Lietuvoje

2019.12.02 22:06

Seime vėl užvirė diskusijos – ar Lietuvoje reikia kurti seksualinių nusikaltėlių registrą?

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.02 22:06

Lenkijoje jau kelerius metus visuomenė gali prieiti prie seksualiniais nusikaltimais kaltinimų asmenų duomenų - viešą registrą įteisino parlamentas. Diskusijos apie tokį registrą vėl atgimė Lietuvos Seime. Tačiau kol kas lietuviai žengia kitu keliu – darbdaviai įpareigoti tikrinti būsimus darbuotojus, jei šiems tektų dirbti su vaikais. Neatmetama, kad jeigu toks kelias atves į akligatvį, bus prisimintas viešas registras.

Vasario 21-osios naktis. Gdanske aktyvistai verčia Monsinjoro Henryko Jankovskio, pagarsėjusio kaip „Solidarumo“ kapelionas, skulptūrą. Ji kėlė daugybę ginčų - kapelionas dar prieš mirtį prarado titulą dėl kaltinimų seksualiai išnaudojus vaikus. Bažnyčią apėmus prievartavimų krizei, itin pamaldžioje Lenkijoje problema tapo dar jautresnė.

Lenkai ir taip pastaruosius kelerius metus yra įteisinę seksualinių nusikaltėlių registrą. Visuomenė gali laisvai rasti informaciją apie tokius asmenis.

„Kolizija tarp duomenų apsaugos ir informacijos viešinimo verda ir Lenkijoje. Mūsų sprendimas buvo, kad visuomenės teisė žinoti apie seksualinius nusikaltėlius yra kur kas svarbesnė už tų žmonių asmeninius duomenis. Juk kalbame apie seksualinio pobūdžio nusikaltimus. Taip apsisprendė Lenkijos įstatymo leidėjai reaguodami į visuomenės prašymus“, – teigia Lenkijos teisingumo ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojas Marcinas Romanowskis.

Panorama. Gaisro užterštų teritorijų gyventojams mėsos šventėms gali tekti ieškoti kitur: rekomenduojama sunaikinti šimtus karvių ir vištų

Seime - vėl diskusijos - ar ir Lietuvoje reikėtų tokio registro. Pasak Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės, Lietuva kol kas žengia kitokiu keliu. Pavyzdžiui dabar darbdaviai bendrame registre turi patikrinti būsimų darbuotojų informaciją, ar šie neteisti už pedofiliją, jeigu ketina dirbti ar turėtų kontaktą su vaikais.

„Buvo apsitarta, kad keičiam įstatymus, sujungiam registrus, numatome atsakomybę ir žiūrėsim, kaip veiks. Jeigu tai neduos teigiamų rezultatų, tai tokiu atveju tęsime diskusijas apie viešą arba dalinai ribotą registrą seksualinių nusikaltėlių“, – sako Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė.

„Šiandien mes labai daug kalbame - saugi bendruomenė, daug darome visokių priemonių dėl to, tačiau realiai bendruomenė nieko nežino apie tai, kas jos teritorijoje gyvena, kaip ji galėtų apsaugoti savo vaikus“, – teigia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė.

Seksualinių nusikaltėlių registrui prieštarauja žmogaus teisių aktyvistai, klausimų kėlė ir Duomenų apsaugos inspekcija. Pasak Policijos departamento vyriausiojo patarėjo, sprendimas politinis.

„Šiandien turime įtariamųjų, kaltinamųjų, nuteistųjų registrą jame yra tokie duomenys apie tokius asmenis, kurie buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn už seksualinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Tas registras šalia būtų kažkuria prasme dubliavimas to, ką mes šiandien turime“, – teigia Policijos departamento vyriausiasis patarėjas Darius Urbonas.

Šiuo metu įtariamųjų ir nuteistųjų registre yra fiksuoti 884 asmenys, padarę seksualines veikas ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt