Lietuvoje

2019.11.28 13:37

Tomas Dapkus neneigia keitęsis dovanomis ir su politikais, ir su prokurorais, ir su teisėjais

Masiulį vadino jungtimi su Grybauskaite; atnaujinta 15.56
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.11.28 13:37

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Ketvirtadienį teisme liudijęs žurnalistas Tomas Dapkus tikino, kad savo laidose išskirtinio dėmesio buvusiam Liberalų sąjūdžio vadovui Eligijui Masiuliui nerodė. Liudytojas neslėpė, kad, bendraudamas su politikais, prokurorais, teisėjais, apsikeisdavo dovanomis su jais.

T. Dapkus teisme teigė, kad su kaltinamaisiais byloje giminystės ryšiais nėra susijęs, tačiau dalį jų, kaip tikino liudytojas, jis pažįsta. Buvusį koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondas Kurlianskį žurnalistas patikino pažįstantis, nes jis vadovavo UAB „Alfa media“, o šioje įmonėje T. Dapkus teigė dirbęs nuo 2012 m. balandžio.

Šiuo metu T. Dapkus dirba „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupėje.

T. Dapkus tvirtino pažįstantis ir kitus kaltinamuosius – buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį E. Masiulį, eksparlamentarą Vytautą Gapšį, buvusį liberalą Šarūną Gustainį, parlamentarą Gintarą Steponavičių. Anot T. Dapkus, su šiais žmonėmis jį sieja ne asmeniniai ryšiai. Su jais T. Dapkus teigė bendravęs kaip žurnalistas. Tiesa, anot T. Dapkaus, su V. Gapšiu jis yra pažįstamas nuo studijų Vilniaus universitete laikų.

Dėmesio centre – interviu su E. Masiuliu

Teisme T. Dapkus, paklaustas apie 2015 m. įvykius, dėl ko žurnalistas buvo apklaustas, vykdant ikiteisminį tyrimą, pasakojo, kad LNK televizijos laidoje „Alfa savaitė“ jis kalbindavo įvairių politinių partijų lyderius, kitus politikus.

„Buvo pokalbis apie politines aktualijas. […] Buvo opozicijai suteiktas žodis apibūdinti savo veiklą, įvertinti valdančiųjų veiksmus“, – pasakojo T. Dapkus.

T. Dapkus, paklaustas, apie laidą, kurioje jis kalbino E. Masiulį, žurnalistas sakė, kad minėta laida nebuvo kažkuo ypatinga. Žurnalistas prisiminė, kad E. Masiulis į laidą nesiveržė, mat ruošėsi Liberalų sąjūdžio pirmininko rinkimams. Teisėjos Nijolės Žimkienės paklaustas, kodėl laida su E. Masiuliu buvo įrašyta iš anksto, T. Dapkus patikino, kad tai yra normali praktika.

Pasak T. Dapkaus, interviu su E. Masiuliu buvo transliuotas sekmadienį po politiko perrinkimo Liberalų sąjūdžio lyderiu.

„Laida buvo susijusi su tuo, kad Liberalų sąjūdis – tuo metu buvo įtakinga ir populiari kylanti jėga – organizavo savo partijos vidaus rinkimus. Buvo įdomios peripetijos, kas juos laimės“, – tikino T. Dapkus.

Liberalų sąjūdžio pirmininko rinkimuose tąkart varžėsi E. Masiulis ir Antanas Guoga. Liudytojas teigė, kad, jeigu E. Masiulis nebūtų laimėjęs partijos pirmininko rinkimų, su klausimais apie pergalę rinkimuose susijusi laidos ištrauka būtų iškirpta. T. Dapkus pažymėjo, kad laidoje būtų kalbinęs A. Guogą, jeigu šis politikas būtų išrinktas Liberalų sąjūdžio pirmininku.

Žurnalistas teisme aiškino, kad jis, ruošdamasis laidai, kalbėdavosi su įvairiais politikais, su kitų žiniasklaidos priemonių žurnalistais, su R. Kurlianskiu.

„Su kitais kolegomis kalbėdavau. Tai yra paprasčiausias dalykas. Gali kalbėti su vadovais apie kažkokias temas. Tai yra irgi įprasta praktika“, – aiškino T. Dapkus.

Jis R. Kurlianskį vadino „korektišku vadovu, kuris į žurnalistus žiūrėjo pagarbiai“.

Prokurorai 2015 m. LNK laidoje transliuotą interviu su E. Masiuliu traktuoja kaip politiko priimta nematerialų kyšį.

Prabilo apie dovanas

T. Dapkus, klausinėjamas teisme apie ryšius su politikais, neneigė bendravęs su buvusiu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovu Vitalijumi Gailiumi. Žurnalistas teigė su politiku, kuris šiuo metu yra Joniškio meras, susipažinęs, kai šis buvo neteisėtai atleistas iš FNTT vadovų.

Teisėjos N. Žimkienės, paklaustas, ar su V. Gailiumi yra apsikeitę dovanomis, T. Dapkus pripažino, kad taip buvo. Teisėja klausė, ar dovana galėjo būti alkoholio butelis.

„Galėjo būti“, – tikino T. Dapkus.

„Tai nebuvo grynas dovanos įteikimas. Tai buvo prisidėjimas prie vaišių. [...] Galbūt Seimo viešbutyje, gal ir kitur tai buvo“, – svarstė jis.

Liudytojas tvirtino, kad nereikėtų stebėtis tuo, kad jis su kažkuo keitėsi dovanomis.

„Esu keitęsis dovanomis ne tik su politikais. Esu keitęsis dovanomis ir su prokurorais, ir su teisėjais“, – pažymėjo T. Dapkus.

Vėliau žurnalistas tikslino, kad ne kiekvieną kartą tai, kuo jis švenčių proga keitėsi su pažįstamais žmonėmis, galima įvardinti kaip dovaną.

„Galėjo būti ir atvirukai ar dar kažkas“, – tikino T. Dapkus.

Liudytojas pripažino konservatorių Lauryną Kasčiūną supažindinęs su R. Kurlianskiu, tačiau šia tema teigė daugiau nieko negalintis pasakyti.

T. Dapkus taip pat buvo klausiamas apie jo ryšius su buvusiu Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovu Modestu Kaseliausku. Žurnalistas teigė šį asmenį pažįstantis seniai. Liudytojas tikino, kad jo ryšys su M. Kaseliausku perėjo į draugišką ryšį, kai pastarasis nustojo dirbti VMI. Vėliau, kaip minėjo T. Dapkus, M. Kaseliauskas tapo A. Guogos konsultantu mokesčių klausimais.

Tikino santykius su prezidente palaikę per E. Masiulį

T. Dapkus teisme ne kartą minėjo, kad E. Masiulio kvietimas į LNK laidą „Alfa savaitė“ nebuvo kažkuo išskirtinis. Jis tikino nemanantis, kad televizijos eteris galėjo padėti E. Masiuliui užsiauginti savo reitingus.

Vėliau žurnalistas, paklaustas apie santykius su prezidente Dalia Grybauskaite, patikino, kad jo šalies vadovė esą nemėgo dėl kritinio požiūrio į prezidentūrą. Vis dėlto E. Masiulį liudytojas įvardijo kaip žmogų, per kurį galima buvo palaikyti santykius su D. Grybauskaite. Pasak T. Dapkaus, D. Grybauskaitė per E. Masiulį perduodavo savo pageidavimus LNK žiniasklaidos grupei.

„Mūsų žiniasklaidos grupėje santykiai su Dalia Grybauskaite buvo palaikomi per E. Masiulį. [...] Buvo keletas kartų, kai man buvo žinoma iš R. Kurlianskio, kad prezidentė pageidauja to ar ano. Ji kritikos nemėgdavo ne tik savo, bet ir kitų, jos skiriamų pareigūnų – prokurorų, teisėjų – atžvilgiu. [...]

E. Masiulis buvo tas žmogus, kuris vaikščiodavo nuo jos ir perduodavo jos žinutes. [...] Tai buvo ta jungtis, per kurią buvo galima komunikuoti“, – teisme kalbėjo T. Dapkus.

LRT.lt primena, kad dienraščio „Lietuvos rytas“ paviešintose E. Masiulio ir D. Grybauskaitės susirašinėjimuose prezidentė teigė, kad T. Dapkus „kalba nesąmones“ apie tuometinį kandidatą į generalinius prokurorus Evaldą Pašilį ir esą prašė „perduoti linkėjimus“ koncerno „MG Baltic“ prezidentui Dariui Mockui, kad „patrauktų savo skaliką“.

Išklausė pokalbių įrašus ir perskaitė žinutes

R. Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius klausė T. Dapkaus, ar jo ginamasis nesikišo į žurnalisto laidų kūrimą.

T. Dapkus tikino, kad su R. Kurlianskiu pasikalbėdavo apie laidų temas, pasidalindavo informacija, tačiau jokio kišimosi nejuto.

„Prie kai kurių dalykų R. Kurlianskis prisidėdavo, bet čia reikėtų klausti redaktorių“, – tvirtino liudytojas.

Koncerno „MG Baltic“ advokatas Linas Belevičius klausė liudytojo, ar jis buvo pajutęs kažkokią įtaką iš koncerno atstovų. T. Dapkus atsakė neigiamai.

Ketvirtadienį teisme buvo išklausyti trys trumpi pokalbių tarp E. Masiulio ir T. Dapkaus garso įrašai. 2015 m. spalį, kaip girdima įrašuose, T. Dapkus kvietė E. Masiulį į laidos filmavimą.

Vėliau teisme buvo perskaitytos trumposios SMS žinutės tarp T. Dapkaus ir R. Kurlianskio. Susirašinėjimas vyko 2015 m. Viename iš susirašinėjimų T. Dapkus klausia R. Kurlianskio, „ar yra pasiūlymų dėl interviu“, o jam R. Kurlianskis atsako, kad galima laidoje pakalbinti E. Masiulį, nes jis bus perrinktas Liberalų sąjūdžio pirmininku. Be to, R. Kurlianskio žinutėje E. Masiuliui fiksuoja, kad „padroš Juozuką, „Aqwa parką“.

Teisėjas Ugnius Trumpulis klausė, ar šios žinutės reiškia, kad R. Kurlianskis siūlydavo interviu gaires. T. Dapkus tikino, kad tai veikiau buvo rekomendacijos, o ne interviu gairės.

„Tai nebuvo gairės, kaip jūs klausiate“, – pažymėjo liudytojas.

Vėliau T. Dapkus aiškino, kad už žodžių „padroš Juozuką“ slypėjo mintis, kad E. Masiulis galėtų pakalbėti, įvertinti tuometinio teisingumo ministro Juozo Bernatonio veiksmus, o „Aqwa parkas“ reiškė tuometinę bylą dėl Druskininkų vandens parko.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Šarūnui Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė kyšius ar tarėsi dėl jų su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.