Lietuvoje

2019.11.26 22:06

Po LRT tyrimo pradedama kalbėti apie įstatymų spragas ir suduotą smūgį kaimo turizmo įvaizdžiui

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.26 22:06

Reaguodamas į LRT tyrimą apie paramos dalijimą kaimo turizmui 2007–2013 metais, tuometis žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius sako, kad tąsyk įvedė saugiklius. Esą jau buvo atvejų, kai pakelėse buvo kuriamos užeigos už europinius pinigus. Tačiau spragomis vis vien naudojosi apsukresni verslininkai ir politikai.

Kaimo turizmo asociacija sako, kad apie situaciją kai europinę paramą, skirtą kaimo turizmui plėtoti, įsisavinantys asmenys kūrėsi prabangius namus, žinojo. Esą šitaip buvo suduotas skaudus smūgis visam verslui.

Kaimo turizmo asociacijos Tarybos pirmininkė Agnė Vaitkuvienė pasakoja, kad 2007–2013 metais dalijant europinę paramą kaimo turizmui iš arti matė, kaip pinigus įsisavina stambūs verslininkai ir įtakingi politikai.

„Sodybų savininkai skundėsi, kad negali gauti paramos, kad sudėtingi kriterijai, kad pinigų visiems neužteks. Ir tuo pačiu matė besisteigiančias naujas sodybas, ateinančius didelius pinigus. Iš tikrųjų buvo suduotas skaudus smūgis ir kaimo turizmo, kaip skaidraus verslo, įvaizdžiui ir, aišku, sumažėjo paramos, kuria mes galėjome pasinaudoti“, – teigia A. Vaitkuvienė.

Per šešerius metus kaimo turizmo sodyboms įkurti paskirstyta 40 milijonų eurų, daugiausia gauti buvo įmanoma 200 tūkstančių. Tada žemės ūkio ministru dirbęs, o dabar Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas K. Starkevičius sako, paramą gauti turėjo tik ūkininkai arba kaimo gyventojai, jie privalėjo auginti gyvulių ir tą daryti septynerius metus. Tokie buvo saugikliai. Pernai, vadovaujant ministrui Giedriui Surpliui, laikotarpis sutrumpintas iki penkerių metų, po kurių kaimo turizmu galima ir nebesiversti.

„Net tuos 5 metus nebuvo vykdoma veikla. Galbūt tam tikri dokumentai suvaikščiodavo, kad ten kažkas ten ilsisi, kažkas kažką daro. Tokiu būdu iškreipiama pati gera idėja kaimo turizmo“, – tikina jis.

Valstybės kontrolėje iki 2010-ųjų dirbusi Rasa Budbergytė, stebisi ne tik kodėl po 2010 metų nebuvo vykdoma normali kontrolė, bet ir kodėl Žemės ūkio ministerija sutrumpino privalomą veiklos laikotarpį.

„Nesuprantama, kodėl Žemės ūkio ministerija ėmė ir taip lengvai, kai kreipėsi Lietuvos darbdavių konfederacija, paėmė ir sumažino tą priežiūros laikotarpį lengva ranka nuo 7 iki 5 metų. Ir iš tiesų sudarė sąlygas tiems žmonėms, kurie neturėjo ketinimų būti rinkos dalyviai. Pasijautė išvis neprižiūrimi“, – teigia R. Budbergytė.

Tie, kurie pasinaudojo parama kaimo turizmui, dėl įvykdyto pakeitimo verslo atsisakyti galėjo jau pernai, nors tą turėjo daryti bent iki kitų metų. Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sako, kad tyrimo dėl neteisėto europinės paramos panaudojimo turėtų imtis prokuratūra. Ministras teigia negalintis užtikrinti, ar pavyks išspręsti jau esamas problemas, bet žada siekti, kad ateityje tokių atvejų nebūtų

LRT.lt primena, kad LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino, kad Markininkuose – „Biovela group“ vadovo Audriaus Kantausko vaLdos. Čia iki šiol deklaruojama kaimo turizmo sodyba „SmiLga“. Jai įrengti A. Kantauskui buvo išmokėta parama: 192 tūkstančiai eurų. Bet kaimo turizmo A. Kantauskas nevykdo. Pernai Nacionalinė mokėjimo agentūra pareikalavo, kad jis grąžintų pinigus, nes pažeidė paramos sąlygas.

LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino ir daugiau atvejų, kai europiniai pinigai kaimo turizmui pavirto prabangiais namais. Pavyzdžiui, neįprastas atvejis Raudonės kaime, kur LRT Tyrimų skyriui telefonu nepavyko užsisakyti nakvynės verslininkui Linui Vytautui Karlavičiui priklausančioje sodyboje.

Iki praėjusių metų rizikingi projektai kontroliuoti septynerius metus. Tačiau prieš dvejus metus verslo atstovai pasiūlė juos prižiūrėti trumpiau. Neva dėl paprastesnio administravimo.

Tačiau pernai pasikeitus ministrui, priežiūros laikotarpis sutrumpintas visiems be išimties. Iš viso paramos kaimo turizmui sulaukė maždaug 350 asmenų. Jiems išdalinta beveik 40 milijonų eurų.

Panorama. Baltijos šalys ir Lenkija – politinės įkaitės: Turkija blokuoja NATO gynybos planus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt