Lietuvoje

2019.11.27 15:16

Vyriausybės vicekancleris VU idėją išeiti atostogų įvertino ironiškai: tai puiku, studentai bus laimingi

atnaujinta 15.43
Reda Stangytė, LRT.lt2019.11.27 15:16

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis, paklaustas, kaip vertina Vilniaus universiteto (VU) idėją nebetęsti darbo, jei akademinės bendruomenės reikalavimai dėl pokyčių kitų metų biudžete nebus įgyvendinti, atsakė ironiškai: „Tai puiku, studentai bus laimingi.“

Akademikai reikalauja Vyriausybės tesėti pažadus ir kelti atlyginimus dėstytojams, neakademiniams darbuotojams, kurie, pasak VU rektoriaus Artūro Žukausko, neaugo 10 metų.

„Prašome Vyriausybės laikytis pažadų ir toliau didinti dėstytojų, mokslininkų, taip pat neakademinių darbuotojų atlyginimus. Norime, kad valstybės tikslas būtų didinti išlaidas moksliniams tyrimams iki ES rekomenduojamos ribos – 3 proc. nuo BVP. Taip pat, kad valstybėje būtų sukurta aiški, skaidri viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų sistema, kurioje atlyginimai būtų nustatomi pagal kompetencijas, darbo svarbą ir atsakomybę“, – spaudos konferencijos metu patikslino VU rektorius.

Pasak Vyriausybės vicekanclerio D. Matulionio, dėstytojų atlyginimai buvo didinti trejus metus iš eilės, tad jau dabar jie didesni maždaug 40 proc. lyginant su tuo, kokie buvo anksčiau.

„Svarbu nepuoselėti nepagrįstų iliuzijų. Biudžetas yra toks, koks yra, poreikių yra labai daug, tikrai nereikia jų supriešinti. Investicijos į mokslą ir mokslinius tyrimus yra ir turi būti vienas svarbiausių prioritetų, tačiau yra ir kitos svarbios sritys, kurios taip pat pareikalaus pinigų. (...) Tikrai bus ženklus padidinimas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams, jei papildomos lėšos bus surastos, bus padidinta iki 35 proc.“, – supažindina jis.

Vicekanclerio teigimu, artimiausiu metu bus sprendžiamas ir švietimo darbuotojų bei mokytojų atlyginimų didinimo klausimas. Visgi konkrečių skaičių Vyriausybės atstovas kol kas negali pateikti.

„Šiandien dėstytojo alga 1071 euras į rankas, t. y. 131 proc. vidutinio darbo užmokesčio. Esame užsibrėžę, kad po kelių metų alga galėtų būti 150 proc. vidutinio darbo užmokesčio (apytiksliai 1226 eurai – LRT.lt)“, – atskleidžia D. Matulionis.

Pasak rektoriaus, po šios dienos pokalbių tapo aišku, kad daug akademinės bendruomenės pasiūlymų Vyriausybėje yra išklausoma, tačiau vis dar trūksta suvokimo: aukštojo mokslo finansavimas tai ne išlaidos, o valstybės investavimas į jos gerovę.

„Esame tokioje stadijoje, kad gavome pažadus iš vicekanclerio, jog jie bandys prioretizuoti universitetų finansavimą, ieškoti galimybių tuos mūsų reikalavimus patenkinti. Kitą savaitę, jei Seimas nepatvirtins tokio biudžeto, pasiliekame teisę organizuoti ir daugiau tokių akcijų iki visiško universiteto veiklos stabdymo“, – dėsto A. Žukauskas.

LRT.lt primena, kad akademinė bendruomenė trečiadienį prie Vyriausybės dalino diplomus „už ačių“. Taip mokslininkai, dėstytojai, studentai ir jų rėmėjai siekia parodyti, kad aukštasis mokslas nėra šios valdžios prioritetas. Akcijos metu veltui iš VU rektoriaus buvo galima gauti aukštojo mokslo diplomą. Tokia akcija organizatoriai norėjo parodyti, kad Vyriausybė nesilaiko duotų įsipareigojimų akademinės bendruomenės atlyginimus kasmet kelti 10 proc.

Plačiau apie protestą: