Lietuvoje

2019.11.29 08:38

Gydytojai primena nepamiršti pasitikrinti dėl ŽIV – serga ne tik narkomanai

Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.29 08:38

Lietuvoje pernai buvo diagnozuota 160 naujų ŽIV atvejų. Specialistai pastebi, kad ankščiau infekcija plitusi daugiausia tarp narkomanų ir homoseksualių žmonių. Pastaraisiais metais ŽIV pradėjo plisti ir tarp heteroseksualių porų.

Vilnietis Nedas ŽIV testą darosi jau kelerius metus kas 3–4 mėnesius.

„Tai nėra liga, kuri rinktųsi socialinį sluoksnį, galima ją pasigauti ir to nežinant nuo adatų, o kartais narkomanai infekuoja vaisius, kiek žinau. Nenoriu būti blogiečiu, kuris to nenorėdamas užkrečia kitus“, – teigia jis.

Vos minutė ir testo rezultatas aiškus. Pernai 160 žmonių Lietuvoje buvo pranešta, kad jie – ŽIV viruso nešiotojai. Daugiausia atvejų fiksuota Vilniaus ir Klaipėdos apskrityse, mažiausiai – Alytaus ir Tauragės.

Ankščiau labiausiai infekcija plito tarp intraveninius narkotikus naudojančių bei homoseksualų asmenų. Tačiau pastaraisiais metais daugėja užsikrėtusių tarp heteroseksualių porų.

Pernai metais ŽIV nustatyta 160 asmenų, iš jų – 23 užsikrėtė nuo sutuoktinio ar sugyventinio. Skaičiuojama, kad šiuo metu Lietuvoje infekuotų ŽIV yra apie 3 tūkstančius. maždaug 200–300 tikėtina to nežino. Tai išsiaiškinti galima pasidarant testą, kuris vaistinėse kainuoja apie 30 eurų arba kreiptis į organizacijas, kur jis bus atliktas nemokamai ir anonimiškai.

„Džiugu, kai ateina pirmą kartą ir žmonės išdrįsta. Džiaugiamės ir tais, kurie ateina pakartotinai, vadinasi jiems rūpi jų ir jų artimųjų sveikata. Tikrai skaičius didėja“, – sako asociacijos „Demetra“ advokacijos vadovas Kęstutis Rudaitis.

Tačiau maždaug 300 asmenų net ir žinodami savo diagnozę gydymo atsisako.

Žinios. Po vakarykščio įspėjamojo mokytojų streiko – Švietimo ministerijoje derybos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.