Lietuvoje

2019.12.03 12:17

Protestuodamas dėl dėstytojų algų Vilniaus universitetas laikinai stabdo veiklą

atnaujinta 13.11
LRT.lt, Saulius Jakučionis, BNS2019.12.03 12:17

Vilniaus universitetas (VU) gruodžio 5–6 dienomis laikinai stabdo savo veiklą, socialiniame tinkle paskelbė VU Komunikacijos fakulteto doc. dr. Deimantas Jastramskis.

„Darbuotojams rektoriaus įsakymu suteikiamas laisvas mokamas laikas. Laisvalaikį nuo studijų galima panaudoti mokslui“, – rašo D. Jastramskis.

Aukštosios mokyklos atstovas spaudai Ervinas Spūdys BNS patvirtino, kad ketvirtadienį ir penktadienį universiteto darbuotojams suteiktas laisvas apmokamas laikas.

„Vyriausybei nevykdant savo pažadų dėl papildomų lėšų skyrimo dėstytojų, mokslininkų bei neakademinių darbuotojų atlyginimams didinti, taip pat neperžiūrint skatinamųjų stipendijų dydžių studentams nuo sausio 1 dienos, Vilniaus universitetas laikinai stabdys veiklą“, – sakė E. Spūdys.

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo vicepirmininkė Asta Lapinskienė BNS sakė, kad organizacija prie protesto nesijungs.

„Mes pasirašėme kolektyvinę sutartį, mes tikrai prie nieko neprisidėsime ir negalime daryti to teisiškai“, – teigė A. Lapinskienė.

„Nepritariame tokiems pavieniams veiksmams“, – pridūrė ji.

Ši organizacija vienija 13 Lietuvos aukštųjų mokyklų.

Keturios švietimo profsąjungos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rado sutarimą dėl algų. Biudžeto projekte švietimui papildomai rasta apie 40 milijonų eurų.

Tačiau nauji valdžios pažadai abejonių kelia daliai mokytojų ir aukštųjų mokyklų dėstytojų. Jie siekia, kad algos 10 proc. kiltų jau nuo sausio, o ne nuo rugsėjo, kaip žada ministerija. Dėstytojai pasirašytą kolektyvinę sutartį vadina kapituliacija. Papildomų pinigų švietimo darbuotojams valdžia rado po protestų.

Universiteto administracija išplatino viešą laišką ir studentams. Kaip teigiama pranešime, įvykęs susitarimas dėl algų „tik nežymia dalimi atliepia Vilniaus universiteto ir Lietuvos mokslinių tyrimų institutų bendruomenių iškeltus reikalavimus, todėl yra nepriimtinas bei nuviliantis“.

Dėl šios priežasties, neatsitraukdamas nuo savo ankstesnių reikalavimų Vilniaus universitetas tęsia savo protestą.

„Norime Jus informuoti, kad visi universiteto miesteliai šiomis dienomis bus uždaryti, nevyks paskaitos, nebus vykdoma mokslinė veikla, nedirbs Centrinė administracija ir padalinių administracijos, universiteto ansamblis bus nepasiekiamas turistams, neveiks Vilniaus universiteto biblioteka“, – rašoma pranešime.

Tai jau ne pirmasis universiteto protestas. Akademinė bendruomenė trečiadienį prie Vyriausybės dalino diplomus už „ačių“. Taip mokslininkai, dėstytojai, studentai ir jų rėmėjai siekia parodyti, kad aukštasis mokslas nėra šios valdžios prioritetas. Akcijos metu veltui iš Vilniaus universiteto (VU) rektoriaus buvo galima gauti aukštojo mokslo diplomą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt