Lietuvoje

2019.12.02 08:39

Streiko neprireiks: Vyriausybė ir mokytojų atstovai pasirašė atnaujintą kolektyvinę sutartį

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.12.02 08:39

Panašu, kad įspėjamasis pedagogų streikas suveikė. Pirmadienį Vyriausybėje pasirašoma pakoreguota švietimo ir mokslo šakos kolektyvinė sutartis. Kaip portalui LRT.lt teigė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) pirmininkas Egidijus Milešinas, tai reiškia, kad planuoto streiko gruodį nebus.

Ketvirtadienį LŠMPS surengė dviejų valandų įspėjamąįį streiką. Pedagogų pasipiktinimas kilo po to, kai gavę kitų metų valstybės biudžetą pamatė, jog Vyriausybė nesilaiko savo įsipareigojimų ir biudžete numatė kone 60 mln. eurų mažesnę sumą, nei buvo sutarta. Anot E. Milešino, nesilaikoma buvo ir kai kurių kitų punktų, numatytų 2017-ųjų kolektyvinėje sutartyje.

Portalui LRT.lt E. Milešinas komentavo, kad sutartis galioja tokia pačia apimtimi, kaip ir liepos mėnesį, tačiau dabar, kaip aiškino E. Milešinas, numatyta, kad numatytas finansavimas mokyklas turi pasiekti nuo 2020-ųjų rugsėjo 1-osios. Sutarties pasirašymas reiškia, kad streiko, apie kurį skelbė pedagogai, nebus.

„Dabar jau viskas yra Vyriausybės reikalas, nes sutartį pasirašo, tai reiškia, kad įsipareigojimus jie turi vykdyti“, – sakė LŠMPS pirmininkas.

Pasirašymo ceremonijoje dalyvavo premjeras Saulius Skvernelis, švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius bei keturių šios šakos profesinių sąjungų vadovai, pranešė Vyriausybė.

Premjeras Saulius Skvernelis po pasirašymo dėkojo profesinėms sąjungoms už socialinę partnerystę ir sakė besidžiaugiantis, kad pasirinktas dialogo ir supratimo kelias: „Suprantame, kad lūkesčiai yra dideli, jie pagrįsti, tačiau kalbantis, ieškant dialogo ir kompromiso galima viską pasiekti. Pasirašytos sutartys yra įgyvendinamos, o to, kas nėra numatyta įstatymuose, natūralu, kad nėra teisinio pagrindo įgyvendinti.“

Ministras pirmininkas sakė manantis, kad visi lūkesčiai yra atliepti. Jis kalbėjo, kad ikimokyklinio ugdymo specialistų atlyginimai per kitus metus keliais etapais turėtų kilti apie 30 proc. ir taip jie bus suvienodinti su mokytojų atlyginimais. Taip pat 10 proc. didės mokytojų, dėstytojų atlyginimai.

„Pabrėšiu, kad per trejus metus dėstytojų atlyginimai augs 50 proc. – 40 proc. jau buvo padidinta, dabar dar augs 10 proc. Švietimo pagalbai taip pat yra numatytos ir skirtos lėšos. Na ir, turbūt, visi kiti lūkesčiai, kurie buvo sutarti, yra numatyti sutartyje. <...> Pokyčiai švietimo sistemoje privalo būti, jeigu kalbėsime tik apie finansinį aspektą, vadinasi, kitais metais turėsime tą pačią užprogramuotą situaciją su papildomu lėšų poreikiu“, – sakė S. Skvernelis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt