Lietuvoje

2019.11.27 12:15

Kelią prie Skvernelio namų apžiūrėję konservatoriai žada raginti premjerą trauktis iš pareigų

žada interpeliaciją Narkevičiui; atnaujinta 12.39
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.11.27 12:15

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai, trečiadienį apžiūrėję prie premjero Sauliaus Skvernelio namų tvarkomą kelią, tikino planuojantys inicijuoti interpeliaciją susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui, o patį ministrą pirmininką S. Skvernelį greičiausiai ragins pasitraukti.

15min.lt pranešė, kad šalia ministro pirmininko S. Skvernelio namų jau pluša darbininkai, mat imta tvarkyti Upės gatvę, kuria premjeras keliauja į darbą.

Kaip pranešė portalas, S. Skvernelio gatvę į remontuotinų sąrašą spalio pabaigoje įtraukė Vilniaus rajono savivaldybės taryba, o po penkių dienų pinigų darbams skyrė Vyriausybė. Trečiadienį Upės g. apsilankė keturi opozicinės konservatorių frakcijos Seime nariai – Jurgis Razma, Monika Navickienė, Aistė Gedvilienė, Rasa Petrauskienė. Parlamentarai apžiūrėjo prie S. Skvernelio namų esantį kelio ruožą ir aptarė, kokių veiksmų galėtų imtis dėl kilusio skandalo.

Kaip žurnalistams pasakojo A. Gedvilienė, situacija dėl pinigų skyrimo gatvės, esančios šalia S. Skvernelio namo, remontui yra keista, nes, anot jos, pavyzdžiui, Riešės, Lindiniškių bendruomenės jau ne kartą kreipėsi į Vilniaus rajono savivaldybę, prašydamos remontuoti jų gyvenvietėje esančius kelius, bet teigiamo atsako nesulaukė, nes esą tam neužtenka pinigų.

Konservatorės teigimu, pavyzdžiui, Lindiniškių gyvenvietės kelio intensyvumas yra 900 transporto priemonių, tai yra tiek transporto priemonių per dieną pravažiuoja per kelią, o Upės gatvės, kurioje gyvena S. Skvernelis, intensyvumas esą nėra nustatytas.

„Žinome apie kelio sutvarkymo skubą. Matėte, kaip greitai visi dokumentai prasisuko pro Vyriausybę, savivaldybėje, tai man atrodo, kad nebuvo ir reikalo nustatyti tą kelio intensyvumą. Tiesiog buvo tikslas kuo greičiau skirti pinigus premjero gatvės asfaltavimui. Man atrodo, tai yra vagystė iš kitų žmonių, nes prioritetai turi būti lygūs visiems, nepaisant, ar esi premjeras, ar paprastas gyventojas. Jeigu yra eilė, tai ji turi būti aiški visiems“, – tvirtino A. Gedvilienė.

Anot jos, trečiadienį TS-LKD nariai rinksis į partijos prezidiumo posėdį ir svarstys, kaip reaguoti į kilusį skandalą.

„Žinome, kad renkami parašai dėl interpeliacijos susisiekimo ministrui (J. Narkevičiui – LRT.lt), tačiau svarbiausia, kad žvilgsnis nenukryptų nuo premjero, nes būtent čia yra pagrindinis klausimas ir užduotis, kaip likti susikoncentravus į šitos gatvės atvejį, nes tai yra vagystė iš Lietuvos žmonių“, – komentavo A. Gedvilienė.

Konservatorė teigė netikinti, kad premjeras S. Skvernelis nežinojo apie sprendimą remontuoti gatvę, kurioje jis gyvena. A. Gedvilienė neatmetė, kad TS-LKD ragins S. Skvernelį atsistatydinti iš premjero pareigų.

„Manau, kad premjeras turėtų pats priimti sprendimus šitoje situacijoje. Man atrodo, kad verta pagalvoti apie pasitraukimą iš pareigų“, – tikino parlamentarė.

Konservatorė teigė, kad po TS-LKD prezidiumo posėdžio bus tariamasi su kitomis opozicinėmis frakcijomis parlamente dėl veiksmų derinimo.

Mato pagrindą pradėti tyrimą

Konservatorius, parlamentaras J. Razma atkreipė dėmesį, kad yra vienintelė programa, pagal kurią numatoma asfaltuoti gyvenviečių, kuriose daugiausiai gyvena tautinės mažumos, kelius iš rezervinių kelių remontui skirtų lėšų. Anot Seimo nario, programoje nėra nurodomos konkrečios gatvės, kurias planuojama asfaltuoti. J. Razma neslėpė nuostabos, kodėl būtent Upės gatvę pasirinkta asfaltuoti.

