Lietuvoje

2019.12.05 12:30

Politikams pasilengvinti kelio į Seimą nepavyko: balsavimą teks kartoti

politikų komentarai; atnaujinta 13.12
Gytis Pankūnas, LRT.lt, ELTA2019.12.05 12:30

Parlamentas ketvirtadienį nepriėmė Seimo rinkimų įstatymo pataisų, kuriomis siekta sumažinti partijoms ir koaliciniams sąrašams parlamento rinkimuose taikomą rinkėjų pasitikėjimo kartelę. Opozicijai nedalyvavus balsavime, Seimui pritrūko balsų sprendimui priimti. Balsavimą teks kartoti.

Šiuo metu įstatyme numatyta, kad partija deleguoti savo atstovus į Seimą gali, perkopusi 5 proc. rinkėjų pasitikėjimo kartelę parlamento rinkimuose, o koaliciniams sąrašams galioja 7 proc. kartelė.

Seime ketvirtadienį siekta priimti įstatymo pataisas, kuriomis norėta sumažinti šias karteles, jos numatė, kad partijoms galiotų 3 proc. rinkėjų pasitikėjimo kartelė, koalicijoms – 5 proc.

Už įstatymo pataisas balsavo 59 Seimo nariai, 2 iniciatyvai nepritarė, 2 susilaikė. Kaip pranešė Seimo posėdžiui pirmininkavusi parlamento pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, kadangi neužteko balsų sprendimui priimti, balsavimą teks kartoti.

Balsavime dėl įstatymo pataisų nedalyvavo opozicijos – konservatorių, liberalų, socdemų – atstovai.

Užsiminė dėl kreipimosi į G. Nausėdą

Svarstant įstatymo pataisas, Seimas nepritarė konservatoriaus Mykolo Majausko pasiūlymui teisės aktų pakeitimų įsigaliojimą nukelti į 2021 m. sausio 1 d.

Diskutuojant dėl iniciatyvos sumažinti partijoms ir koalicijoms Seimo rinkimuose taikomą kartelę, Mišrios Seimo narių grupės atstovas Povilas Urbšys neslėpė pritariantis įstatymo pataisoms.

„Kartelės sumažinimas labiau įprasmina ir įtikina dėl balsavimo. [...] Kas kalbate apie fragmentavimą – kad tai sukels pavojų mūsų demokratinei sistemai – tai noriu nuraminti tokias partijas kaip konservatoriai, socialdemokratai, liberalai – fragmentacija įvyks ne tarp jūsų rinkėjų. Fragmentacija įvyks kitų rinkėjų gretose“, – pažymėjo P. Urbšys.

Kitas Mišrios Seimo narių grupės atstovas Andrius Mazuronis kreipėsi į valdančiuosius, tai yra į „valstiečius“, aiškindamas, kad įstatymo pataisos yra skirtos koalicijos partneriams „socialdarbiečiams“.

„Valstiečiai“, Jūs deginate savo populiarumo likučius ant šio laužo, kai teisė ir teisėkūra naudojama ne valstybės gerovei, verslo sąlygų gerinimui, bet savo asmeninių interesų tenkinimui. [...] Kai Jūs koalicijos partneriai prievartauja, ir, jeigu kadencijos pradžioje dar bandėte tam priešintis, tai dabar su tuo susitaikėte ir man atrodo, kad jaučiate malonumą“, – samprotavo A. Mazuronis.

M. Majauskas dar prieš balsavimą „socialdarbiečiams“ viešai sakė, kad juos „valstiečiai“ apgaudinėja, mat balsų sprendimui priimti neužteks.

Už partijoms ir koalicijoms taikomos rinkimų kartelės sumažinimą raginęs balsuoti „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas savo ruožtu ragino Seimą „išeiti iš provincijos ir pažiūrėti į Europą“.

„Iš 27 Europos Sąjungos […] šalių tik 9 turi 5 procentų kartelę, o dar aukštesnę kartelę rinkimuose turi šalys, esančios už Europos Sąjungos ribų. Absoliuti Europos Sąjungos šalių – 16-17 – turi žemesnį barjero procentą“, – kalbėjo G. Kirkilas.

Opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen pažymėjo nepritarianti kartelės žeminimui net iki 3 proc.

„Pritarus kartelės žeminimui iki 3 procentų, ta fragmentacija Seime tik didės, didės ir atsitiktinių žmonių skaičius parlamente, didės keistų iniciatyvų ir nepamatuotų sprendimų skaičius“, – tvirtino liberalė ir pridūrė, kad, jei Seimas pritars kartelės žeminimo idėjai, frakcija prašys prezidento Gitano Nausėdos vetuoti įstatymo pataisas.

Pirminiame pataisų projekte siūlyta, kad politinės partijos dalyvautų mandatų dalybose daugiamandatėje apygardoje pasiekusios 4 proc., o koalicijos – 6 proc. ribą. Tokiam pataisų variantų paramą buvo išsakiusi ir prezidentūra. Vėliau Seimas pritarė „valstiečio“ Ramūno Karbauskio ir parlamentaro Naglio Puteikio pasiūlymui kartelę dar labiau nuleisti.

Pataisą dėl žemesnės kartelės inicijavo liberalas Simonas Gentvilas, ją argumentavęs siekiu suvienodinti Seimo ir savivaldos rinkimų reguliavimą. Savivaldos rinkimams šiuo metu yra nustatytas 4 proc. ir 6 poc. rinkimų barjeras.

Kirkilas tiki, kad kartelė patekimui į Seimą vis dėlto bus nuleista: dangus nenugrius

Seimui ketvirtadienį nepriėmus sprendimo dėl siūlymo rinkimų į parlamentyą kartelę nuleisti iki 3 proc., „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas teigia, kad sprendimas vis tiek bus priimtas. Pakartotinis balsavimas, anot jo, turėtų vykti kitą savaitę.

Parlamentaras pakartojo, kad mažesnė rinkimų į parlamentą kartelė yra daugelyje ES valstybių. Taip, pasak G. Kirkilo, valdžioje atspindima visuomenės nuomonių įvairovė.

„Šalys stengiasi priiminėti tokius sprendimus, kad dar labiau atsispindėtų žmonių nuomonė. Dabar mus kaltina savanaudiškumu, bet aš manau, kad kaip tik didžiosios partijos yra savanaudiškos, nes jos, dažniausiai dešiniosios partijos, perima kairiųjų balsus“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė G. Kirkilas.

Jis pridūrė, kad galiausiai sprendimas, vis dėlto, jo nuomone, bus priimtas.

„Dangus nenugrius, simetrija bus geresnė, (...) mes nubalsuosim už šį sprendimą“, – teigė Socialdemokratų darbo partijos pirmininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.