Lietuvoje

2019.12.05 10:40

„Socialdarbiečiai“ į Konstitucinio Teismo teisėjus siūlo Bernatonį

papildyta Pranckiečio pozicija
Jūratė Skėrytė, BNS, Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.12.05 10:40

Valdančioji Socialdemokratų darbo frakcija siūlo Konstitucinio Teismo (KT) teisėju skirti savo narį, buvusį teisingumo ministrą Juozą Bernatonį.

„Jis atitinka visus privalomus rodiklius – visus, kurie numatyti įstatyme“, – ketvirtadienį BNS sakė šios frakcijos seniūnas Rimantas Sinkevičius.

J. Bernatonis patvirtino davęs sutikimą teikti jo kandidatūrą.

„Aš esu teisininkas, buvęs teisingumo ministras“, – teigė jis žurnalistams.

Kita vertus, politikas nebuvo tikras, kad Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pasirinks jo kandidatūrą.

„Gal kitos frakcijos pateiks geresnį kandidatą“, – sakė J. Bernatonis.

Seimo pirmininkas, kaip ir prezidentas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, kandidatus į KT teisėjus turi pateikti iki gruodžio 19 dienos.

Bernatonio karjeros pokyčiams koją gali pakišti Seimo pirmininkas

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis tikina neteiksiantis Seimui „socialdarbiečio“ Juozo Bernatonio kandidatūrą į Konstitucinio Teismo (KT) teisėjus.

Ketvirtadienį parlamento vadovas V. Pranckietis patvirtino sulaukęs „socialdarbiečių“ frakcijos siūlymo teikti jų frakcijos narį J. Bernatonį kandidatu į KT teisėjus, tačiau tikino šios kandidatūros neteiksiantis.

„Ne. Lauksiu dar ir kitų pasiūlymų, o kai sulauksiu, svarstysiu, kuris yra geriausias“, – žurnalistams sakė V. Pranckietis.

Jis teigė savo kandidatūros į KT teisėjus neturi. Seimo pirmininkas tikino, kad dėl kandidato į KT konsultuosis su teisininkų bendruomene, kad kandidatūrai būtų pritarta.

Pasak V. Pranckiečio, J. Bernatonis atitinka formaliuosius kandidato į KT teisėjus reikalavimus, tačiau, kaip užsiminė parlamento vadovas, klausimas dėl politiko reputacijos lieka atviras.

Kovą baigiasi Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo bei teisėjų Gedimino Mesonio ir Vyto Miliaus kadencija.

D. Žalimas ir G. Mesonis į Konstitucinį Teismą paskirti 2011 metais, o V. Milius vėliau, 2013 metais, į Europos Sąjungos Bendrojo Teismo teisėju tapusio Egidijaus Bieliūno atlaisvintą vietą.

Konstitucija numato, kad Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Konstitucinio Teismo teisėjus skiria Seimas po lygiai iš kandidatų, kuriuos pateikia prezidentas, Seimo pirmininkas ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkas. Teisėjų kadencijos pabaiga yra atitinkamų metų kovo mėnesio trečiasis ketvirtadienis.

Kai Konstitucinio Teismo teisėjo įgaliojimai nutrūksta pirma laiko, į laisvą vietą likusiam kadencijos laikui nustatyta bendra tvarka skiriamas naujas teisėjas. Jeigu toks teisėjas šias pareigas ėjo ne ilgiau kaip šešerius metus, tai jis po ne mažesnės kaip trejų metų pertraukos gali eiti Konstitucinio Teismo teisėjo pareigas dar vieną kadenciją.

Konstitucinio Teismo teisėjais gali būti skiriami nepriekaištingos reputacijos Lietuvos piliečiai, turintys aukštąjį teisinį išsilavinimą ir ne mažesnį kaip 10 metų teisinio ar mokslinio pedagoginio darbo pagal teisininko specialybę stažą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.