Lietuvoje

2019.12.03 14:12

Inspekcija: Vilniaus savivaldybė turi iš naujo viešinti bendrąjį planą

Ignas Jačauskas, BNS2019.12.03 14:12

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) įpareigojo sostinės savivaldybę iš naujo atlikti Vilniaus bendrojo plano viešinimo procedūras.

Inspekcija pranešė nutraukianti plano tikrinimą ir jam kol kas neduos pritarimo, nes nustatė įvairių pažeidimų po „gautų visuomenės skundų“.

Didžiausių priekaištų inspekcija savivaldybei turėjo dėl viešinimo ir nusprendė nutraukti šio dokumento tikrinimą, kol savivaldybė neatliks šių reikiamų procedūrų iš naujo.

„Savivaldybės administracija turi iš naujo atlikti Bendrojo plano viešumo užtikrinimo procedūras, kitas teritorijų planavimą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytas procedūras ir iš naujo pateikti Bendrąjį planą tikrinti VTPSI“, – BNS nurodė inspekcija.

Pabrėžiama, kad planas negali būti teikiamas tvirtinti savivaldybės tarybai „kol nebus ištaisyti esminiai viešinimo procedūrų pažeidimai ir nebus gautas inspekcijos pritarimas tvirtinimui“, – teigia inspekcija.

Tokio sprendimo savivaldybės atstovai tikėjosi jau praėjusią savaitę. Anot miesto vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio, pakartotinis daugiau nei trejus metus rengto plano viešinimas nukels šio dokumento tvirtinimą bent mėnesiui.

M. Pakalnis sako, kad įvertinus VTPSI pastabas, spėjama, kad viskas nusikels bent pusmečiui, tačiau įžvelgia ir teigiamą šio sprendimo aspektą, kad tai leis dar plačiau pristatyti esminius miesto planavimo sprendinius.

„Tas viešumas tikrai niekam nepakenkė, tame nematau problemos. Galvojant apie neigiamą įtaką, turėsime daug darbo vietoje to, kad darytumėme ką nors kūrybiško, nukreipto į ateitį. Buvome susiplanavę daryti atskirų Vilniaus rajonų koncepcijas, gilinti bendrojo plano sprendinius, o laiką skirsime dalykams, kurie, mano supratimu, yra šiek tiek biurokratiniai“, – BNS sakė M. Pakalnis.

Jis sako, kad savivaldybei taip pat teks atlaikyti ir spaudimą iš verslininkų, norinčių patvirtinti savo nekilnojamojo turto projektus pagal ilgiau nei dešimtmetį galiojantį nepakeistą planą, kai kuriose vietose leidžianti didesnį užstatymo intensyvumą, nei naujasis dokumentas.

Inspektoriai nustatė, kad savivaldybės interneto svetainėje ir savivaldybės patalpose nebuvo paviešinti visi privalomi bendrojo plano sprendiniai, o dalis sprendinių buvo pakeisti po jų pristatymo visuomenei, nesuteikus galimybės pateikti papildomų siūlymų.

Statybų inspekcija taip pat konstatavo, kad savivaldybei itin aktyviai buvo teikiami suinteresuotų pusių pasiūlymai, kaip keisti plano sprendinius, tačiau įvertinus savivaldybės atsakymus nustatyta, kad jie ne visais atvejais buvo išsamūs ir tinkamai motyvuoti.

Inspekcija atkreipė dėmesį ir į tai, kad bendrojo plano sprendiniai nebuvo pateikti specialioje Teritorijų planavimo ir dokumentų rengimo informacinėje sistemoje (TPDRIS), kaip to reikalauja teisės aktai. Savivaldybės atstovai nurodė, kad sistema nuolat strigo, todėl ir nuspręsta viešinti dokumentus savivaldybės tinklalapyje, o dėl to priekaištų iš visuomenės nebuvo sulaukta.

VTPSI pripažįsta, kad savivaldybė „susidūrė su techninėmis kliūtimis“, nes į planą įtraukė ir papildomus sprendinius, „kurių realizavimo teisės aktai tiesiogiai neapibrėžia“. Inspekcija nurodo pakeitusi teisės aktus, modifikavusi pačią sistemą.

VTPSI Teritorijų planavimo valstybinės priežiūros departamento direktorė Donata Petrikienė tvirtina, jog šios laikinos problemos „neatleidžia planavimo organizatoriaus nuo pareigos viešinti Vilniaus miesto bendrąjį planą Teritorijų planavimo įstatyme ir jį įgyvendinančiuose teisės aktuose nustatyta tvarka“.

Inspekcija savivaldybės administracijos direktoriui nurodė patikslinti kai kuriuos plano sprendinius, kad būtų nustatyti aiškūs reikalavimai planuojamai teritorijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt