Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.05 16:57

Vilniuje studentui įtariant susirgimą tymais, universitetas ėmėsi atsargumo priemonių

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt 2019.12.05 16:57

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Kūrybinių industrijų fakultete įtariamas tymų atvejis. Fakulteto bendruomenę Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) įspėjo kelias savaites būti dėmesingus ir stebėti savo sveikatos būklę.

Kad vienam iš studentų įtariami tymai portalui LRT.lt patvirtino VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto dekanė doc. dr. Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė.

„Gavome iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro raštą apie įtariamą atvejį. Tada išplatinome šią informaciją visai savo bendruomenei, kad jeigu atsiras kokių nors požymių, jei pasijus blogai, iškart kreiptųsi į gydytojus“, – sako fakulteto dekanė.

Pašnekovė tikina, jog bendruomenė į žinią reaguoja ramiai. Pasak Z. Sederevičiūtės-Pačiauskienės, kol kas daugiau informacijos apie situaciją VGTU negavo: „Panikos nėra. Vienas kitas studentas paklausia, ką mums daryti, paaiškiname kiekvienam. Tikrai negirdėjom, kad kas nors būtų prastai pasijutęs, negirdėjom, kad būtų susirgusiųjų.“

NVSC patvirtino, kad lapkričio 29 dieną juos pasiekė informaciją apie įtariamą tymų atvejį. Sergantis asmuo yra 19 metų amžiaus. Pirmasis apie šį atvejį VGTU pranešė portalas lrytas.lt.

„Įtariamam tymais sergančiam asmeniui liga pasireiškė bėrimu, kosuliu ir nežymia sloga“, – teigia NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Korkut.

Jos teigimu, diagnozė dar nėra patvirtinta. Paskutinis patvirtintas tymų atvejis, NVSC duomenimis, buvo užregistruotas šių metų liepos mėnesį.

Lapkričio ir gruodžio mėnesiais buvo užregistruoti 8 įtariami susirgimai tymais, 6 iš jų jau paneigti. Be minėto VGTU studento, antrasis per šį laikotarpį įtariamas tymais užsikrėtęs asmuo yra jokios ugdymo įstaigos nelankantis vaikas. Tikslios diagnozės dar laukiama.

Pasak E. Korkut, tymai pavojingi, nes gali lengvai išplisti visuomenėje. Tai ūmi virusinė infekcija, plinanti oro lašeliniu būdu. Užsikrėsti tymais, kaip pažymi specialistė, galima tik nuo sergančio asmens 4 dienas iki bėrimo atsiradimo ir 4 dienas po bėrimo atsiradimo.

„Dažniausiai susirgimas tymais pradžioje pasireiškia karščiavimu, vėliau – konjuktyvitu, sloga, kosuliu, atsiranda Kopliko dėmės, bėrimas, kuris neniežti. Bėrimas paprastai pasireiškia 3–4 ligos dieną, prasideda veido srityje, už ausų, vėliau „leidžiasi žemyn“. Išlieka 4–7 dienas“, – komentuoja specialistė.

E. Korkut teigimu, susirgimas tymais pavojingiausias kūdikiams, nėščiosioms ir asmenims, kurių nusilpnęs imunitetas. „Kaip nustatyta 2019 m. buvusio tymų protrūkio metu, didžiausias sergamumas buvo vaikų iki 1 metų amžiaus, nes jie per jauni būti paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių“, – aiškina pašnekovė.

Sergančio tymais ligonio būklei palengvinti gali būti taikomas tik simptominis gydymas. Pasitaiko ir komplikacijų, pavyzdžiui, plaučių uždegimas, vidurinės ausies uždegimas, encefalitas. Tymai gali iššaukti ir priešlaikinį gimdymą bei kitokias komplikacijas nėščiosioms.

Sąlytį su sergančiuoju tymais turėjusiems asmenims, kurie neskiepyti, skiepyti tik viena vakcinos doze ar tymais nesirgę, E. Korkut pataria kreiptis į NVSC. Tokiu atveju rekomenduojama pasiskiepyti.

„Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį, 21 dieną, ir pasiskiepyti, jeigu nesusergama. Visiems sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims, nepriklausomai nuo to, ar spėjo pasiskiepyti po kontakto, ar ne, rekomenduojama stebėti savo sveikatos būklę 21 dieną po kontakto“, – teigia specialistė.

Ji pabrėžia, kad yra ligų, kurias galima sumaišyti su tymais, pavyzdžiui, vėjaraupiai, raudonukė: „Pagrindinis tymų simptomas – odos bėrimai gali būti tiek užkrečiamos (infekcinės), tiek neinfekcinės, uždegiminės ligos simptomas. Bėrimai būdingi esant alerginėms reakcijoms bei kitoms neinfekcinėms ligoms, pavyzdžiui, atopiniam dermatitui.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi