Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Per slaptą operaciją įkliuvo cisternoje gabenti vietnamečiai

BNS 2015.09.08 13:45

Lietuvos–Lenkijos pasienyje buvo sulaikyti aštuoni pabėgėliai iš Vietnamo, kuriuos iš Lietuvos bandyta įvežti cisternoje su estiškais numeriais, antradienį rašo dienraštis „Lietuvos rytas“. Tai buvo padaryta Lietuvos ir Lenkijos pasieniečių dviem etapais vykdytos operacijos „Kaitra“ metu,

Lietuvos–Lenkijos pasienyje buvo sulaikyti aštuoni pabėgėliai iš Vietnamo, kuriuos iš Lietuvos bandyta įvežti cisternoje su estiškais numeriais, antradienį rašo dienraštis „Lietuvos rytas“. Tai buvo padaryta Lietuvos ir Lenkijos pasieniečių dviem etapais vykdytos operacijos „Kaitra“ metu,

Ankštoje talpykloje esant 27 laipsnių kaitrai besislėpusius žmones išryškino rentgeno spinduliai. Jie įkliuvo praeitą penktadienį.

Kaip pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), operacijos metu – rugpjūčio 14–17 ir 21–24 dienomis – pasieniečiai, policijos bei muitinės pareigūnai laikinais patikros postais užtvėrė svarbiausius Lietuvos ir Lenkijos pasienio kelius. Prie mažesniųjų, kur judėjimas nėra toks intensyvus, dirbo mobilios sargybos. Taip pat organizuoti bendri Lietuvos ir Lenkijos pasieniečių ekipažai.

Operacijos metu Lietuvos pareigūnai iš viso patikrino 1454 transporto priemones ir 3124 per sieną keliavusius asmenis. Lietuvos pasieniečiams ties Kalvarijos savivaldybės Salaperaugio kaimu, netoli buvusio Kalvarijos kontrolės punkto, pavyko išaiškinti keletą nelegalių migrantų gabenimo atvejų.

Pagauta ir daugiau vietnamiečių

Pirmojo operacijos etapo metu VSAT pareigūnai patikrinti sustabdė Lenkijos link vykusį automobilį „Saab 93“ čekiškais numeriais. Jo vairuotojas, 40 metų čekas, turėjo tvarkingus asmens ir transporto priemonės dokumentus. Mašinos salone pasieniečiai pastebėjo tris įtartinus keleivius. Vyras ir dvi moterys VSAT pareigūnams pateikė afganistaniečiams Latvijoje išduotus prieglobsčio prašytojų pažymėjimus. Tokie dokumentai nesuteikia teisės užsieniečiui iš kaimyninės valstybės vykti į Lietuvą.

Panašiomis aplinkybėmis pasieniečiams įkliuvo ir rusiškais numeriais paženklintą automobilį „Renault Megane“ vairavęs 46 metų Rusijos pilietis. Transporto priemonės salone Kalvarijos užkardos pareigūnai aptiko tris nelegalius migrantus, kurių tik vienas turėjo savo vardu išduotą Vietnamo piliečio pasą. Kiti du jo bendrakeleiviai taip pat prisistatė vietnamiečiais.

Paskutinę operacijos dieną, praėjusio pirmadienio paryčiais, Lazdijų rinktinės pasieniečiai ties Salaperaugiu sulaikė 32 metų Lenkijos piliečio vairuotą automobilį „Fiat 500“ lenkiškais numeriais. Ant jo galinės sėdynės gulėjo po pledu pasislėpusi moteris. Ji neturėjo asmens dokumentų ir pasieniečiams pristatė 15-mete vietnamiete. Tikslus jos amžius ir tapatybė bus nustatinėjami VSAT pareigūnų.

Visais atvejais dėl neteisėto asmenų gabenimo Lazdijų rinktinės pasieniečiai pradėjo ikiteisminius tyrimus.

Be to, operacijos metu Lietuvos pusėje buvo sulaikytas Vokietijoje vogtas automobilis „BMW X5“. Tai pat pareigūnams įkliuvo dėl nusikaltimų ar pažeidimų ieškomi ar pasienio ruože pažeidimus padarę asmenys bei užfiksuota kitų pažeidimų.

Artimiausiu metu VSAT gaus informacijos, kokių rezultatų per „Kaitrą“ pasiekė Lenkijos pareigūnai.

Vietnamiečių gabenimo kelias

Šią priemonę VSAT organizavo išanalizavusi pastarojo meto nelegalios migracijos bei neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną tendencijas. Pagal VSAT žvalgybinę bei analitinę informaciją, pasienyje nelegalių migrantų gabentojai su „gyvuoju kroviniu“ suaktyvėja artėjant savaitgaliams, todėl operacijai vykdyti pasirinkti pastarieji du laikotarpiai nuo penktadienio ryto iki pirmadienio vakaro.

VSAT duomenimis, ankstesniaisiais metais į Lietuvą daugiausiai plūdę nelegalių migrantų iš Gruzijos srautai pastaruoju metu sumažėjo. 2013 metų pirmąjį pusmetį sulaikyti 78 šios šalies piliečiai, neteisėtai bandę patekti į Lietuvą, pernai per tą pat laikotarpį – 61, šiemet per pusmetį – 38.

Gerokai išaugo sulaikytų Vietnamo piliečių. 2013 metais pirmąjį pusmetį įkliuvo 32 nelegalūs migrantai iš šios šalies, pernai per šešis mėnesius – 55, o šiemet per pusmetį šis skaičius šoktelėjo net tris kartus – įkliuvo 158 vietnamiečiai. Nelegaliai patekę į Lietuvą jie dažniausiai į Vakarų šalis bando vykti per sieną su Lenkija, kuri yra vidinė ES siena ir kur nuolatinės pasienio kontrolės nėra.

Be to, išlieka tendencija, jog vietnamiečiai, skirtingai nei gruzinai, per valstybės sieną neteisėtai prasmukti bando lydimi vedlių. 2014 metų pirmąjį pusmetį VSAT pareigūnai sulaikė 11 nelegalius migrantus lydėjusių vedlių, šiemet per tą patį laikotarpį – 31.