Naujienų srautas

Lietuvoje2015.08.28 01:08

D. Grybauskaitė įsitikinusi, kad VSAT panaudojo perteklinę jėgą

Ketvirtadienio rytą, per kontrabandininkų gaudynes, pasieniečiai pašovė įtariamąjį, kuris ligoninėje mirė. Jis buvo viename iš dviejų pasieniečių persekiojamų automobilių. Pasak Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado, pareigūnai buvo priversti panaudoti šaunamąjį ginklą, nes vairuotojai nepakluso pasieniečiams ir net bandė pareigūnų mašinas taranuoti.

Ketvirtadienio rytą, per kontrabandininkų gaudynes, pasieniečiai pašovė įtariamąjį, kuris ligoninėje mirė. Jis buvo viename iš dviejų pasieniečių persekiojamų automobilių. Pasak Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado, pareigūnai buvo priversti panaudoti šaunamąjį ginklą, nes vairuotojai nepakluso pasieniečiams ir net bandė pareigūnų mašinas taranuoti.

Dėl pasieniečio, persekiojimo metu panaudojusio tarnybinį ginklą, veiksmų teisėtumo pradėtas tarnybinis patikrinimas. Tyrimą atliks VSAT Teisės skyrius, pranešė tarnyba.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė įsitikinusi, VSAT pareigūnai netinkamai atliko savo funkcijas ir panaudojo perteklinę jėgą.

„Tai rodo nekokybišką funkcijų atlikimą (…). Ginklo panaudojimas galimas tik išimtiniais atvejais ir tai, jeigu persekiojamasis, pavyzdžiui, grasina gyvybei, sveikatai ar dar kam nors. Žinant aplinkybę, kad buvo šaudoma ir pataikyta į nugarą, rodo, kad nebuvo grėsmės persekiotojams, nebuvo grėsmės pasienio tarnybos žmonėms, jų gyvybei. Reiškia ginklas buvo panaudotas pertekline prasme. Manyčiau, turėtų būti labai rimtas tyrimas daromas dėl kaltės, dėl nekokybiškos pareigos atlikimo. Šaudyti tokiais atvejais galima tik į padangas“, – sako D. Grybauskaitė

Pasieniečiai du automobilius Druskininkų savivaldybėje persekiojo turėdami informacijos apie kontrabandos gabenimą iš Baltarusijos į Lietuvą. Pareigūnų pastebėtos transporto priemonės nepakluso reikalavimui sustoti. Automobilis „Ford Mondeo“ su nelegaliais rūkalais taranavo pasieniečių automobilį ir sustojo tik tada, kai įlėkė į griovį.  

„Kitas automobilis, „Peugeot“, savo aktyviais veiksmais visaip trukdė sulaikyti transporto priemones, todėl prieš jį buvo panaudotas tarnybinis ginklas, buvo iššauti įspėjamieji šūviai į viršų ir po to į transporto priemonės padangas. Tas sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į esamą situaciją ir kylančią realią grėsmę kitų asmenų sveikatai ir gyvybei ir automobilis buvo sulaikytas Leipalingyje prie kapinių. „Peugeot“ automobilyje ant galinės sėdynės buvo rastas sužeistas asmuo, jauno amžiaus, buvo suteikta pirminė pagalba“, – apie įvykį pasakojo VSAT vadas Renatas Požėla.

Druskininkų ligoninėje jaunuolis mirė. Jo asmenybės iškart nustatyti nepavyko, su pareigūnais nebendravo ir sulaikyti du asmenys. Dar trijų pasprukusiųjų buvo ieškoma sraigtasparniu. Automobilyje, kuriame rastas pašautas vaikinas, cigarečių neaptikta. Pasieniečiai mano, kad jis atliko žvalgybos funkciją. Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas kol kas susilaiko nuo vertinimų, ar mirtiną šūvį paleidęs pareigūnas galėjo viršyti savo įgaliojimus.

Tyrimo metu buvo rastas žuvusio aštuoniolikmečio artimas giminaitis, kuris patvirtino vaikino asmenybę. DELFI žiniomis, mirtinai sužalotas vaikinas - Alytaus gyventojas. Jo asmens duomenų pareigūnai neatskleidžia.

„Dėl mūsų pareigūno, kuris panaudojo šaunamą ginklą, mano pavedimu yra išsiųstas psichologas, yra pradėti atitinkami ikiteisminiai tyrimai, mūsų žiniomis, juos vykdo Kauno apygardos prokuratūra. Aš kol kas visiškai susilaikau nuo bet kokio teisinio vertinimo, tam yra institucijos, kurios atlieka ikiteisminį tyrimą“, – sakė R. Požėla

Prieš penkerius metus pasieniečiai taip pat buvo nušovę persekiojamą kontrabandininką, tuomet buvo sužeisti ir du pareigūnai. Pasak pasieniečių vado, šiąnakt Žagunio užkardoje vėl buvo pasikėsinta į pareigūnus, įmesti du sprogstamieji įtaisai. Šios užkardos pareigūnai prieš kelias dienas buvo sulaikę kontrabandinį krovinį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi