Lietuvoje

2019.11.28 17:01

Dar viena profsąjunga sprendžia, ar jungtis prie švietimiečių streikų

atnaujinta 18.43
Ignas Jačauskas, BNS 2019.11.28 17:01

Ketvirtadienį daliai šalies švietimiečių surengus įspėjamąją protesto akciją, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) sprendžia, ar palaikyti kolegų planus gruodį rengti streiką.

Ketvirtadienio vakarą Vilniaus mokytojų namuose susirinkę LŠDPS priklausantys pedagogai sulaukė ir švietimo ministro Algirdo Monkevičiaus vizito.

Šiuo metu dėl kolektyvinės sutarties atskirai nuo kitų profsąjungų su Švietimo ministerija besideranti pernai streiką rengusi organizacija kaip ir kolegos prašo didinti mokytojų atlyginimus 10-čia procentų kasmet, pradedant nuo 2020-ųjų rugsėjo, taip pat mažinti moksleivių skaičių klasėse ir tobulinti, jų teigimu, neskaidrų etatinio darbo užmokesčio modelį.

„Mes manome, kad ta sistema neskaidri, ypač po STT pasisakymo, kad ją reikia dar toliau tobulinti. Mūsų reikalavimuose yra siekis mažinti iki 22 moksleivių pradinėse ir iki 26 moksleivių pradinėse klasėse – ministerija siūlo iki 28“, – skirtumus nuo kolegų keliamų reikalavimų BNS įvardijo LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.

Jis teigia, kad profsąjungos prašymus palaiko Seimo Švietimo ir mokslo komitetas, parlamentarai ir tikisi, jog streiko neprireiks. Dėl to turėtų būti apsispręsta diskusijose ketvirtadienio vakarą.

„Sekant politikų pasisakymus, aš asmeniškai turiu vilties, kad galbūt nereikėtų kartoti pernai metų įvykių – kiek girdime ir iš ministro pirmininko, ir iš aplinkos, turbūt, išmokome tam tikras pamokas ir tikiuosi, kad užteks sveiko proto, bus rasti sutarimai neskelbiant streiko“, – žurnalistams sakė A. Navickas.

Anot jo, ministro „pastangos ir noras įgyvendinti susitarimus yra“, tad svarstė, jog profsąjunga suvažiavime gali apsispręsti pasilikti atvirą galimybę skelbti streiką be konkrečios datos, jei nebus patvirtinti susitarimai su ministerija – atsakymus A. Monkevičius žada pateikti jau kitą savaitę.

A. Navickas taip pat abejoja ketvirtadienį įspėjamąjį streiką rengusių profsąjungų nuoširdumu, kadangi jos pernai „aklai gynė reformas, kurios buvo iš esmės žalingos“, o šiuo metu radikaliai pakeitė nuomonę.

„Tai mus verčia elgtis atsargiai, kad neužliptumėme ant to paties grėblio: jei skelbtumėme streiką, o kitos profesinės sąjungos vėl susitartų, mums vėl reikėtų galvoti, kaip iš tos situacijos išeiti“, – tikino LŠDPS vadovas.

Didžiausios šalyje Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) ketvirtadienį organizuotą streiką palaiko dar trys profesinės sąjungos, 2017 metais pasirašiusios kolektyvinę sutartį, kurioje buvo numatyta 2020 metų biudžete švietimui skirti 117 mln. eurų. Šiuo metu kitų metų biudžeto projekte tam numatyta kiek daugiau nei 55 mln. eurų.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija penktadienį su profesinėmis sąjungomis bandys tartis dėl reikalavimų – neradus sutarimo, profsąjungos turės teisę skelbti tikrąjį streiką.

A. Monkevičius sprendimus žada kitą savaitę

Ministras Algirdas Monkevičius sako, kad profsąjungų finansiniai reikalavimai „yra labai artimi“ ir jau yra įtraukti į vasarą pasiektus susitarimus. Ministras teigia sieksiantis tiek su streikavusiomis, tiek su A. Navicko profesine sąjunga sutartis pasirašyti dar šiemet. Kol kas Vyriausybė tam nėra davusi įgaliojimo.

„Esame viską sutarę – yra sutarties projektas, kurį mes parengėme atsižvelgę į Vyriausybės patvirtintą strategiją ir nieko naujo neturiu ko pasakyti, išskyrus tai, kad mano tikslas yra įgyvendinti susitarimą. Mandatas man bus duotas, kuomet su profsąjungomis įsitikinsime, kad tenkiname tuos reikalavimus, kurie yra iškelti. Tikiuosi, kad kitą savaitę turėsime aiškų atsakymą“, – BNS tikino A. Monkevičius.

Jis sako, kad ministerija konkrečius skaičiavimus turės jau pirmadienį ir tikisi, kad jie taps „pagrindu susitarti“ su įspėjamąjį streiką rengusiomis profsąjungomis, jog šios atsisakytų kraštutinių protesto formų gruodį.

Ministras trečiadienį daugiausia kritikos iš profsąjungos atstovų išgirdo dėl etatinio modelio ir pažadėjo, jog jis dar bus tobulinamas iki kitų metų kovo, taip pat bus siekiama, kad jau kitąmet bent 60 procentų pedagogų dirbtų visu etatu – dėl to jiems didėtų atlyginimai. Jis sako sieksiantis įgyvendinti ir reikalavimą, kad vidutinis mokytojo atlyginimas siektų 150 proc. vidutinio darbo užmokesčio.

„Jei darysime pokyčius, juos pasversime, ir kovo mėnesį aš įsakymu patvirtinsiu pokyčius, kad mokytojai iš anksto žinotų, kokie jie bus rugsėjo mėnesį“, – tikino ministras.