Lietuvoje

2019.11.28 18:57

Norvegijos žiniasklaida mirga pranešimais apie Lietuvą – tautiečiai minimi dėl išnaudojamų vairuotojų ir vairavimo išgėrus

LRT.lt2019.11.28 18:57

Pastarosiomis dienomis Norvegijos žiniasklaidoje Lietuvos vardas skamba neigiamame kontekste. Dėmesio centre atsidūrė lietuvių verslininkų Norvegijoje įkurta transporto įmonės „Vlantana Norge“ veikla. Darbuotojų sąlygos šioje darbovietėje vadinamos šiuolaikine vergove, rašoma „NLF Magazine/Lastebil.no“. Be to, fiksuojami ir neblaivių lietuvių vairuotojų pažeidimai Norvegijos keliuose.  

Tyrimą apie neteisėtą Norvegijoje lietuvių įkurtos bendrovės „Vlantana Norge“ veiklą praėjusią savaitę paviešino LRT Tyrimų skyrius. Išsiaiškinta, kad įmonė klastojo dokumentus, neapmokėdavo naktinio darbo bei viršvalandžių, taikė psichologinį spaudimą vairuotojams, vertė pasirašyti prašymą atleisti iš darbo savo noru, tačiau be konkrečios datos.

Remiantis LRT Tyrimų skyriaus žiniomis, minėta įmonė jau išmokėjo daugiau nei 200 tūkstančių eurų kompensacijas dviem kaltinimus jai pateikusiems darbuotojams, tačiau nusiskundimų dėl įmonės veiksmų yra ir daugiau.

Sąlygas vadina modernia vergove

Valstybinė kelių tarnyba, darbo inspekcija šioje įmonėje rado daugybę pažeidimų, todėl bylą ketinama perduoti policijai. Norvegijos sunkvežimių savininkų federacija komentuoja, kad ši byla yra labai rimta, praneša NRK.

Žinomo Norvegijos žurnalo „NLF Magazine/Lastebil.no“ redaktoriaus Steino Inge Stoleno teigimu, šioje istorijoje tikėtinas ir interesų konfliktas, kai vairuotojų ketinimai pranešti apie „Vlantana Norge“ veiklą galėjo būti atidėliojami, mat jų interesus atstovavusi darbo teisės advokatė Sandra Latotinaitė tuo pat metu derėjosi dėl naujų pavedimų ir paskyrimų įmonės valdyboje.

Advokatė bendrovės valdybos nare tapo lapkričio 25 d. Pati S. Latotinaitė atmeta, kad jos veiksmai galėtų būti laikomi interesų konfliktu ir teigia, kad pareigas užėmė norėdama sutvarkyti situaciją „iš vidaus“.

„Vlantana Norge AS“ paprašė aktyvios pagalbos įvedant ir palaikant tvarką visomis aplinkybėmis ir padedant inicijuoti kompensavimo procesą dėl žalos atlyginimo.

Man asmeniškai atrodo moraliai teisinga padėti išsaugoti darbo vietas ir pasirūpinti, kad padaryta žala būtų atitaisyta. Visi nusipelno antros galimybės. „Vlantana Norge AS“ – ne išimtis“, – S. Latotinaitę cituoja „NLF Magazine/Lastebil.no“.

Norvegijos žiniasklaida „Vlantana Norge“ vairuotojų darbo sąlygas apibūdina kaip modernią vergovę. Rašoma, kad vairuotojai dažnai pervargę, priversti ilsėtis, nakvoti bei gamintis maistą stovėjimo aikštelėse, kurios yra pritaikytos trumpiems sustojimams dienos metu ir yra išlaikomos už Norvegijos mokesčių mokėtojų pinigus.

Norvegijos institucijos registruoja visus pažeidimus ir ketina skirti daugiau resursų tam, kad įveiktų vykdomą organizuotą nusikalstamumą Norvegijos keliuose.

Vairuoja išgėrę

Norvegijos žiniasklaidoje pastaruoju metu aptariami ir lietuvių vairuotojų pažeidimai Norvegijos keliuose. Vienas atvejis užfiksuotas greitkelyje tarp Skieno ir Telemarko apygardos. Apie įtartiną krovininio automobilio vairuotoją pranešė kiti eismo dalyviai. Jų teigimu, sunkvežimis važiavo kreivuliuodamas.

Pareigūnų sustabdytą vairuotoją iš Lietuvos pykino, jis ėmė vemti ant vairo. Policijai patikrinus vairuotojo blaivumą, nustatytas beveik 2 promilių girtumas. Vyras buvo sulaikytas, jam bus keliama byla ir prašoma taikyti kardomąją priemonę – įkalinimą, mat nėra Norvegijos pilietis ir galėtų vengti baudžiamosios atsakomybės, jei būtų paleistas.

Savaitgalį Hedmarko srityje buvo sustabdytas ir vienas į skandalą dėl neteisėtos veiklos patekusios jau minėtos įmonės „Vlantana Norge“ vairuotojas, kuris važiavo priešinga eismo juostų kryptimi automagistralėje, praneša NRK.