forumo organizavimu rūpinasi ir Lietuvos neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ bei Lietuvos neonatologijos asociacija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi