Lietuvoje

2019.11.26 00:11

Europarlamentarai reiškė solidarumą su Sausio 13-osios bylos teisėjais ir prokurorais

Jūratė Skėrytė, BNS2019.11.26 00:11

Pirmadienį Europos Parlamente (EP) svarstant rezoliuciją dėl Rusijos persekiojamų Lietuvos prokurorų ir teisėjų reikšta pagarba Lietuvos pareigūnų drąsai ir išsakytas solidarumas su jais.

„Europos Komisija išreiškė savo solidarumą su Lietuva. (...) Bet koks išpuolis prieš ES valstybės narės teisinę sistemą yra išpuolis prieš visą Europos Sąjungos teisinę sistemą“, – teigė ES teisingumo ir vartotojų apsaugos komisarė Vera Jourova (Vera Jurova).

„Lietuvos teisėjai ir prokurorai yra Europos Sąjungos teisėjai ir prokurorai, mes tikime jais ir jų nepriklausomumu, todėl turime ginti savo, tai yra Europos Sąjungos, teisinę sistemą“, – kalbėjo eurokomisarė.

EP Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto pirmininkas, buvęs Ispanijos teisingumo ministras Juanas Fernandas Lopezas Aguilaras pabrėžė, kad teismų sistemos nepriklausomumas yra vienas svarbiausių ES principų.

„Manau, kad būtent dėl to turime apginti teisėjus, prokurorus, kurie patiria persekiojimą dėl to, jog atliko jiems tekusią pareigą“, – sakė jis.

Buvęs Čekijos teisingumo ministras europarlamentaras Jiris Pospišilas (Jiržis Pospišilas) akcentavo, kad ES teisingumo ministrai privalo padaryti viską, kad užkirstų kelią Rusijai naudotis Europolu, Interpolu kaip sau naudingu įrankiu.

„Kaip buvęs Čekijos Respublikos teisingumo ministras noriu išreikšti savo solidarumą kolegoms iš Lietuvos, taip pat Lietuvos teisėjus ir prokurorus. Išpuolis prieš Lietuvos teismų sistemą yra išpuolis prieš Europos Sąjungos teisingumo sistemą. Mes turime labai aiškiai ir vienareikšmiai kritikuoti tokius Rusijos veiksmus“, – kalbėjo jis.

EP narė iš Lenkijos Anna Fotyga Rusijos veiksmus prieš Lietuvos pareigūnus vadino netoleruotinais.

„Aš palaikau lietuvius, noriu išreikšti savo pagarbą Lietuvos teisėjų drąsai, kad jie priėmė nuosprendį Sausio 13-osios byloje. Tai yra tikriausiai viena įspūdingiausių bylų Lietuvos istorijoje ir viena tragiškiausių naktų, kada šimtai buvo sužeisti, 14 žuvo. Tai buvo karinis nusikaltimas, tai buvo nusikaltimas prieš žmoniją“, – sakė politikė.

Europarlamentaras iš Lietuvos Andrius Kubilius pabrėžė, kad Rusijos iškelta byla Lietuvos teisėjams ir prokurorams nėra tik lietuviškas klausimas.

„Tai yra europinis klausimas. Kremlius bando ES atsparumą, galimybę apginti savo teisinę sistemą. (...) Tai atviras išpuolis, kuriam reikia atviro Europos Parlamento atsako“, – sakė jis pirmadienį.

Rezoliucija siūloma Europos Parlamentui griežtai pasmerkti Rusijos veiksmus prieš Lietuvos teisėjus ir prokurorus kaip pažeidžiančius pamatinius teisės principus, teisėjų ir prokurorų nepriklausomumą.

Rusijos pradėtas tyrimas dėl Lietuvos teisėjų ir prokurorų, prisidėjusių prie Sausio 13-osios bylos nagrinėjimo, dokumento projekte vadinamas politiškai motyvuotu.

Dėl rezoliucijos priėmimo EP planuoja balsuoti šią savaitę.

Rusija pernai liepą paskelbė pradėjusi tyrimą dėl Sausio 13-osios bylos pareigūnų, kaltindama juos neteisėtu Rusijos piliečių persekiojimu.

Vilniaus apygardos teismas šiemet kovą buvusį sovietų gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą ir dar daugiau kaip 60 buvusių sovietų pareigūnų, karininkų pripažino kaltais dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų, jiems už akių skirtos laisvės atėmimo bausmės.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.