Lietuvoje

2019.11.28 12:51

Eksperto nuomone, racionaliausias sprendimas – susitarti dėl naujo susisiekimo ministro

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas Andžejus Pukšto mano, kad, nepaisant skirtingos prezidentūros ir valdančiųjų lyderių pozicijos dėl skandalingo susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus elgesio, prezidento santykiai su premjeru neturėtų paaštrėti. Visgi ekspertas laikosi nuomonės, kad racionaliausias situacijos sprendimas yra, kad prezidentūra, Vyriausybė bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) sutartų dėl naujo susisiekimo ministro kandidatūros.

„Mes matėme „aštrią“ draugystę tarp Dalios Grybauskaitės ir Sauliaus Skvernelio, manau, kad tos aštrios, kietos draugystės formulė nėra priimta ir nebus taikoma Gitano Nausėdos. Reikia tikėtis, kad prezidentas vis tiek neliks pasyviu stebėtoju. Ko gero, negalima apkaltinti G. Nausėdos, kad jis labai kišasi į Vyriausybės darbą, deja, valdančiajai daugumai teks tą piliulę praryti, jei G. Nausėda aštriau kels tą klausimą“, – „Eltai“ sakė A. Pukšto.

„Lenkų rinkimų akcija, manyčiau, galėtų pasiūlyti kitą kandidatą į tą vietą. Manau, kad tai ir būtų racionaliausias kelias, jeigu Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškųjų šeimų sąjunga surastų kitą žmogų, kuris galėtų perimti gerbiamo J. Narkevičiaus funkcijas. Šioje vietoje gerai būtų, kad prezidento, premjero ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovybės pozicijos sutaptų“, – sakė A. Pukšto.

Visgi, anot politologo, susidariusios situacijos sprendimas įmanomas tik prezidentui komunikuojant su premjeru.

„(Susisiekimo – ELTA) ministras mano, kad jis yra pajėgus vykdyti pareigas ir jį remia premjeras, o prezidentūros nuomonė gali skirtis. Tokių dalykų prezidentaujant Daliai Grybauskaitei buvo ne vieną kartą, prezidentaujant Gitanui Nausėdai tai pirmas toks atvejis, tai, ko gero, prezidentas turi kalbėtis su premjeru ir kartu priimti sprendimą, kaip tai numato Konstitucija“, – sakė A. Pukšto.

Politologas taip pat neatmeta galimybės, kad prezidentas gali spausti valdančiuosius dėl J. Narkevičiaus atstatydinimo, tačiau, pasak eksperto, Lietuva yra parlamentinė respublika, todėl pagrindinis sprendimas priklauso premjerui.

„Be abejo, prezidentas gali išreikšti savo susirūpinimą raginti premjerą keisti ministrą, bet vis tiek pagrindinis sprendimas priklauso premjerui. Mes nepamirškime, kad esame parlamentinė respublika. Žinoma, prezidentas gali ir viešai reikalauti, gali daryti spaudimą, raginti, bet vis tiek pagal Konstituciją sprendimą priima premjeras“, – sakė ekspertas.

Anot A. Pukšto, negalima atmesti ir galimybės, kad susisiekimo ministrui bus vykdoma interpeliacija Seime, kurios metu kritišką poziciją galės pateikti ir opozicija.

„Antras kelias yra ministro interpeliacija Seime ir, ko gero, opozicija pasinaudos šita galimybe, todėl gali taip atsitikti, kad dauguma Seimo narių balsuos už ministro atsistatydinimą. Nors ta dabartinė dauguma yra labai trapi ir valdantieji bandys iš paskutiniųjų ministrą išlaikyti poste“, – akcentavo politologas.

ELTA primena, kad prezidentui G. Nausėdai ketvirtadienį pareiškus nepasitikėjimą susisiekimo ministru J. Narkevičiumi, pats ministras teigia gerbiąs šalies vadovo poziciją, o sprendimą dėl savo likimo poste priims pasitaręs su premjeru S. Skverneliu, koalicijos partneriais ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos kolegomis.