Lietuvoje

2019.11.27 22:06

Mokytojų streiką prisiminęs Masiulis: reikėjo visus, kurie grobstė, prispausti, kad cyptų

Urtė Korsakovaitė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.27 22:06

Praėjo metai, kai į švietimo ministeriją derėtis geresnių darbo sąlygų atėję mokytojai čia pasiliko trims savaitėms. Tuomet susitarimą su mokytojais radęs Rokas Masiulis, laikinai ėjęs švietimo ministro pareigas, sako, kad po inicijuoto audito sistema nebuvo sutvarkyta. Žadėtų papildomų pinigų mokytojams šiemet biudžete neranda ir valdantieji.

„Be penkių minučių prestižinė“ – toks Lilijos Bručkienės knygos apie mokytojų nakvynę ministerijoje pavadinimas. Pedagogė – viena iš Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos mokytojų, pernai tris savaites apsigyvenusių Švietimo ministerijoje.

„Manęs irgi labai dažnai klausia, kaip tie pokyčiai, ar buvo, taip ir klausia: ar buvo verta dėl viso to, kas įvyko. Aš manau, kad tikrai taip, nes pokyčiai yra. Manau, kad negali būti labai didelių pokyčių, nes jie turi įvykti žmonių sąmonėje, jau susiformavusiose tradicijose elgesio“, – įsitikinusi streikavusi mokytoja L. Bručkienė.

Nors streiką lietuvių kalbos mokytoja vadina pilietinės visuomenės laimėjimu, vis dėlto pripažįsta, kad prabėgus metams – situacija nepasikeitė.

„Jeigu neduoda daugiau pinigų, tai tikėtis, kad pagerės situacija yra naivu. Lyg ir etatinį pakoregavo, bet mokėjimo tvarkos nepakeitė. Turbūt įsiveliame į imitacinius dalykus“, – mano mokytoja.

Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas ir dabar dažnai varsto ministerijos duris – derasi dėl geresnių sąlygų. Dar tuomet jie reikalavo, kad iki 20-ies procentų didėtų valandinis darbo užmokesčio įkainis, mažėtų mokinių skaičius klasėse, būtų skaidresnė mokytojų etatinio apmokėjimo sistema.

„Geriausia turbūt pavyko pasiekti, kai mes jau prieš daug metų reikalavome ikimokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimus sulyginti su mokytojais. Šis siūlymas iš ministerijos irgi pateiktas, vaikų skaičių klasėse mažinti ministerija taip pat jau sutinka pradėti nuo 2022 metų“, – teigia A. Navickas.

Prieš metus išeiti iš ministerijos mokytojai sutiko, susitarę su R. Masiuliu. Jis pavadavo iš posto išverstą švietimo ministrę Jurgitą Petrauskienę. Papildomų pinigų R. Masiulis žadėjo rasti švietimo ministerijai priklausančiose įstaigose ir inicijavo jų auditą.

„Mokytojai tikėjo, kad ta pati korumpuota sistema bus išvalyta, bet tai nebuvo padaryta. Iš esmės reikėjo kirsti tai sistemai ir tuos visus, kurie grobstė, prispausti taip, kad jie cyptų“, – sako R. Masiulis.

Kitų metų biudžete, pasak valdančiųjų, algų koeficientams kelti net ir dešimtadaliu pinigų nenumatyta.

„Tai yra nuo 20 procentų iki 10 procentų koeficientų padidinimo, tačiau ir tam biudžete tikrai nėra lėšų, nes per tą, sakyčiau, nedidelį laikotarpį pasikeitė prognozės, pasikeitė balanso situacija ir, deja, aš apgailestauju, bet tikrai ne nuo manęs vieno priklauso ir neturėjau tokių galių, kad galėčiau įgyvendinti susitarimą“, – tikina švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Biudžete neradus žadėtų pinigų streikuoti ruošiasi kita profsąjunga – Švietimo ir mokslo. Jiems pagal kolektyvinę sutartį papildomai žadėta 117 milijonų. Biudžeto projekte liko perpus mažiau – maždaug 55 milijonai eurų.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Prabėgo metai nuo Švietimo ministerijos „užėmimo“: Roko Masiulio teigimu, po inicijuoto audito sistema sutvarkyta nebuvo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.