Lietuvoje

2020.01.07 05:30

Naktis su vaiko teisių budėtojais: tėvai neprisimena vaiko vardo, o jis – kada paskutinį kartą valgė

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.01.07 05:30

Girtuokliaujantys tėvai, nebeatsimenantys sūnaus vardo, alkanas vaikas, gyvenantis nešildomame name, ir paauglės grasinimai pabėgti iš namų – tai, ką išvydome prisijungę prie naktinių Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistų budėjimo.

Pavakare gautas iškvietimas – sužinome, kad Vaiko teisių apsaugos specialistai iškviesti pas Vilniaus rajone gyvenančią šeimą. Kol kas informacijos nedaug – sužinome tik tiek, kad abiem dvylikamečio tėvams nustatytas 2,6 promilių girtumas, kad dėl savo būsenos tėvai nebegali prisiminti berniuko vardo, o namų aplinka – nesaugi. Skubame į automobilį ir jau važiuodami tikslinamės situaciją – mums praneša, kad berniuko tėvai jaučiasi šiek tiek geriau, kartu su sūnumi kieme žaidžia futbolą.

Atvykę į įvykio vietą pamatome policijos pareigūnus ir keturias socialines darbuotojas, kurios rūpinasi ir prižiūri šią šeimą. Jos ir iškvietė policiją. Šalia namo loja pririštas šuo – siauru takeliu bandome pro jį praeiti, kol prie šuns pribėga berniukas ir jį nuramina. Pro žemas duris įeiname į namo vidų, ant sienų pastebime sukabintus vaiko medalius, kabo keli šventųjų paveikslai, aplink gausybė daiktų, vietoj durų – užuolaidos, o namuose vėsu. Kaip sužinome vėliau, namuose krosnis neveikia.

Nepamena, kada paskutinį kartą valgė

Socialinės darbuotojos pasakoja, kad pas šią šeimą į svečius užeina gana dažnai, todėl apsilankė ir šį rytą – jau tada vaiko tėvai kartu su kaimynais buvo pradėję vartoti alkoholį, todėl jos įspėjo, kad sugrįš po kelių valandų.

„Pasakėme – nebegerkite, grįšime patikrinti. Jei situacija bus bloga, turėsime imtis priemonių“, – pasakoja socialinės darbuotojos.

Vis dėlto jų įspėjimas tėvų nepaveikė – sugrįžusios po kelių valandų rado ir toliau girtaujančius tėvus, prie jų buvo prisijungę ir daugiau kaimynų. Tiesa, šie, išvydę sugrįžusias socialines darbuotojas, išsilakstė ir pasislėpė. Mums pasakoja, kad dvylikametis iš šeimos jau buvo paimtas ir kurį laiką gyveno globos namuose, tačiau tėvai rodė pažangą, lankė įvairius užsiėmimus, stengėsi sūnų susigrąžinti. Namuose berniukas pabuvo neilgai – nepraėjo nė keli mėnesiai ir vėl teko kviesti Vaiko teisių apsaugos specialistus.

Aplinka, kurioje girtaujama, kurioje vaikas neturi galimybės pavalgyti, – nesaugi, konstatuoja budėtojai.

Po budėtojų pokalbio su berniuku paaiškėja, kad vaikas jau kurį laiką nieko nevalgęs, tiesa, namuose yra sausainių ar traškučių, tačiau berniukas neatsimena, kada paskutinį kartą valgė šiltą maistą. Aplinka, kurioje girtaujama, kurioje vaikas neturi galimybės pavalgyti, – nesaugi, konstatuoja budėtojai.

Mūsų tikslas – ne atskirti vaiką nuo šeimos, o suteikti laikiną ir saugią aplinką, aiškina vaiko teisių apsaugos specialistai. Bandome išsiaiškinti, ar yra giminaičių, kurie galėtų berniuką kuriam laikui priglausti. Tėvai skuba kviesti šalia gyvenančią kaimynę, tačiau vaiko teisių apsaugos specialistai apgailestauja, kad sunkiai vaikštanti, galimai ir pati girtuokliaujanti kaimynė vaiko apsaugos neužtikrins ir nesustabdys tėvų, norinčių berniuką parsivesti atgal į namus, į nesaugią aplinką.

Norėjo palikti tėvų namus

Budėtojai nusprendžia, kad palankiausias sprendimas vaikui – kurį laiką praleisti šeimos ir vaiko gerovės centre. Tai išgirdę tėvai ir atvykusi kaimynė puola į ašaras, bando berniuką sulaikyti, tačiau šis skuba ieškoti kuprinės ir krautis daiktų.

„Kai kurie vaikai, augantys tokiose šeimose, jau turi iš anksto pasiruošę daiktus, susikrovę kuprinę – jie jau ne vieną kartą susidūrę su vaiko teisių apsaugos specialistais, žino, kad gali prireikti išvykti“, – teigia budėtojai.

Įsivaizduokite, kaip šis berniukas turi gyventi, kad norėtų išvykti iš tėvų namų ir juos palikti.

Nors kaimynė plėšia berniuką nuo budėtojų ir bando jį sulaikyti, šis kartoja, kad nori važiuoti ir namuose neliks. Mums atsisėdus į automobilį, tėvai barbena į langus ir kalbina sūnų, tačiau šis tvirtai įsikimba į mašinos dureles ir prašo tėvų pasitraukti bei leisti jam važiuoti.

„Tikrai ne visada vaikai nori išvykti – kad ir kokiomis sąlygomis gyvena, tėvai yra tėvai. Įsivaizduokite, kaip šis berniukas turi gyventi, kad norėtų išvykti iš tėvų namų ir juos palikti“, – sako vaiko teisių apsaugos specialistai.

Mums atvykus į netoliese esantį šeimos ir vaiko gerovės centrą nusistebiu berniuko elgesiu – jis iškart apkabina mus pasitikusias socialines darbuotojas, drąsiai eina koridoriumi. Pamačiusi mano nuostabą viena darbuotoja nusišypso ir paaiškina: „Jis mus jau pažįsta, dar visai neseniai čia buvo atvežtas, todėl esame susibendravę.“

Išsiaiškinusios situaciją centro darbuotojos skuba padėti vaikui įsikurti ir jį pavalgydinti. Išgirdęs, kad gaus šilto maisto, berniukas nudžiunga. Įsitikinę, kad vaikas gaus valgyti ir galės pailsėti, budėtojai išvyksta. Prieš akis – dar visa naktis.

Grasino bėgti iš namų

Prisijungti prie naktinių budėjimų portalą LRT.lt vaiko teisių apsaugos specialistai pakvietė dar kartą. Šį kartą skambučio sulaukiame apie 20 valandą vakare. Pareigūnai telefonu praneša, kad Vilniaus rajone keturiolikmetė paauglė grasina pabėgti iš namų, o ir praėjusią naktį praleido ne namuose. Pareigūnus iškvietė mergaitės mama.

Atskubėjus į šeimos namus, mus pasitinka išsigandusi mergaitės mama. Ji pasakoja, kad dukra jos neklauso ir grasina pabėgti iš namų, motina baiminasi, kad dukra galimai vartoja narkotikus, bendrauja su blogą įtaką darančiais draugais. Vis dėlto pokalbio su mama metu paaiškėja, kad tai – tik jos nuogąstavimai, kadangi tokių įrodymų mama neturi. Po kurio laiko tai pripažįsta ir motina. Vaiko teisių apsaugos specialistai įtaria, kad mama su dukra tiesiog nesusikalba, o tam trukdo ir didelė mamos kontrolė.

Motina pasakoja, kad neretai patikrina dukros daiktus, išrausia kurpines ir stebisi dukros pykčiu, kai ši sužinojo, jog mama perskaitė jos dienoraštį. Matome, kad mama sudirgusi, karščiuodamasi įtikinėja, kad dukros neskriaudžia, stengiasi pasirūpinti kaip tik gali geriausiai, tačiau skundžiasi, kad dėl tokio dukros elgesio kyla spaudimas, daužosi širdis. Budėtojai nuramina, kad paaugliams būdingas noras maištauti bei priešintis tėvų taisyklėms, ir sako, kad paaugusi dukra supras, jog mama buvo teisi. Vis dėlto motinai sunku klausytis, ji toliau pasakoja apie problemas su dukra ir negirdi budėtojų patarimų.

Pasikalbėjęs su mergaite vienas budėtojų šypteli: „Ji geras vaikas, pasikalbėjome, sutarėme, kad nebandys bėgti iš namų. Mergaitė sutiko, kad šeimai reikalinga pagalba, tarpininkavimas susikalbant.“

Tam pritaria ir mergaitės mama – kartu su vaiko teisių apsaugos specialistais nusprendžia, kad pagalbos kreipsis į institucijos psichologus, kurie pagelbės sprendžiant problemas bei kilusį konfliktą. Po pokalbio su specialistais įtampa atslūgsta, grįžta mergaitės tėtis, o mes galime išvykti.

Nenori daryti namų darbų – kviečiasi tarnybą

Vaiko teisių apsaugos specialistų teiraujuosi, ar tokie atvejai, kai vaikai nori bėgti iš namų, dažni. Anot jų, tokių atvejų pasitaiko, tačiau paprastai pavyksta rasti kompromisą.

Budėtojai pasakoja, kad kartais ir patys vaikai išsikviečia policiją ar Vaiko teisių apsaugos tarnybą. Specialistai dalijasi vienu nutikimu, kai, tėvams paprašius padaryti namų darbus, vaikas paskambino policijai ir pasiskundė, kad prieš jį šeimoje smurtaujama. Suvažiavo net kelios institucijos – atvyko greitoji pagalba, policija, prisijungė ir Vaiko teisių apsaugos tarnyba. Tada vaikas jau išsigando, pripažino, kad tiesiog nenorėjo daryti namų darbų ir todėl paskambino pareigūnams, šypsosi budėtojai.

Vaiko teisių apsaugos specialistai pastebi, kad pastaruoju metu iškvietimų padaugėjo, vykti į Vilniaus rajoną tenka bene kiekvieną naktį. Anot jų, sunku pasakyti, kodėl taip yra. Pavyzdžiui, nors daugeliui gali pasirodyti, kad įvairių iškvietimų Naujųjų metų naktį turėtų būti daugiau, taip nėra. Tikriausiai, svarsto specialistai, šią naktį dauguma švenčia, aplinkui triukšmas, todėl tarnyba iškvietimų negauna.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt