Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.27 06:28

Protestai Lietuvoje plečiasi: trečiadienį apie save primins akademinė bendruomenė ir vežėjai

BNS 2019.11.27 06:28

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ vežėjai trečiadienį Vilniuje rengia protesto akciją dėl Vyriausybės sprendimo labiau apmokestinti komandiruojamų vairuotojų dienpinigius. Jiems oponuojančią protesto akciją rengia ir profesinės sąjungos, palaikančios Vyriausybę.

Vežėjų įmonių savininkai tikina, jog įmonės gali masiškai bankrutuoti arba iškelti verslą į užsienį. Profsąjungos teigia, kad toks Vyriausybės žingsnis – logiškas ir būtinas.

Automobilių vilkstinė, lydima policijos, protesto akciją pradės 11 val. – nedideliu greičiu suks ratus po Vilniaus centrą. Numatoma, kad automobiliai, inscenizuodami verslo laidotuves, judės Gedimino prospektu – pro Seimą, kai kurias ministerijas ir Vyriausybę, vėliau važiuos A.Goštauto gatve.

Vilniaus savivaldybė leido važiuoti 20-čiai vilkikų, dalį jų vairuos patys įmonių savininkai.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija ir Vairuotojų profesinė sąjunga 11 val. rengia oponuojantį protestą prie Vyriausybės.

Žmonės bus užsirišę baltą juostą ar bintą, taip parodydami, kad tolimųjų reisų vairuotojai priversti dirbti net ir su skaudančiomis ar sulaužytomis rankomis, nes negauna normalios ligos išmokos.

Vyriausybė spalį nutarė, kad komandiruojamų darbuotojų dienpinigiai nuo kitų metų sausio bus neapmokestinti, jei jų alga siekia 1,65 minimalios mėnesio algos (MMA). Dabar yra taikomas 1,3 MMA koeficientas.

Į protestą kyla ir universitetas

Vilniaus universitetas trečiadienį dėl nepakankamo finansavimo aukštajam mokslui prie Vyriausybės rengia protesto akciją, per ją praeiviams bus dalijami aukštojo mokslo baigimo diplomai.

„Kadangi Vyriausybė niekaip nesupranta, kad aukštasis mokslas turi tam tikrą vertę ir turi būti deramai apmokamas, ir nori, kad mes už pusdykį toliau mokytume, tai mes einame prie Vyriausybės ir dalysime universiteto diplomus nemokamai, kad parodytume, kad galime „atliepti“ Vyriausybės matymą“, – BNS sakė VU rektorius Artūras Žukauskas.

„Akciją organizuoja Vilniaus universitetas, bet mes kviečiame ir kitų universitetų atstovus prisijungti“, – pridūrė jis.

Savo akciją VU pavadino „Diplomas už Ačių“, primindamas buvusios švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės rašybos klaidą.

Anot rektoriaus, protesto metu jis pasirašys ant kelių šimtų VU bakalauro diplomų ir juos išdalys praeiviams.

„Planuojama, kad rektorius sėdės Vinco Kudirkos aikštėje ir su visomis regalijomis galės visiems norintiems išrašyti bakalauro diplomą (...) Išdalinsime tiek, kiek galėsiu panešti. Porą šimtų diplomų, manau, turėsime“, – teigė rektorius.

Jis taip pat teigė, kad universiteto bendruomenė ketina išreikšti palaikymą ir ketvirtadienį organizuojamam mokytojų įspėjamajam streikui.

„Palaikysime, išreikšime palaikymą tam streikui. Bet jeigu ir toliau niekas nevyks, tai mes galime paskelbti nedarbo dienas ir tiesiog nedirbti. Uždarysim universitetą ir nedirbsime, mes švęsime“, – sakė A. Žukauskas.

Ketvirtadienį Lietuvoje dviejų valandų įspėjamąjį streiką dėl nekankamo finansavimo rengia dalis mokytojų, aukštųjų mokyklų dėstytojų.

Mokytojai reikalauja laikytis susitarimų ir kitų metų biudžete numatyti prieš dvejus metus kolektyvinėje sutartyje pažadėtus 117 mln. eurų švietimui.

Švietimo ministerijos BNS perduotais Statistikos departamento duomenimis, vidutinis mokytojų atlyginimas šių metų antrąjį ketvirtį buvo 877 eurai „į rankas“, o dirbančiųjų aukštojo universitetinio mokslo srityje – 1071 euras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi