Lietuvoje

2019.12.02 17:44

Dėstytojai Vyriausybės ir švietimiečių sutartį vadina kapituliacija: eilinį kartą tik pabarsto pinigų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.02 17:44

„Valdžia eilinį kartą bando ne realiai ir iš esmės spręsti problemas, o tiesiog pabarstyti šiek tiek pinigų“, – taip savo feisbuko paskyroje pirmadienį Vyriausybėje pasirašytą pakoreguotą švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį įvertino Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas.

Keturios švietimo profsąjungos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rado sutarimą dėl algų. Biudžeto projekte švietimui papildomai rasta apie 40 milijonų eurų.

Tačiau nauji valdžios pažadai abejonių kelia daliai mokytojų ir aukštųjų mokyklų dėstytojų. Jie siekia, kad algos 10 proc. kiltų jau nuo sausio, o ne nuo rugsėjo, kaip žada ministerija. Dėstytojai pasirašytą kolektyvinę sutartį vadina kapituliacija. Papildomų pinigų švietimo darbuotojams valdžia rado po protestų.

„Labai smagu pradėti savaitę, žiemą, savaitę naują su tuo, ko mes siekėme nuo praėjusios vasaros, nedaug laiko praėjo, tik praktiškai trys metų laikai. Bet svarbiausia, kad yra pasirašyta kolektyvinė sutartis, pažadai virto įsipareigojimais tikrais“, – pasirašydamas sutartį sakė Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.

Visgi tokių pažadų tikrumu netiki likusi vienintelė sutarties nepasirašiusi, pernai ministerijoje streikavusi profesinė sąjunga – švietimo darbuotojų, vadovaujama Andriaus Navicko. Jai priklausanti lietuvių kalbos mokytoja Vida Liužinienė sako, kad po tiek pažadų pasitikėti Vyriausybe darosi sunku.

„Mūsų profsąjungai suteikta nemažai pažadų ir matydami, kaip nutiko kitoms profsąjungoms, kurios tas kolektyvines sutartis pasirašė, patikėjusios valdžios pažadais, na, mes kol kas laukiame, nepasirašome, laukiame pirmiausia biudžeto tvirtinimo Seime“, – pasakoja mokytoja.

Finansų ministras Vilius Šapoka teigia, kad švietimo sričiai papildomai numatyta apie 40 milijonų eurų. Nors pagal prieš dvejus metus pasirašytą kolektyvinę sutartį mokytojams biudžeto projekte trūko 60 milijonų. Iš kokios srities mokytojams rasta papildomų pinigų lieka neaišku.

Švietimo ministras Algirdas Monkevičius sako, kad rastų pinigų pakaks 10 proc. kelti algas nuo rugsėjo: „Mes per savaitgalį iki šio ryto visgi sugebėjome išspręsti šiuos klausimus ir pasirašyta sutartis yra pagrindas.“

Praėjusią savaitę protestavę ir diplomus už „ačių“ daliję dėstytojai sako, kad sunku tikėti Vyriausybe. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas, profesorius Tomas Janeliūnas savaitgalį feisbuke parašė viešą laišką valdantiesiems, kuriame juos vadino parazitais.

„Didžiausi padidinimai yra numatyti kitų metų rudenį, kada iš esmės Vyriausybė baigia savo darbą ir daugelį tą įsipareigojimų ketina palikti kitai Vyriausybei. Nelabai turbūt ir rūpi, kaip bus pasiekti tie tikslai“, – mano VU TSPMI politologas.

Neformalus akademinės bendruomenės susivienijimas „Paskutinis prioritetas“ pasirašytą kolektyvinę sutartį vadina kapituliacine ir vėl ketina organizuoti protestus.

„Reikia didinti nuo sausio 1-os dienos, turint omenyje 2019 metų atlyginimus, kad būtina taip pat didinti neakademinio personalo atlyginimus, lygiai taip pat yra svarbu studentų skatinamųjų stipendijų klausimas. Pripažinkime, kad dabar mokslo sritis yra paskutinis prioritetas, pirmadienį pasirašyta kapituliacinė, tiesiog kapituliacinė sutartis“, – LRT TELEVIZIJAI dėsto Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakulteto profsąjungos vadovė Rūta Žiliukaitė.

Kaip vieną iš galimų protesto formų VU atstovai įvardijo laikiną aukštosios mokyklos darbo stabdymą.

Kritikai naujai sutarčiai pritaria ir KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas. Jo teigimu, prieš pasirašymą nebuvo įvykdytas balsavimas tarp profsąjungos narių, neišsiaiškinta, kokia yra bendruomenės pozicija.

„Kiek man žinoma, šiuo atveju tai nebuvo padaryta ir profsąjungų vadovai tiesiog savo nuožiūra kažką pasirašė. O bendruomenei tai priimta? Ar jie čia kažkokie carai ir carienės, kuriems tartis su niekuo nereikia?!“ – feisbuko paskyroje rašo A. Lašas.

Pasak dekano, kol kas nėra čia jokio kompleksinio problemos sprendimo, neįsipareigojama ir jo ieškoti.

„Neakademiniams darbuotojams iš viso nieko nėra, nors iš esmės jie turėtų būti pirmieji eilėje atlyginimų pakėlimui, o ne mokslininkai ir dėstytojai (kurie jau du metus gavo pakėlimus)“, – rašo jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt