Lietuvoje

2019.11.28 11:23

Mindaugas Aušra: melo eroje tiriamoji žurnalistika grąžina mus prie faktų

LRT.lt2019.11.28 11:23

Trečiadienį Vilniuje įvyko trečią kartą organizuojama valstybės tvarios plėtros konferencija „Signals 2019“. Įvairių sričių ekspertai diskusijose dalinosi patirtimi, įžvalgomis ir ieškojo pokyčių įgyvendinimo sprendimų. Tarp daugelio pranešėjų – ir LRT Tyrimų skyriaus žurnalistas Mindaugas Aušra, pristatęs tiriamosios žurnalistikos svarbą visuomenės požiūriui keisti.

Šių metų šūkiu „Matykime. Keiskime“ konferencijos organizatoriai kvietė pažvelgti į ryškiausius šių metų signalus: įvertinti strateginį mąstymą, išsiaiškinti, kaip reikėtų įgyvendinti vertę kuriančius pokyčius ir kaip pasirinkti tinkamus sprendimus, kurie užtikrintų socialinę gerovę.

Baigiamojoje konferencijos „Signals 2019“ sesijoje Mindaugas Aušra pristatė pranešimą „Poveikio žurnalistikos signalai: kaip tyrimai sukuria erdvę pokyčiams?“, kuriame aptartas tiriamosios žurnalistikos vaidmuo šiandien, kada informaciniame lauke sukasi begalė melagingų naujienų.

„Turime pokštą – faktai neturi gadinti geros istorijos. Ir nors mūsų institucijoje tai tik vidinis juokelis, bet, deja, šiandien matome, kad žiniasklaidoje tai – įprasta praktika. Dėl to pirminis tiriamosios žurnalistikos tikslas privalo būti tikrosios, o ne alternatyviosios tiesos parodymas, reikšmingų faktų objektyvus sudėliojimas“, – pranešimo metu sakė LRT Tyrimų skyriaus žurnalistas M. Aušra.

Atlikdami tyrimus, didžiąją darbo dalį žurnalistai skiria informacijos surinkimui ir tikrinimui. M. Aušra pripažįsta, kad siekiant faktų tikrumo ieškoma informacijos ne tik pirminiuose ar antriniuose šaltiniuose, bet ir vykstama į skirtingas Lietuvos vietas, vykdomi organizuoti pokalbiai su įvairiais žmonėmis. Reikšmingų faktų sudėliojimas leidžia išaiškinti įvykio ar proceso šaknis, o pateikta informacija gali įgalinti visuomenės grupes siekti pokyčių.

SIGNALS 2019. Poveikio žurnalistikos signalai: kaip tyrimai sukuria erdvę pokyčiams?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.