Lietuvoje

2019.12.01 08:25

Pradėta naujų Konstitucinio Teismo teisėjų paieška, kandidatai paaiškės šį mėnesį

Valdžios institucijos pradėjo naujų Konstitucinio Teismo teisėjų paiešką. Kandidatai turėtų paaiškėti gruodžio mėnesį.

Po kandidatą į Konstitucinį Teismą turi pasiūlyti prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo vadovas.

Nuo rugsėjo Aukščiausiasis Teismas nuolatinio pirmininko neturi, todėl kandidatą pasiūlys laikinai pareigas einanti Civilinių bylų skyriaus pirmininkė Sigita Rudėnaitė.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis jau yra paprašęs parlamentinių frakcijų seniūnų pasiūlyti savo kandidatūras.

Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen BNS patvirtino, kad tokio prašymo sulaukta, bet jis buvęs žodinis ir neįpareigojantis.

Seimo pirmininko biuras BNS informavo, kad parlamento vadovas V. Pranckietis kandidato į Konstitucinio Teismo teisėjus atrankos kol kas nekomentuoja.

Prezidentūros atstovai savo ruožtu tvirtino, kad kandidatas bus pateiktas laiku – iki gruodžio 19 dienos.

„Prezidentas turi pasiūlyti kandidatūrą likus trims mėnesiams iki Konstitucinio Teismo teisėjų kadencijos pabaigos, tie trys mėnesiai pradės tiksėti gruodžio 19 dieną, tai reiškia, kandidatūrą pasiūlysime iki gruodžio 19 dienos, ir tuomet bus aišku, kas ta kandidatūra“, – BNS sakė prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo atstovė spaudai Dovilė Skiauterienė BNS perdavė laikinosios teismo pirmininkės S. Rudėnaitės komentarą, kad „kandidatūra nuo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo bus pateikta laikantis Konstitucinio Teismo įstatyme numatyto termino“.

Kovą baigiasi Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo bei teisėjų Gedimino Mesonio ir Vyto Miliaus kadencija.

D. Žalimas ir G. Mesonis į Konstitucinį Teismą paskirti 2011 metais, o V. Milius vėliau, 2013 metais, į Europos Sąjungos Bendrojo Teismo teisėju tapusio Egidijaus Bieliūno atlaisvintą vietą.

Konstitucija numato, kad Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Konstitucinio Teismo teisėjus skiria Seimas po lygiai iš kandidatų, kuriuos pateikia prezidentas, Seimo pirmininkas ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkas. Teisėjų kadencijos pabaiga yra atitinkamų metų kovo mėnesio trečiasis ketvirtadienis.

Kai Konstitucinio Teismo teisėjo įgaliojimai nutrūksta pirma laiko, į laisvą vietą likusiam kadencijos laikui nustatyta bendra tvarka skiriamas naujas teisėjas. Jeigu toks teisėjas šias pareigas ėjo ne ilgiau kaip šešerius metus, tai jis po ne mažesnės kaip trejų metų pertraukos gali eiti Konstitucinio Teismo teisėjo pareigas dar vieną kadenciją.

Konstitucinio Teismo teisėjais gali būti skiriami nepriekaištingos reputacijos Lietuvos piliečiai, turintys aukštąjį teisinį išsilavinimą ir ne mažesnį kaip 10 metų teisinio ar mokslinio pedagoginio darbo pagal teisininko specialybę stažą.