Lietuvoje

2019.12.04 11:29

Tėvai korepetitoriams negaili šimtų eurų, o pervargę vaikai nebenueina į mokyklą

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.12.04 11:29

Daugiau nei trečdalis šalies moksleivių žinias įgyti bando ne tik mokykloje, bet ir pasinaudodami korepetitorių paslaugomis. Kaip praneša žurnalo „Reitingai“ rengėjai, vien sostinėje į korepetitorius kreipėsi apie 47 proc. dvyliktos klasės mokinių.

Geriausių šalies mokyklų reitingus pristatę žurnalo „Reitingai“ rengėjai pasidalino ir kita statistika. Pasak jų aiškėja, kad vis daugiau mokinių į mokyklas ateina tik gauti reikalingą formalų įrašą, kad lankė ir baigė švietimo įstaigą, o tikrasis mokymasis vyksta jau už mokyklos ribų – su korepetitoriais.

Kaip teigiama „Reitingų“ pranešime, 36 proc. visų šalies mokinių turi ne mažiau nei po vieną korepetitorių. Tai parodė dar prieš dvejus metus Valstybės kontrolės atliktas reprezentatyvus tyrimas, kuriame dalyvavo 1167 įvairiuose šalies regionuose gyvenančių vaikų tėvai. Tačiau šiemet atliktas tyrimas rodo korepetitorių paslaugas naudojančių moksleivių skaičiaus augimą. Valstybės strateginio analizės centro atliktas tyrimas parodė, kad į papildomus mokytojus kreipėsi 40 proc. moksleivių. Pavyzdžiui, net 47 proc. sostinės dvyliktokų kreipėsi pagalbos į korepetitorius.

Žurnalo rengėjai priėjo išvados, kad aukštus pasiekimus apsprendžia jau ne tik mokinio gebėjimai, bet ir tėvų turtinė padėtis, nes samdyti korepetitorius gali tik turintieji tam pakankamas pajamas. Nepasiturinčios šeimos, anot „Reitingų“, ne visada yra pajėgios padėti savo vaikams mokytis.Valstybės kontrolės tyrimas rodo, kad beveik ketvirtadalis – 24 proc. – visų šalies tėvų samdytų savo vaikams korepetitorius, bet neturi tam lėšų.

Skaičiuojama, kad, jei korepetitorius yra mokytojas, jo vedama viena pamoka gali kainuoti nuo 8 iki 25 eurų, tačiau jei korepetitorius yra dėstytojas, pamoka gali kainuoti 40-45 eurus. Taigi, pavyzdžiui, jei vaikas turi dvi savaitines pamokas pas, tarkime, matematikos korepetitorių, už pamoką įmantį 25 eurus, tėvams tai gali per mėnesį atsieiti ir 200 eurų.

„Didmiesčių mokyklų, gerų gimnazijų direktoriai atkreipė dėmesį, kad mokiniai praleidinėja pamokas ir viena to priežasčių yra korepetitoriai. Sakykime, jei vaikas mokosi mokykloje, kuriame švietimo paslaugos nėra gero lygio, tėvai samdo korepetitorius ir šalia oficialiosios mokyklos susikūrė neoficiali, šešėlinė korepetitorių mokykla, kai vaikai po pamokų eina mokytis arba į korepetitorių butus, arba į jų mokyklas.

Neretai vaikai būna tokie pervargę, kad kitą dieną nebeateina į mokyklą arba į mokyklą ateina pasnausti, gauti pliusuką, kad vėliau gautų brandos atestatą“, – antradienį surengtame pristatyme sakė žurnalo „Reitingai“ žurnalistė Jonė Kučinskaitė.

Žurnalo redaktorius Gintaras Sarafinas sakė, kad vyksta lūžinis momentas, nes vos ne pusė šalies vaikų į mokyklą ateina pailsėti, o mokytis pradeda tik 15 val., jau po pamokų. Todėl, anot jo, natūralu, kad vaikai patiria stresą, yra pervargę, nelaimingi.

„Taip yra, nes tėvai reikalauja, bet taip neturėtų būti. Mūsų įprasta mokykla traukiasi, užleidžia savo pozicijas“, – sakė G. Sarafinas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11