Lietuvoje

2019.12.04 11:37

Navicko vadovaujama profsąjunga neatmeta galimybės organizuoti mokytojų streiką

atnaujinta 13.27

„Jei Seimas ir toliau ignoruos mūsų siūlomą strategiją, kito kelio nebelieka, lieka tik datos parinkimo klausimas“, – po susitikimo su Vyriausybės atstovais sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) vadovas Andrius Navickas, paklaustas, ar planuoja organizuoti šios profsąjungos mokytojų streiką.

Pasak A. Navicko, dabar viskas priklausys nuo įvairių procedūrų. „Vargu, ar tai (streiką – LRT.lt) pavyktų padaryti dar šiemet, tai persiristų į kitus metus. Duodame Seimui laiko iki biudžeto patvirtinimo“, – sako jis.

Andrius Navickas neatmeta streiko galimybės ir duoda Seimui laiko iki biudžeto patvirtinimo

„Seimui laiko yra iki kol jie patvirtins biudžetą, nes kokia prasmė tvirtinti strategiją po to, kai bus patvirtintas biudžetas“, – žurnalistams Vyriausybėje po susitikimo su premjeru ir švietimo ministru sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos lyderis.

„Jeigu Seimas ignoruos šią strategiją, tai kito kelio kaip ir nebelieka, tik datos parinkimo klausimas“, – teigė jis.

Mokytojų atstovas turi omenyje Vyriausybės šiemet parengtą biudžetininkų algų kėlimo strategiją iki 2025 metų.

Kurti strategiją imtasi po pernykščių A. Navicko profsąjungos streikų. Dokumentui jau pritarė Vyriausybė, tačiau jo priėmimas stringa Seimo komitetuose.

Be kitų dalykų, strategijoje numatyta mokytojų ir aukštųjų mokyklų dėstytojų algas kitąmet kelti 10 proc. ir nuosekliai jas didinti iki 2025 metų, tikslus siejant su vidutine alga (VDU) šalyje.

„Kviesčiau Seimą nesislapstyti ir visus Seimo narius, kurie pritaria, kelti tą (strategijos) klausimą į darbotvarkę“, – kalbėjo A. Navickas.

Daliai šalies švietimo darbuotojų pirmadienį pasirašius susitarimą su Vyriausybe, A. Navicko profsąjunga teigia nuo spalio nesulaukianti Vyriausybės atsako į keliamas papildomas sąlygas ir neatmeta galimybės rengti streiką.

Profsąjunga ragina su ja pasirašyti atskirą sutartį, o joje numatyti pedagogų algų augimą po 10 procentų kasmet, taip pat peržiūrėti etatinio apmokėjimo modelį, mažinti leistiną moksleivių skaičių klasėse.

„Sudaryti tik darbo grupę iš sau palankių profesinių sąjungų yra tas pats, kas nieko nepadaryti“, – kalbėjo profsąjungos lyderis.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius ragino profsąjungą nestreikuoti ir žada tęsti derybas.

Algirdas Monkevičius apie galima mokytojų streiką: manau, kad to nereikės

„Aš tą darau sąžiningai ir rimtai. Tai, ką mes darome, mūsų akademinei bendruomenei yra labai vertinga, bet kartu sutinku, kad reikia žymiai daugiau tų investicijų, bet jas reikia sieti su tuo, kad investicija duoda didelę ekonominę grąžą ir ji grįžta valstybei ir visuomenei“, – žurnalistams po susitikimo sakė ministras.

Pasak jo, kitų metų valstybės biudžete yra numatyti papildomi 110 mln. eurų švietimui, papildomos lėšos mokytojams regionuose gali būti skirtos iš ES struktūrinių fondų.

Kitąmet nuo sausio numatyta didinti švietimo pagalbos, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų algas, o nuo rugsėjo – 10 proc. padidinti bendrojo ugdymo mokytojų ir aukštųjų mokyklų akademinių darbuotojų algas.

Tuo metu A. Monkevičius sakė neturintis informacijos, kada Seimas imsis tęsti viešojo sektoriaus darbuotojų algų kėlimo strategijos svarstymus.

„Čia reikia platesnio politinio susitarimo, kad būtų stipri dauguma, kuri pritartų šiai strategijai, kuri yra ilgalaikė“, – tvirtino ministras.

Jis teigė, kad atsakymą dėl kolektyvinės sutarties iš Finansų ministerijos gaus trečiadienį arba ketvirtadienį.

Pernai A. Navicko vadovaujama profsąjunga taip pat streikavo dėl etatinio apmokėjimo modelio ir mokytojų algų. Dėl šio ilgiau nei mėnesį trukusio streiko buvo priversta atsistatydinti tuometinė švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

A. Navickas teigia, kad jo profesinė sąjunga vienija 5,3 tūkst. narių.