Lietuvoje

2019.12.02 18:28

Lituanistinės mokyklos Anglijoje: tėvai netenka žado, kai dvimetis iš visos širdies traukia „Tautišką giesmę“

Mindaugas Laukagalis, Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO projektas „4 milijonai", LRT.lt2019.12.02 18:28

„Mums, suaugusiems, sunku po penkių darbo dienų, o čia vaikui – visos šešios mokslo dienos. Suprantame, kad moksleiviui nėra lengva, tad stengiamės apgalvoti, jog mokymosi struktūra būtų lengvai suprantama, įdomi. Darome viską, kad moksleivis nesijaustų čia labai sunkiai besimokantis ir dirbantis“, – LRT RADIJUI sako lituanistinę mokyklą Londone įkūrusi Virginija Stukaitė-Laniauskienė.

Laukia kelionių po Lietuvą

Pietiniame Londone, Kroidono rajone, įsikūrusi lituanistinė etnokultūros ir dramos mokykla „Bitė“ jau skaičiuoja septintus metus. Jos vadovė V. Stukaitė-Laniauskienė sako, kad mokykloje pradedamos vesti šeimos pamokos, kuriose, kartu su vaikais, ateina ir jų tėvai.

„Tuo mes skiriamės nuo kitų lituanistinių mokyklų. 15-20 minučių kartu dainuojame ir šokame. Na, o vėliau prasideda įprastos pamokos: lietuvių kalba, istorija, etnokultūra, drama, muzika ir psichologija, – sako Londono lituanistinei mokyklai vadovaujanti moteris. – Diena gana intensyvi – pamokos vyksta kiekvieną šeštadienį nuo 10-tos valandos ryto iki 15-tos valandos popiet“.

Lituanistinės mokyklos vadovė sako, kad vyresniesiems mokiniams veiklos sočiai ir angliškose mokyklose, tad atsikelti į pamokas šeštadienį būna nelengvas iššūkis. Vis tik, pasak jos, yra kuo pritraukti juos ateiti. „Moksleivius domina projektai. Štai vyresniųjų grupė sako jau laukianti vasaros, kada turime „Bitės“ projektą, – pasakoja Virginija. – Jo metu, kartu su partneriais, visi devynias dienas leidžiame Lietuvoje. Keliaujame po regionus“.

Eina su dideliu entuziazmu

Mokytoja su šypsena pasakoja ir apie mažųjų mokinukų įsitraukimą į mokyklos veiklą. „Dažnai tėvai nuogąstauja, kad galbūt jų vaikas nenorės ateiti ir keltis šeštadienio rytą. O jau kitą šeštadienį tie patys tėveliai sako, kad jų vaikas sekmadienį atsikėlė 7 valandą ryto ir teiravosi, ar vyksim į „Bitę“, – sako pedagogė emigrantė. – Tokie niuansai, žinoma, labai pamalonina mūsų širdis“.

Gintarė Ulevičiūtė iš Portsmuto sako vadovaujanti dviejoms Jungtinės Karalystės Pietų pakrantėje esančioms mokykloms. Viena jų yra Kėdainių dydžio Bognor Regiso mieste, o kita Portsmute.

„Abi mokyklos kviečia vaikučius nuo dviejų iki maždaug 14-kos metų amžiaus. Turime darželinukų grupę, į kurią vaikai ateina su dideliu entuziazmu – tėveliams jokių klausimų dėl noro lankyti mokyklą nekyla, nes vaikai, grįžę namo, šoka ir dainuoja. Turime paruošiamųjų grupę – tai 5-6 metų amžiaus vaikai. Taip pat turime antrokus ir pažengusiuosius“, – gausius lituanistinių mokyklų kolektyvus Pietų Anglijoje pristato G. Ulevičiūtė.

Vienijanti tradicija – himno giedojimas

Pasak Gintarės, pažengusiųjų moksleivių grupė yra labai mylima ir branginama. „Mes stengiamės juos pastatyti į pačią geriausią poziciją, kad jie taptų pavyzdžiu visiems kitiems, patiems mažiausiems“, – tikina pedagogė.

Lituanistinių mokyklų vadovė džiaugiasi čia propaguojama gražia, visus vienijančia tradicija. „Pasibaigus pamokoms mes visi giedame „Tautišką giesmę“. Kada tėveliai ateina šiek tiek anksčiau pasiimti vaikų ir pamato, kad jų dvimetis iš visos širdies traukia lietuvišką „Tautišką giesmę“, juos užplūsta neįtikėtinas jausmas – jie patys to tikrai nesitiki“, – tikina G. Ulevičiūtė.

Abi mokyklų vadovės sutinka, kad mokiniai per visą mokslo savaitę tikrai turi daug veiklos ir darbų, tad šeštadieninėse lituanistinėse mokyklose stengiamasi jų nenuvarginti. „Mums, suaugusiems, sunku po penkių darbo dienų, o čia vaikui visos šešios mokslo dienos gaunasi. Suprantame, kad moksleiviui nėra lengva, tad stengiamės apgalvoti, jog mokymosi struktūra būtų lengvai suprantama, įdomi. Neužduodame namų darbų, nebent tik tokius, kuriuos galima atlikti kelionėje iš mokyklos į namus, – sako V. Stukaitė-Laniauskienė. – Darome viską, kad moksleivis nesijaustų čia labai sunkiai besimokantis ir dirbantis. Viską stengiamės pateikti patraukliai“.

Plačiau – projekto „4 milijonai“ įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius

Projektas „4 milijonai“. 100 Britanijos lituanistinių mokyklų pedagogų renkasi į seminarą Londone