Lietuvoje

2019.12.01 21:02

Zbignevas Jedinskis: aš pasisakau už krikščioniškas vertybes ir manau, kad valdžios kritikuoti negalima

Aistė Valiauskaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.12.01 21:02

Juokaujama, kad ši savaitė Lietuvoje – lenkų dienos, nes Lenkų rinkimų akcijos–krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) politikai kaip reikiant pasižymėjo. Po įvairių skandalų prezidentui pagaliau pareiškus, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius turi trauktis, šis atsakė to daryti neketinantis, nes turi pasitarti su jį delegavusia partija ir koalicijos partneriais.

J. Narkevičių palaiko ir koalicijos partneriai – pasirodo vėl kalti konservatoriai, kuriems pasidavė ir prezidentas, neturintis patirties. Susisiekimo ministras ne vienintelis – prisidirbo ir kiti. Zbignevo Jedinskio bute Seimo viešbutyje gyveno sūnus su drauge, Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, portalo 15min.lt teigimu, apskundė apsaugos darbuotojus, kad šie neatsistoja, kai ji ateina. Koalicijos partneriai į šias istorijas linkę žiūrėti atsainiai, mat tuoj teks priimti biudžetą, o be LLRA-KŠS tai vargiai pavyks padaryti.

Jaroslavas Narkevičius, Zbignevas Jedinskis ir Rita Tamašunienė – labiausiai šią savaitę pasižymėję politikai

„Ministru nebūčiau, nes nemoku anglų kalbos, bet bendrauti su kitų valstybių piliečiais gebu ir sėkmingai tą darau“, – kalba J. Narkevičius.

Ministru J. Narkevičius vis dėlto tapo ir paaiškėjo, kad anglų kalba – ne didžiausia jo problema. Pirmiausia, J. Narkevičius skandalingai atleido „Lietuvos pašto“ valdybą, keliavo į Abu Dabį, kur esą turėjo skaityti pranešimą, bet neskaitė, tačiau vakarieniavo už Automobilių kelių direkcijos pinigus.

Tiesa, su kitų valstybių piliečiais gal ir bendrauja – J. Narkevičius teigia Abu Dabyje sėkmingai pabendravęs su šeichu. Vėliau paaiškėjo, kad Narkevičiui skirtame bute Seimo viešbutyje gyveno dukra, kol pats kitą butą sostinėje esą nuomojo. Kaip paaiškino, daro, ką nori.

Įsivėlė ir premjeras

Į J. Narkevičiaus skandalų virtinę pateko ir premjeras S. Skvernelis. Prieš mėnesį Vyriausybė iš rezervo skyrė papildomus 300 tūkst. eurų kelių remontui Vilniaus rajone. Kone visi pinigai teko Smiglių kaimo Upės gatvei, kurioje gyvena premjeras, asfaltuoti. Sprendimą priėmė Vyriausybė Susisiekimo ministerijos siūlymu, tačiau esą kokia gatvė bus asfaltuojama nežinojo nei ministras, nei premjeras, tik savivaldybė.

„Aš manau, kad S. Skvernelis šitoje vietoje yra labiau nukentėjusi pusė, nei ką nors laimėjusi“, – sako premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas.

Ilgai dvejojęs ir davęs J. Narkevičiui laiko pasitaisyti, prezidentas Gitanas Nausėda vis dėlto paragino ministrą trauktis.

Trauktis neketina

„Ministras savo sprendimais parodė, kad jo veiklos ir darbo kultūra yra netinkama šioms atsakingoms pareigoms“, – teigė šalies vadovo vyriausiasis patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis.

Tačiau ministras kėdės palikti neketina, nebent lieptų delegavusi partija arba premjeras, esą jo bandoma atsikratyti tik už gerus darbus.

„Visiems yra akivaizdus toks puolimas. Akivaizdu, kad aš esu darbštus žmogus ir pradėjau domėtis daugeliu dalykų“, – tikina J. Narkevičius.

Prezidentas paragino ieškoti kito kandidato į ministrus, tačiau Lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis to daryti neketina. J. Narkevičių palaiko ir koalicijos partneriai. Anot valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio, J. Narkevičiumi pasitiki ir S. Skvernelis.

„Ministras neturėtų trauktis. Kiek suprantu, premjeras juo absoliučiai pasitiki. Koalicijoje tokio klausimo taip pat nekyla“, – pažymi R. Karbauskis.

Šiuo metu Susisiekimo ministerija yra užsakiusi tyrimų bendrovės apklausą apie ministro reputaciją ir ministerijos įvaizdį. Jos rezultatų dar nėra.

„J. Narkevičius atrodo kaip provincijos politikas, kuris nesupranta, kad jis painioja valstybės ir savo kišenę. Galimai jis to nesupranta, nes nėra kas pamoko – galimi mokytojai yra panašūs. S. Skvernelis dar labiau painioja savo ir valstybės kišenę, kai asfaltuoja gatvę į savo namus.

Prezidentas remontuoja rezidenciją Turniškėse už 400 tūkst. eurų. Prezidentas naudoja valstybinį vizitą lankyti dukrai. R. Karbauskis įteisino Kauno marių dvarą neseniai“, – pastebi Mykolo Romerio universiteto Komunikacijos instituto direktorius, dr. Virgis Valentinavičius.

Piktnaudžiavo ir Z. Jedinskis

Po J. Narkevičiaus istorijų paaiškėjo, kad Seimo narių privilegijomis piktnaudžiavo ir kitas Lenkų rinkimų akcijos narys Z. Jedinskis. Jis oficialiai nurodė, kad Seimo viešbutyje gyvena vienas, tačiau paaiškėjo, kad ten nakvoja jo sūnus Edvardas, Švenčionyse dirbantis savivaldybės mero patarėju.

„Jis ten kartais būna, turi raktus“, – sako Z. Jedinskis.

Viešbutyje parlamentarai nuolat matydavo ir Z. Jedinskio sūnaus draugę. Z. Jedinskis pasižymėjo ne tik Seimo viešbutyje, bet ir parlamento salėje. Kalbėdamas apie biudžetą gynybai, ėmė cituoti abejotinos reputacijos, saugumo institucijų Rusijai palankiais įvardijamus asmenis.

„Mano gerbiamas signataras Rolandas Paulauskas taip yra pasakęs „ruoštis karui su Rusija yra tas pats, kaip bandyti šaukšteliu išsemti Baltijos jūrą.“ Dar vienas žmogus, blogeris iš Lenkijos, taip parašė „ar Lietuva skirs 30 procentų nuo BVP, ar nulį, rezultatas bus tas pats“, – kalbėjo Z. Jedinskis.

Portalo 15min.lt duomenimis, kita lenkų politikė – vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė apskundė vadovybės apsaugos departamento pareigūnus, kad šie neatsistojo įleisdami ir išlydėdami parlamento svečius ir darbuotojus. Ministrė tai neigia.

„Man visiškai nesvarbu, ar apsauginis atsistoja man praeinant“, – tikina R. Tamašunienė.

Kitos partijos, bet tos pačios frakcijos Seime narės Irinos Rozovos galimi ryšiai su Rusijos diplomatais jau kuris laikas nagrinėjami Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete.

„Gal ir gerai, kad jie atsidūrė valdžioje, nes pasimatė labai daug faktų, kurie kitu atveju būtų likę nežinomi“, – sako Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Tačiau tokiais koalicijos partneriais nei valstiečiai, nei „socialdarbiečiai“ nesiskundžia.

„Absoliučiai pasitikime Lenkų rinkimų akcija“, – akcentuoja R. Karbauskis.

„Turime gerbti tautinių mažumų bendrijų dalyvavimą parlamente ir vykdomojoje valdžioje“, – pabrėžia Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Valdantieji ragina susikoncentruoti į biudžeto priėmimą. Tiesa, be lenkų palaikymo, balsų gali ir pritrūkti.

„Tai – labai didelė kaina, kurią moka valstybė už valdančiųjų sprendimą dėl kelių balsų koalicijoje susilaukti viso šito chaoso, kurį mes dabar turim politiniame gyvenime“, – sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

V. Tomaševskis, ne kartą savo partiją vadinęs sąžiningiausia ir skaidriausia Lietuvoje, tikina, kad valdžioje jiems sekasi gerai.

„Mes atėjome ginti viešąjį interesą, paprastą žmogų, kurti valstybės gerovei – ką mes ir darome“, – teigia V. Tomaševskis.

„Aš pasisakau už krikščioniškas vertybes ir laikau, kad valdžios kritikuoti negalima. Valdžia, šita Vyriausybė yra dievo skirta bausmė už mūsų nuobaudas“, – pasakoja Z. Jedinskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.