Lietuvoje

2019.11.28 14:03

Europos Parlamentas ragina Rusiją nutraukti bylą prieš Sausio 13-osios bylos teisėjus

Paulina Levickytė, ELTA2019.11.28 14:03

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) priėmė rezoliuciją, raginančią Rusiją nutraukti bylą prieš Lietuvos prokurorus bei teisėjus, kurie dalyvavo Sausio 13-osios bylos tyrime.

„Rezoliucija dėl Rusijos persekiojamų Lietuvos teisėjų ir prokurorų priimta 493 balsais už, 43 – prieš ir 86 – susilaikė“, – savo feisbuko paskyroje pranešė europarlamentarė Rasa Juknevičienė.

Rezoliucija smerkia nenuosaikius Rusijos veiksmus prieš Lietuvos teisėjus bei prokurorus. Taip pat smerkia Rusijos piktnaudžiavimą tarptautinėmis teisėsaugos institucijomis, pavyzdžiui, Interpolu, ir mano, kad tokie Rusijos Federacijos veiksmai, nukreipti prieš vienos iš ES valstybių narių teisėjus ir prokurorus, nesuderinami su teisinės valstybės principo laikymusi.

Rezoliucijoje pabrėžiama, kad Rusija nusikalsta trukdymu vykdyti teisingumą, nes visomis išgalėmis siekia padėti sovietų režimo karo nusikaltėliams išvengti teisingumo. Todėl EP smerkia tokius Rusijos veiksmus kaip neteisėtą bandymą daryti tiesioginį spaudimą Lietuvos teismams ir dar kartą bandyti perrašyti istoriją bei paneigti sovietų okupacijos faktą.

Europos liaudies partijos narė Rasa Juknevičienė teigė, kad Rusijos veiksmai yra hibridinio karo prieš ES dalis ir dar vienas išpuolis prieš demokratiją – pagrindinį V. Putino režimo taikinį. „Privalome nusiųsti aiškų signalą iš EP, kad hibridinės atakos prieš ES teisėsaugą negali būti toleruojamos“, – anksčiau sakė europarlamentarė.

Frakcijos „Atnaujinkime Europą“ narys Petras Auštrevičius priminė, kad sausio 13-osios aukų artimieji ilgus metus laukė istorinio teisingumo, tačiau dauguma nuteistų kaltininkų šiandien slapstosi Rusijoje ir Baltarusijoje.

Pasak jo, apgailėtina, kad praėjus 30 metų po tragiškų įvykių vėl jaučiame „klastingas Rusijos valdžios pastangas diskredituoti laisvės gynėjus ir persekioti juos apgynusius“.

Lapkričio viduryje Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitete lankėsi Lietuvos teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, pristatęs šią problemą bei paprašęs EP priimti rezoliuciją.

„Tai yra beprecedentis išpuolis prieš teismų nešališkumą ir nepriklausomybę. Mes manome, kad tokie Rusijos veiksmai yra nesuderinami su teisės viršenybe ir yra apgailėtini – tai yra bandymas iškelti bylą teisėjams ir prokurorams, kurie dirba nepriklausomoje valstybėje“, – sakė ministras, pabrėždamas, kad tokie Kremliaus veiksmai yra kartu ir išpuolis prieš visą Europos Sąjungą.

Pernai Rusijos Federacijos tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą prieš Lietuvos prokurorus, kurie dalyvavo Sausio 13-osios bylos tyrime, o šiemet – ir prieš teisėjus, nagrinėjusius šią bylą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.