Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.03 11:36

Įšaldo 200 mln. eurų sveikatai skirtų lėšų: kokiai krizei ruošiasi Veryga?

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.12.03 11:36

Seime skinasi kelią Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto projektas, nepaisant jame numatyto išpūsto rezervo. Lyginant su Valstybinės ligonių kasos (VLK) siūlymu, kitų metų rezerve atsiduria pustrečio karto didesnė suma, siekianti 200 mln. eurų. Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai žeriami priekaištai, kad šalies taupymo politika kitais metais bus vykdoma sveikatos sektoriaus sąskaita.

Antradienį nenumatytame posėdyje Seimo narių balsų dauguma buvo pritarta PSDF biudžeto projekto pateikimui. Projekte numatyta, kad PSDF bus 245 mln. eurų didesnis nei šiemet ir iš viso sudarys 2,3 mlrd. eurų, išlaidos – 2,1 mlrd. eurų.

Kitais metais papildomai skiriama 3,7 mln. eurų 75 m. ir vyresnių bei mažas pajamas gaunančių gyventojų kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių priemokoms dengti. Asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui bei sveikatos programoms papildomai numatyta daugiau kaip 40 mln. eurų. Šių lėšų reikia ir medicinos darbuotojų atlyginimų didinimui, kas buvo numatyta dar 2017 m. pasirašytame Kolektyvinių derybų susitarime.

Asmens sveikatos priežiūros paslaugoms numatytos lėšos, palyginti su pirminiu 2020 m. PSDF biudžeto projektu, didėja 35 mln. eurų, medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui – 2 mln. eurų, sveikatos programoms – 3 mln. eurų.

Visgi pristatinėjančiam biudžeto projektą sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai kliuvo dėl pernelyg išpūsto PSDF rezervo. Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas pabrėžė, kad sprendimas perkelti į rezervą 200 mln. eurų rodo, kad visos šalies fiskalinės drausmės politika bus vykdoma sveikatos apsaugos sektoriaus sąskaita. Ypač, kai VLK siūlymu kitų metų rezervui pakaktų 75 mln. eurų sumos.

„Seimas balsavo grąžinti projektą tobulinti, bet pernelyg daug projektas nepatobulėjo. Ir toliau į rezervą padedami papildomi 200 mln. eurų. Palyginimui, 2009–2011 metų kritimas buvo apie 5 proc., o čia mes turime rezervą, suformuotą iš 26 proc. viso biudžeto. Kokiai krizei ruošiatės?“ – stebisi M. Majauskas.

Lietuvos socialdemokratų frakcijos (LSDP) seniūnė Rasa Budbergytė mano, kad A. Veryga, iš viso suplanavęs daugiau 370 mln. eurų privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervą, taip elgiasi neatsitiktinai.

„PSDF biudžeto rezervas yra pučiamas dirbtinai ir, panašu, kad ministras rinkiminiais metais nori turėti laisvę iš šio suplanuoto rezervo skirti pinigų jam įtikusioms ligoninėms ir nubausti kitas. Taip elgtis yra neatsakinga, čia A. Veryga gudrauja. Juolab tokio dydžio rezervu piktinosi ir medikų bendruomenė, matydama, kad algų jiems kelti tiek, kiek pažadėta, nepavyks“, – sako R. Budbergytė.

Socialdemokratų frakcija, pasak R. Budbergytės, registruoja siūlymą iš PSDF biudžeto rezervo 50 mln. eurų skirti sveikatos paslaugų prieinamumui regionuose didinti: būtinosios pagalbos teikimui, jaunųjų medikų, norinčių dirbti regionuose, paskatinimui, medikų kvalifikacijos kėlimui, kvalifikuotų medikų vizitams į regionus.

„Pinigai PSDF biudžeto rezerve – iš Lietuvos gyventojų sumokėto PSD mokesčio. Yra atidedama milžiniška suma, nors jos dalis gali būti pervedama sveikatos paslaugų prieinamumui didinti. Pavyzdžiui, kaimiškosiose vietovėse, kur gyventojų mirtingumas pusantro karto didesnis“, – teigia R. Budbergytė.

Opozicinės frakcijos sveikatos apsaugos ministrui taip pat žeria priekaištus dėl nevykdomų pažadų medikams, kuriems kitais metais numatyto algų kilimo gali ir nebūti. Susitarime su medikų bendruomene numatyta, kad dirbančių gydytojų vidutinis darbo užmokestis 2020 metų antro pusmečio pradžioje sudarytų ne mažesnį kaip 3, o slaugytojų – 1,5 šalies vidutinių darbo užmokesčių. Norint padidinti algas iki žadėtų aukštumų, tam, opozicijos skaičiavimais, reikėtų apie 79 mln. eurų, tačiau ministerijos teikiamame PSDF biudžeto projekte numatyta pusė visos reikalingos sumos – 40 mln. eurų.

Veryga atkerta, kad medikų bendruomenei atlyginimai buvo didinami pagal susitarimą ir tų įsipareigojimų Sveikatos apsaugos ministerija ketina laikytis kitais metais.

„Tokio atlyginimų didinimo apskritai istorijoje nėra buvę“, – tikino ministras, tačiau papildomų lėšų tam iš numatyto rezervo perkelti neketina – „Susiplanuoti labai dideles išlaidas, žinant kad ekonomika lėtėja ir avansu pridalinti pinigų, manau, kad mažų mažiausiai būtų neteisinga“, – sako A. Veryga.

LRT. Lt primena, kad PSDF biudžeto projektas buvo aršiai kritikuotas ir medikų bendruomenės. Pastaroji teigia, kad sveikatos ministras jiems tinkamai neatstovauja. Ministrui kliuvo už neadekvatų sveikatos sistemos finansavimą, kuris neleidžia kelti medikų atlyginimų tiek, kiek buvo žadėta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi