Lietuvoje

2019.11.28 16:56

Chaosas dėl Narkevičiaus užsitęs? Politologas sako, šioje „laikinų žmonių valdžioje“ kai kas neturi ko prarasti

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.11.28 16:56

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį paragino trauktis susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių iš pareigų, tačiau politikos apžvalgininkai mano, kad procesas gali užtrukti, nes koalicijos partneriai gali nebūti linkę drumsti vandenų prieš kitų metų biudžeto priėmimą.

„Tikėtis greito šio klausimo sprendimo vargu ar galime, nors kas ten žino, galbūt yra dar argumentų, kurie priverstų R. Karbauskį pakeisti savo poziciją. Žinoma, jis numano, kad, jei keistų poziciją ir ministras būtų šalinamas, yra koalicijos griuvimo tikimybė, o to daryti jis nenori, nes LLRA palaikymo jam reikia. Todėl viskas čia kuriam laikui gali ir sustoti“, – svarstė VDU politologas B. Ivanovas.

Politologo manymu, šiuo atveju Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis Valdemaras Tomaševskis liks kategoriškas ir nesitrauks, o R. Karbauskiui gali tekti laviruoti situacijoje, o neradus sprendimų – nusileisti koalicijos partneriui.

VDU politologas B. Ivanovas sako, kad ketvirtadienį prezidentūros išsakyta pozicija, kad susisiekimo ministras turėtų trauktis, gera, tačiau gerokai pavėluota, nors prezidentas G. Nausėda tokį politinį chaosą galėtų išnaudoti savo politinių taškų rinkimui.

„Tas politinis pingpongas galėtų būti prezidento panaudotas stiprinant savo autoritetą. Ir šalies vadovo galios to tokio visuomeninio lyderiavimo prasme gali būti išnaudotos. Premjeras šiuo metu serga, jo dažnai nebūna, todėl akivaizdu, kad prezidentui atsiveria lyderystės langas“, – apie prezidento griežtą pareiškimą pasakojo politologas.

B. Ivanovas pastebi, jog koalicijos lyderio R. Karbauskio pareiškimai rodo, kad jiems prarasti nėra ko, o visą situaciją B. Ivanovas vadina „laikinų žmonių valdžia“.

„Jiems prarasti nėra ko, rinkimai jau čia pat, be to, jie puikiai supranta, koks žmonių pasitikėjimas jais yra. Tačiau pati visuomenė, deja, yra deorganizuota ir savo pozicijos neišsako“, – svarstė politologas.

Ar prezidento išsakyta kritika bus tas kertinis šios istorijos momentas, B. Ivanovas nesiryžo vertinti. Yra reali galimybė, kad sprendimai dėl ministro iš Vyriausybės vadovo pozicijos nebus greiti, nes tam turi įtakos ir premjero liga, be to, tvyranti įtampa tarp skirtingų valdžios institucijų.

„Klostosi labai nepalanki padėtis metų pabaigoje, kai yra biudžeto svarstymas, tačiau, tiesą sakant, jau buvo iš pat pradžių aišku, kai buvo formuojama Vyriausybė, kai buvo pakeistas R. Masiulis, kad taip ir bus. Situacija orientuota į tas politines jėgas ir jų resursų didinimą prieš rinkimus, o ne į viešojo intereso gynimą. Atrodo, kad ministrų kabinetas jaučiasi tarsi dvarponių kabinetas, o iš pradžių, matydami tokį prezidento toną ir kalbėjimą, jie suprato, kad gali elgtis taip, kaip nori“, – sako B. Ivanovas.

LRT.lt primena, kad prezidentas ketvirtadienį paragino trauktis susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių iš pareigų.

„Prezidentas nebegali pasitikėti šiuo ministru ir mano, kad jis privalo trauktis iš užimamų pareigų“, – žurnalistams prezidentūroje ketvirtadienį sakė prezidento patarėjas Povilas Mačiulis.

Jis teigia, kad G. Nausėda laukia iš premjero S. Skvernelio principingo sprendimo.

Pats J. Neverovičius kol kas tikina, jog neskubės ir tarsis su koalicijos partneriais bei premjeru S. Skverneliu.

„Aš tikrai gerbiu prezidento poziciją, aš nesiveržiau į ministrus ir nesilaikau tos vietos, tačiau sprendimą priimsiu su mane delegavusiais asmenimis, su Lenkų rinkimų akcijos atstovais, su koalicijos atstovais ir su premjeru“, – po prezidento žinios žurnalistams pasakojo J. Narkevičius.

J. Narkevičius pastaruoju metu sulaukė opozicijos kritikos dėl Lietuvos pašto valdybos atleidimo, vizito Jungtiniuose Arabų Emyratuose, pietų valstybės įmonių sąskaita Dubajuje ir Minske, kai kurių kelių tvarkymo finansavimo ir gyvenimo Seimo viešbutyje aplinkybių. Opoziciniai liberalai ir socialdemokratai inicijuoja J. Narkevičiui interpeliaciją.

J. Narkevičių į susisiekimo ministro pareigas delegavo Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, šiemet po prezidento rinkimų prisijungusi prie valdančiosios koalicijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt