Lietuvoje

2019.12.02 14:19

Po gaisro Alytuje regiono ūkininkams teks skersti dalį karvių ir vištų

atnaujinta 15.04
LRT RADIJAS, LRT.lt2019.12.02 14:19

Gyvulių teks atsisakyti dėl galimos taršos. Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sako, kad gyvulių netekę gyventojai sulauks kompensacijų.

„Specialistai sako, kad dalį gyvulių reikės utilizuoti. Liūdna dėl to. Pagal paskutinius duomenis, yra 142 karvės. Kiaušiniuose rasta dioksino, todėl tikriausiai bus kalba ir apie viso kaimo utilizavimą“, – sako ministras.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus įsakymu apribotą teritoriją patenka Alytaus rajono Miklusėnų, Užubalių, Kriaunių, Raudonikių, Genių, Karklynų, Kelmanonių, Vytautiškių, Rutkos kaimuose esantys ūkiai.

Rekomendacijos neturėtų būti taikomos tik tiems šiuose kaimuose esantiems ūkiams, kuriems individualiai buvo išduoti VMVT leidimai atnaujinti pieno tiekimą, įvertinus šiuose ūkiuose laikomų galvijų pieno mėginių tyrimų rezultatus ir laikymo bei šėrimo sąlygas.

Iš viso, VMVT duomenimis, gali tekti paskersti apie 187 galvijus, taip pat gyventojų asmeninėms reikmėms auginamus paukščius (vištas, kalakutus, antis). Paskersti ir sunaikinti laikomus paukščius rekomenduota ir Jasunskų kaimo gyventojams, nes iš viename šio kaimo ūkių atrinktame kiaušinių mėginyje taip pat buvo nustatyta tarša dioksinais.

Praėjusią savaitę ištyrus 15 mėginių tarša dioksinais nustatyta 4 žaliavinio pieno mėginiuose, atrinktuose iš ūkių Alytaus rajono Genių, Rutkos, Miklusėnų ir Raudonikių kaimuose. DLK viršijantys dioksinų kiekiai taip pat patvirtinti ir viename praėjusią savaitę ištirtame žolės mėginyje, atrinktame Vytautiškių kaime.

Iš viso šiuo metu VMVT jau yra ištyrusi 167 žaliavinio pieno, pašarų, mėsos, kiaušinių, vaisių ir daržovių bei šulinių vandens mėginius. Iš jų 22 mėginiuose aptikti DLK viršijantys itin kenksmingos ir sveikatai pavojingos medžiagos – dioksino – kiekiai. Dioksinų aptikta 16 žaliavinio pieno, 5 žolės ir želmenų bei 1 vištų kiaušinių mėginyje.

Anksčiau žalos patyrė ūkininkai ir įmonės, kurios dėl galimos taršos buvo priversti išpilti pieną.

Gaisras Alytaus Pramonės rajone įsikūrusioje įmonėje „Ekologistika“ kilo spalio 16 dieną, ugniagesiai su ugnimi ir jos padariniais kovojo ilgiau nei savaitę.

Alytaus mieste ir rajone dėl spalį vykusio gaisro iki šiol paskelbtos ekstremalios situacijos savivaldybių lygiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.