Lietuvoje

2019.11.29 21:37

Netradicinei medicinai Seimas siekia uždėti apynasrį – reikalaus licencijų

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.29 21:37

Seime rengiamasi svarstyti papildomos ir alternatyvios sveikatos priežiūros įstatymo projektą, kuriuo siūloma licencijuoti įvairias netradicinės medicinos veiklas, o norintys teikti tokias paslaugas privalėtų aukštojoje mokykloje baigti ketverių metų studijas. 

Jos būtų privalomos ne tik procedūroms su dėlėmis, bet ir jogos bei meno, ar naudojant gyvūnus terapijai. Šias veiklas praktikuojantys ir paslaugas teikiantys jau ne vienerius metus teigia, kad užtektų specialių kursų. Aukštųjų mokyklų atstovai tikina, tokioms ketverių metų studijoms jau pasirengę.

Skelbia apie naudą

Sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų vadovas Valdas Bauža penkerius metus praktikuoja Džong Juan Čigongo sistemą. Ji, esą, didina gyvybinę energiją, atsparumą stresui, stiprina imunitetą.

„Pagal kinų mediciną, pagal Čigongo filosofiją, yra suprantama, kad žmogus ir mūsų pasaulis sudarytas iš trijų lygmenų: fizinis materialus lygmuo, energetinis lygmuo ir informacinis sielos arba sąmonės lygmuo. Ir mes dirbame su visais trimis lygmenimis šitose kryptyse, kai Vakarų medicina iš esmės dirba tik su kūnu“, – aiškina V. Bauža.

Pasak V. Baužos, praktikuojant šią sistemą, galima atsikratyti galvos skausmų, migrenos, vaikystės traumų, protėvių nuodėmių sukeltų negalavimų.

Japonų tradicinės Reiki sistemos meistrė mokytoja Elena Stankevičienė teigia, kad šį metodą atradusi gydytojams rekomendavus operuoti dėl traumos trūkusį meniską. Ėmus praktikuoti Reiki, esą, pasveikusi be operacijos.

„Per prisilietimą, per kūną praleidžiam energiją, prisijungęs prie visatos, yra specialus mechanizmo ritualas, per kurį praktikuotojas prisijungia ir gali dirbti pats su savimi. Čia tiesioginio kontakto išvis nėra su žmogaus kūnu“, – tvirtina tradicinės Reiki meistrė mokytoja.

Reikalauja licencijų

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad nereglamentuotos ir nereguliuojamos netradicinės medicinos praktikos klaidina žmones ir gali kelti pavojų sveikatai.

„Čia yra tik pirmi žingsniai, kurie įneštų tam tikrą bazinį reguliavimą, reglamentavimą, aiškumą, licencijavimą. Ta pilka zona, be jokio reguliavimo, yra pavojinga, dalis žmonių apgaudinėjama, prisidengiant sveikatos paslaugomis, siūlymais išsaugoti ar pagerinti sveikatą, kai dažnu atveju iš visos tai yra sveiku protu nepaaiškinamos praktikos“, – sako ministras.

Įstatymo projekte numatoma, kad licencijos tokiai veiklai nuo 2024-ųjų bus išduodamos tik baigusiems studijas aukštosiose mokyklose, kurios truktų ketverius metus. Vilniaus Universiteto atstovė sako, tokioms studijoms jau pasirengta.

„Ir dabar galima stoti ir įgyti, taip vadinamą, tradicinį medicininį išsilavinimą tiek gydytojams, tiek slaugytojams, reabilitacijos specialistams, o kalba eina apie neformalųjį ugdymą arba neformaliuoju būdu įgytų kompetencijų pripažinimą. Mes esam pasiruošę neformaliąsias programas“, – teigia Vilniaus universiteto Sveikatos mokslų instituto direktorė Natalja Fatkulina.

Teigia, kad užtektų kursų

Čigongo instruktorius sako, praktikuojantiems netradicinės medicinos sistemas užtektų bazinių 20–30 valandų kursų. Reikalavimas anatomijos terminus žinoti lotynų kalba – perteklinis.

„Mes norim ieškoti kompromiso, kad tai būtų visiems priimtina, kad tai nebūtų apribota, jei tu neturi aukštojo medicininio išsilavinimo, tai tu jau viskas, nuo kitų ar 2024 metų tu nebegali teikti, nors turi 5, 10, 15 metų patirtį., turi išsilavinimą, įgytą Kinijoj, Indijoj ar kitoj valstybėj, prigimtinėje šitų sričių šalyje, kur 1000 metų tie metodai dėstomi“, – įsitikinęs V. Bauža.

„Jeigu žmogus turi tam tikrą praktiką ir turi užsienio diplomus, kurie pripažinti ir Europoje, pas mus tai turėtų irgi pripažinti. Dar yra klausimas, kas vertins“, – klausia E. Stankevičienė.

Papildomos ir alternatyvios sveikatos priežiūros įstatymo projektą Seimas ketina svarstyti jau gruodį.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 22.03 min.:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt