Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.05 08:59

Šapoka apie Vilniaus universiteto streiką: esame įtraukiami į rektoriaus rinkimų debatus

VU rektoriaus atsakas ministrui: gal jau baikite šitas nesąmones; atnaujinta 10.56
Lukas Blekaitis, ELTA 2019.12.05 08:59

Vilniaus universitetas antradienį paskelbė, kad protestuodamas dėl dėstytojų algų ketvirtadienį ir penktadienį stabdo savo veiklą dviem dienoms. Finansų ministras Vilius Šapoka mano, kad tai gali būti susiję su rektoriaus rinkimais.

„Universiteto santykiai su jo darbuotojus atstovaujančiomis organizacijomis yra jų vidaus reikalas. Dėl ko nenorėčiau eskaluoti, panašu, esame įtraukiami į rektoriaus rinkimų debatus, nes dabar visi kandidatai pasisakinėja ta tema“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė V. Šapoka.

Anot ministro, švietimo sritis turi būti prioritetinė, bet nedarant reformos lėšų šiam sektoriui truks.

„Turiu omeny tinklo pertvarką visais švietimo lygiais. Visos tarptautinės organizacijos, Valstybės kontrolė jau kiek kartų yra pasisakiusi, kad tie tinklai pas mus yra vieni iš prabangiausių. Kai studentų skaičius per eilę metų sumažėja dvigubai, vaikų – dvigubai, o visuose tinkluose įvyksta kosmetiniai pokyčiai ir mes didžiąją lėšų dalį skiriame pastatų išlaikymui, o ne atlyginimams... Tų lėšų tikrai yra nemažai. Toje pačioje švietimo bendruomenėje vieni nori išlaikyti status quo, kiti nori, kad iš tikrųjų būtų vykdomos reformos“, – kalbėjo V. Šapoka.

Jo teigimu, nematyti, kad švietimo bendruomenė palaikytų efektyvumo didinimo iniciatyvas.

„Tie atlyginimai turėtų būti žymiai didesni, tačiau turime vis dar neišspręstą skurdo, pensininkų atskirties klausimą, vidutinių pajamų spąstus – tų problemų Lietuvoje yra nemažai ir kiekvienas savo srityje turi tvarkytis. Jei tiesiog reikalausime papildomai pinigų, galimybės visuomet yra ribotos, o jei susikoncentruosime į tas akcijas prieš biudžetą, vienerių metų biudžetas tikrai neišspręs visų pasaulio problemų“, – „Žinių radijui“ sakė finansų ministras.

VU rektorius: gal jau baikite šitas nesąmones

Po finansų ministrų pasakytų žodžių, esą VU surengtas streikas labiau sietinas su rektoriaus rinkimais, socialinėje erdvėje pasisakė VU vadovas Artūras Žukas.

Rektoriaus teigimu, atlyginimų klausimas keliamas jau nuo 2015 metų, o dabartiniai valdantieji, kurie žadėjo tą daryti nuosekliai, tiesiog nevykdo pažadų.

„Atlyginimų klausimą keliame nuo 2015 metų. Patys žadėjote juos tvariai kelti kasmet. Šį pažadą sulaužėte. Gal kalbėkim apie tai?“, – į ministro žodžius socialinėje erdvėje sureagavo rektorius.

A. Žukausko teigimu, administracija VU nėra per didelė, yra reformuota, atlyginimams skiriama jau apie 80 proc. viso biudžeto. Administracinio personalo santykis su akademiniu idealiai atitinka EBPO rekomendacijas.

Anot jo, rektoriaus atlyginimą išdalinus visai bendruomenei, visi gaus po keliolika centų.

„Problemos tai irgi nespręs“, – svarsto A. Žukauskas.

Savo įrašą socialinėje erdvėje rektorius baigia paraginimu baigti ministrui užsiimti nesąmonėmis.

„Tai gal jau baikite šitas nesąmones“, – skambia fraze ministro atžvilgiu pasisakė rektorius

ELTA primena, kad mokslininkų ir dėstytojų profesinės sąjungos Vyriausybei yra pateikusios reikalavimus 2020 m. valstybės biudžete numatyti lėšų, kurios leistų didinti mokslininkų ir dėstytojų atlyginimus bent penktadaliu.
Taip pat reikalaujama aiškiais ištekliais pagrįstos, tvaraus ilgalaikio aukštojo mokslo finansavimo strategijos suformulavimo ir priėmimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi