Lietuvoje

2019.11.29 14:50

Aukštojo mokslo sektorius bruzda vis garsiau – įkandin VU į prostesto akciją įsitraukė ir KTU

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.29 14:50

Aukštojo mokslo bendruomenė toliau reikalauja valdžios įvykdyti jai duotus pažadus.

Penktadienį, siekdami atkreipti dėmesį į mažą finansavimą moksliniams tyrimams, akciją surengė Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai.

Kaip anksčiau šią savaitę Vilniaus universiteto (VU) dėstytojai, taip penktadienį Kauno mokslininkai visiems norintiems dalijo visų mokslų daktaro diplomus. Pasak Kauno technologijos universiteto dėstytojo Ainiaus Lašo, Vyriausybė ir verslas į mokslinius tyrimus investuoja kelis kartus mažiau nei Europos sąjungos šalys ir Skandinavija.

Akcija taip pat atkreiptas dėmesys į švietimo lėšų švaistymą, kai, pasak A. Lašo, dėstytojams rengiami beverčiai mokymai. Švietimo ministras žadėjo ir aukštajam mokslui išsiderėti daugiau pinigų, Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis sakė, kad artimiausiu metu dėstytojų atlyginimai turėtų siekti šimtą penkiasdešimt procentų vidutinio darbo užmokesčio.

„Šiuo metu aukštajam mokslui, moksliniams tyrimams ir eksperimentinei veiklai yra skiriama tik 0,33 proc. nuo BVP. Visa kita sudengiama su Europos Sąjungos fondų lėšomis. Tai nėra tvaru ir kai tos lėšos baigiasi, tada mes esame duobėje. Mokslas taip nedaromas. Mes negalime mokslą daryti vienus metus, o kitus metus nebedaryti“, – akcijos metu kalbėjo A. Lašas.

„Visi tyrimai rodo, kad Lietuva šiandien nėra pozicionuojama kaip aukštų technologijų šalis, o mes kalbame apie Lietuvą, kaip žemų technologijų šalį, tai čia kažkas yra negerai. Mes norime atkreipti ir visuomenės, ir politikų dėmesį, na, kad žemiau kristi nebėra kur“, – kalbėjo KTU fakulteto prodekanė Dainora Maumevičienė.

VU diplomus dalijo nemokamai

LRT.lt primena, kad Vilniaus universitetas trečiadienį dėl nepakankamo finansavimo aukštajam mokslui prie Vyriausybės surengė protesto akciją, per ją praeiviams buvo dalijami aukštojo mokslo baigimo diplomai.

„Kadangi Vyriausybė niekaip nesupranta, kad aukštasis mokslas turi tam tikrą vertę ir turi būti deramai apmokamas, ir nori, kad mes už pusdykį toliau mokytume, tai mes einame prie Vyriausybės ir dalysime universiteto diplomus nemokamai, kad parodytume, kad galime „atliepti“ Vyriausybės matymą“, – BNS sakė VU rektorius Artūras Žukauskas.

„Akciją organizavo Vilniaus universitetas, bet mes kviečiame ir kitų universitetų atstovus prisijungti“, – tuomet pridūrė jis.

Žinios. Rolando Pakso ir Gedvydo Vainausko korupcijos byloje paaiškėjo, kokios jiems bus skirtos bausmės