Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Lietuva dėkoja Italijai už aštuonis mėnesius saugotą oro erdvę

LRT.lt2015.09.08 13:45

Rugpjūčio 27 d. Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose surengta atsisveikinimo su NATO oro policijos misiją baigusiais Italijos kariais. Italijos kariai su keturiais naikintuvais „Eurofighter Typhoon“ NATO oro erdvę virš Baltijos šalių saugojo dvi rotacijas iš eilės, iš viso aštuonis mėnesius, rašoma KAM pranešime spaudai.

Rugpjūčio 27 d. Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose surengta atsisveikinimo su NATO oro policijos misiją baigusiais Italijos kariais. Italijos kariai su keturiais naikintuvais „Eurofighter Typhoon“ NATO oro erdvę virš Baltijos šalių saugojo dvi rotacijas iš eilės, iš viso aštuonis mėnesius, rašoma KAM pranešime spaudai.

„Lietuva dėkoja Italijai už  dalyvavimą NATO oro policijos misijoje Baltijos  šalyse.  Visos NATO sutartos saugumo užtikrinimo priemonės, taip pat ir sustiprinta NATO oro policijos misija, yra nepaprastai svarbios užtikrinant ne tik Baltijos šalių žmonių patikinimą, bet ir užtikrinant saugumo priemones ir taiką. Sustiprinta NATO oro policijos misija – tai ne tik savanoriško sąjungininkų įsipareigojimo kolektyvinei gynybai pavyzdys, bet ir akivaizdus sąjungininkų solidarumo ir vienybės ženklas“, – ceremonijoje sakė krašto apsaugos viceministras Marijus Velička.

Pirmuosius keturis misijos mėnesius Italijos kariai veikė kaip pagrindinis NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse kontingentas, kurį sustiprino Šiauliuose dislokuotas Lenkijos kontingentas ir Estijoje dislokuotas Ispanijos kontingentas.  Nuo gegužės 1 d. Italijos kariai dalyvavo oro policijoje kaip pastiprinimas iš Šiaulių pagrindiniam Norvegijos kontingentui.

„Per misijos laikotarpį Italijos kariai išskraidė beveik 900 valandų, kildami tiek mokomiesiems skrydžiams, tiek realioms operacijoms ore“, – sakė Italijos kontingento vadas pulkininkas Vito Cracas. Atlikdami šiuos skrydžius Italijos pilotai ne tik stebėjo erdvę virš Baltijos šalių, bet ir treniravosi kartu su Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvės kontrolieriais ant žemės ir sąjungininkų pilotais ore. Pasak plk. V. Craco, NATO oro policijos misija Baltijos šalyse puikiai iliustruoja, kad Italija laikosi NATO gynybos įsipareigojimų ir dalyvaudama šioje NATO misijoje prisideda ne tik prie savo šalies, bet ir tų šalių, kurios neturi savo oro policijos pajėgumų, oro erdvės saugumo užtikrinimo.

Per savo dvigubą misiją Italijos kariai vykdė ir socialinius projektus. Jie nuolat savanoriavo Šiaulių kūdikių namuose, padėjo prižiūrėti vaikus, organizavo labdaras.

Nuo rugsėjo 1 d. NATO oro policijos misija Baltijos valstybėse ir toliau bus sustiprinta. NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse vadovavimą iš Norvegijos rugsėjo 1 d. oficialiai perims Vengrija su keturiais Šiauliuose dislokuotais naikintuvais Jas-39 „Gripen“. Vengrus iš Amari bazės Estijoje sustiprins Vokietijos karinės oro pajėgos su keturiais naiktuvais „Eurofighter Typhoon“.

Baltijos valstybės siekia, kad pagrindinis NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantis kontingentas Šiauliuose būtų sustiprintas papildomais pajėgumais tiek Estijoje, tiek ir Lietuvoje ir dėl to nuolat konsultuojamasi su sąjungininkais. Sąjungininkai ir NATO vadavietės nuolat vertina padėtį ir esant poreikiui gali nedelsiant atsiųsti papildomus sustiprinimo pajėgumus.

NATO šalys pradėjo siųsti savo karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių oro erdvę nuo 2004 metų kovo Lietuvai, Latvijai ir Estijai tapus NATO narėmis. NATO priėmė sprendimą sustiprinti Oro policiją Baltijos šalyse 2014 m. pavasarį netrukus po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos. Vėliau NATO priėmė sprendimus dėl saugumo priemonių ne tik ore, bet ir sausumoje bei jūroje.

Lietuva kartu su Latvija ir Estija visiems atvykstantiems sąjungininkių kontingentams suteikia priimančiosios šalies paramą, užtikrina logistinę paramą ir bendrai tam skiria iki 15 mln. eurų per metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.