Lietuvoje

2019.11.26 09:08

Monkevičius: nė vienas ministras nėra patenkintas biudžetu

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.11.26 09:08

56 mln. eurų, papildomai gauti kitų metų mokytojų atlyginimams, yra ne tai, apie ką mes tarėmės ir norėjome pasiekti šių metų biudžete, tačiau taškas nėra padėtas, LRT RADIJUI sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius. Anot jo, nė vienas ministras nėra patenkintas biudžetu.

Ketvirtadienį numatomas įspėjamasis švietimo darbuotojų streikas. Tokį sprendimą priėmė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga, išnagrinėjusi kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektą. Pasigendama bent pusės anksčiau žadėtos sumos.

Nepatenkinti ir dėstytojai bei mokslininkai. Akademinė bendruomenė šią savaitę rengia satyrinę akciją „Ponas Popierinis Ministras“, kuria protestuojama prieš neveiksnius Lietuvos vykdomosios valdžios atstovus.

Kaip žadama spręsti susidariusią situaciją, „Ryto garsų“ studijoje Darius Matas kalbėjosi su švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi.

– Ministre, rugpjūtį interviu portalui 15min sakėte, kad nenorite būti streiko priežastimi. Poryt vyks įspėjamasis švietimo darbuotojų streikas, simbolinę akciją rengia ir dėstytojai. Jaučiate, kad čia yra Jūsų kaltės?

– Aš manau, kad ministras visada turi jausti atsakomybę, nenusišalinti nuo problemų sprendimo ir jausti kaltę, jei akademinė bendruomenė yra nepatenkinta. Šiandien turbūt nė vienas ministras nėra patenkintas tuo, kaip yra rikiuojamas biudžetas. Mums svarbu matyti ir balansą. Kiekviena sritis yra svarbi kiekvienam ministrui. Man svarbi mano sritis. Tie 56 mln. eurų, papildomai gauti kitų metų mokytojų atlyginimams, yra ne tai, apie ką mes tarėmės ir norėjome pasiekti šių metų biudžete, tačiau taškas nėra padėtas. Tiek aš, tiek politikai, tiek premjeras dar daug ką skaičiuojame, ieškome variantų, kad ši suma augtų. Manau, kad turėtume pasiekti tai, kas numatyta atnaujintame šakos kolektyvinės sutarties projekte.

– Kada planuojate tai pasiekti?

– Dar liko kelios stadijos: biudžetas grįš į Vyriausybę, po to bus dar kartą svarstomas Seime ir mes turėtume tai pasiekti.

Aš pripažįstu, kad šis nepasitenkinimas yra natūralus, o priekaištai man yra pagrįsti. Aš turiu padaryti viską, kad sutartis būtų įgyvendinta.

Šiandien turbūt nė vienas ministras nėra patenkintas tuo, kaip yra rikiuojamas biudžetas.

– Tai jau ketvirta Vyriausybė, kurios sudėtyje einate pareigas. Kas gi priima sprendimus Vyriausybėje, jei sakote, kad niekas nėra patenkintas biudžetu?

– Tai yra tam tikras konsensusas. Bet kur, kur vyksta derybos, šalys niekada nebūna patenkintos galutiniu rezultatu, išskyrus tai, kad tam tikras konsensusas turi tenkinti. Tačiau Vyriausybėje svarstant projekto pasiūlymus, kaip kitąmet turėtų atrodyti dėstytojų ir mokytojų atlyginimai, kaip reikėtų įgyvendinti kolektyvinėje sutartyje esančias nuostatas, buvo sutartyje parašyta, kad procesas vyks Seime, nes reikia suderinti pajamas ir išlaidas, o pajamų klausimas yra vis dar iki galo neaiškus. Su premjeru kalbėjome, kad, išsprendę šį balansą, grįšime prie nuostatų, esančių kolektyvinėje sutartyje, ir sieksime jas įgyvendinti.

Aš nededu taško. Manau, kad dar trečiadienį Vyriausybėje svarstysime tą projektą. Pažiūrėsime, kokia yra situacija. Negalime sudėlioti viso to balanso iš karto, bet reikia skaičiuoti. Prie tų 56 mln. eurų bus dar papildomas augimas, tačiau iki 117 mln. eurų dar tikrai reikia skaičiuoti ir ieškoti. Mano uždavinys yra įgyvendinti šį susitarimą.

– Kodėl jis yra iki šiol nepasirašytas?

– Aš galiu pasirašyti tik tada, kuomet esu tikras, kad mano parašas reikš faktą. Kolektyvinių susitarimų ir sutarčių įstatymas numato procedūras, pagal kurias ministras yra tik įgaliojimas derėtis. Derėdamasis ir ėmiausi patvirtinti šią strategiją. Visi punktai yra susiję su nuostatomis, kurios yra Vyriausybės patvirtintoje strategijoje. Nieko išgalvoto nėra, tačiau ieškant balanso pritrūko lėšų šiam susitarimui įgyvendinti, o man nebuvo suteikta teisė pasirašyti susitarimą su finansiniais įsipareigojimais.

– Ar reiškia, kad premjeras nesutinka su išderėtomis sąlygomis?

– Čia dalyvauja dvi ministerijos: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, žiūrinti į daugiau teisinius dalykus, ir Finansų ministerija, analizuojanti finansinius aspektus. Ar gali Vyriausybė man suteikti tokį įgaliojimą Vyriausybės vardu pasirašyti? Jeigu aš pasirašysiu ir mano parašas nebus paremtas finansais, aš turėčiau iš karto pasitraukti. Ir tai dabar galėčiau padaryti, bet pasitraukimas nėra išeitis. Mano uždavinys yra iki galo siekti šio susitarimo įgyvendinimo, ką aš ir darau.

– Jeigu tos sumos nepavyks išsiderėti, Jūs pasitrauksite?

– Aš siekiu pasirašyti šį kolektyvinį susitarimą, kuris nėra metams – jis yra ilgam laikotarpiui. Iki 2025-ųjų mes planuojame dėstytojų darbo užmokestį kasmet kelti 10 proc. tam, kad šis pasiektų 150 proc. vidutinio darbo užmokesčio, o visiems pedagogams atitinkamai kelti tiek, kad būtų pasiekta 130 proc. Tai nėra tik vienerių metų problema. Man yra labai svarbu išsiderėti ne tik vienerių metų biudžeto situaciją, tačiau tą susitarimą, kuriame būtų minėtos nuostatos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Palanga
COVID-19 TRUMPAI 7