„Bet aš neįsivaizduoju, kad būtų galima konkrečiai skirti abstrakčią sumą, nežinant konkretaus projekto. Ar yra paruoštas techninis projektas, ar pajėgs atlikti darbus už tokią sumą? Juk čia pats paskutinis rezervo skirstymas tam, kad visos lėšos būtų įsisavintos. Aš suprasčiau, jeigu metų pradžioje, nežinant, taip abstrakčiai galima būtų skirstyti. Čia turėjo būti pagrindimas“, – aiškino J. Razma.

Seimo narys svarstė, kad Upės gatvės remonto projektas gali būti susijęs su premjero nuolankumu susisiekimo ministrui J. Narkevičiui.

„Tas projektas (Upės gatvės kelio remontas – LRT.lt) staiga atsidūrė pirmoje vietoje. Ar ne dėl to kaip tik premjeras kažkaip nesugeba parodyti principingumo, reaguodamas į susisiekimo ministro J. Narkevičiaus įvairius prasižengimus? Anksčiau kažkaip principingiau būdavo reaguojama, o dabar jokios reakcijos nematyti. Čia iš tikrųjų reikėjo tam tikrų susisiekimo ministro pastangų, kad tos lėšos (kelio remontui – LRT.lt) būtų skirtos, ir, manau, reikėjo pastangų, kad Vilniaus rajono savivaldybė priimtų tokį sprendimą, suteikdama tam keliui prioritetą, o ten, kaip žinome, dominuoja Lenkų rinkimų akcijos atstovai, taip kad ministras gal čia tikrai yra pasistengęs dėl premjero gerovės“, – svarstė J. Razma.

Jis teigė manantis, kad Upės gatvės remonto istoriją galėtų ištirti Seimo Antikorupcijos komisija.

„Manau, kad Antikorupcijos komisijoje mes galime ramiai tuos dalykus išsiaiškinti – kokios čia buvo įtakos, ar yra pažeisti objektyvūs prioritetai“, – aiškino J. Razma.

S. Skvernelio kaimynė: visi pradėjo burtis aplink iniciatyvų žmogų

Žurnalistų kalbinta S. Skvernelio kaimynė Agata teigė, kad Upės gatvės kelio remonto laukė 30 metų.

„Čia būdavo grioviai, prasilenkti būdavo neįmanoma. Kelias buvo išvažinėtas iki duobių. [...] Mes, bendruomenė, rašėme ir prašymus, ir skundus. Mes susimetėme pinigų, kad dalis kelio būtų padengta asfaltu. Viską darėme teisėtai. Mes labai džiaugiamės, kai pagaliau atėjo tas sprendimas. Aš suprantu, kad ne visi turi asfaltą, bet ir mes jo neturėjome. Manau, kad, laikui bėgant, visi gausime. Tik nesuprantu žmonių pasipiktinimo“, – kalbėjo moteris.

Anot jos, Upės gatvei labai reikalingas remontas, nes per ją nevažinėja autobusai, o taksi keleivius išleidžia toli iki namų, nes taksi vairuotojai nenori važiuoti per duobėtą kelią.

„Yra prieplauka, kur žmonės keliasi į miestą per upę. Bet 21 amžiuje tai atrodo, sakyčiau, labai egzotiškai“, – teigė S. Skvernelio kaimynė.

Agatos manymu, Upės gatvės remonto darbai pajudėjo ne dėl to, kad čia gyvenantis S. Skvernelis tapo premjeru. Tiesa, ji neslėpė besidžiaugianti, kad politikas atsikraustė į Smiglių kaimą.

„Manau, kad žmonės pradėjo natūraliai burtis aplink žmogų, kuris yra iniciatyvus. Visi čia nori gyventi gerai, visi turi teisę gyventi geriau. [...] Ar dėl vieno žmogaus? Sakyčiau, dėl to, kad atvažiavo daugiau naujakurių, nes S. Skvernelio šeima atsikėlė čia gyventi dar tada, kai jis nebuvo premjeru. Tai buvo nauja, jauna šeima, kuri atvažiavo gyventi, būrėsi bendruomenė. Ir tada padėtis ėmė gerėti. Ar įvyko lūžis, kai S. Skvernelis tapo premjeru? Šito nematau, nepajutau ir su tuo nenorėčiau sieti“, – kalbėjo Agata.

Smiglių gyventojas Artūras taip pat žurnalistams pasakojo, kad Upės gatvėje eismo sąlygos visada buvo sudėtingos.

„Eismo sąlygos sudėtingos, ypač kai lyja, žiemą. Kelias yra tragiškas, siauras. [...] Nėra čia jokio stebuklo, kad kelias atsirado. Buvo rašoma begalybė skundų, kad kelias yra prioritetinis ir turi būti kažkada asfaltuojamas“, – kalbėjo vyras.

Jo teigimu, šiuo metu žadama asfaltuoti 1,5 iš 4,2 kilometro besitęsiančio kelio.