Lietuvoje

2019.11.25 14:37

Butus Vilniuje turinčių, bet Seimo viešbutyje gyvenančių politikų elgesį vertins etikos sargai

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.11.25 14:37

Seimo etikos sargai ketina aiškintis, ar Seimo viešbutyje gyvenantys, bet savo butus Vilniuje turintys Seimo nariai nepažeidė numatytų taisyklių.

Gauti butą Seimo viešbutyje gali visi sostinėje gyvenamojo būsto neturintys parlamentarai. Šiuo metu šia paslauga naudojasi 71 Seimo narys, keturi iš jų, Seimo kanceliarijos duomenimis, moka už komunalines paslaugas.

Kaip jau anksčiau pranešė LRT.lt radijas, yra ne vienas Seimo narys, kuris turi būstą Vilniuje, bet vis tiek glaudžiasi Seimo viešbutyje. „Valstietis“ Darius Kaminskas komentavo Vilniuje turintis tris butus, bet visi jie yra nuomojami.

„Tai yra praktiškai žmonos turtas ir ji vykdo savo veiklą. Tai yra jos ilgametis verslas. Pagal verslo liudijimą ji juos nuomoja. Mes nė karto nesame ten gyvenę. Butai yra Justiniškėse, Antakalnyje ir S. Konarskio gatvėje“, – LRT RADIJUI sake D. Kaminskas. Seimo viešbutyje gyvena ir kiti parlamentarai, turintys butus mažesniu atstumu nuo Seimo, nei numatoma teisės aktuose, nurodančiuose, kas gali gauti butą Gedimino pr. esančiame Seimo viešbutyje.

Pirštu bedė į V. Pranckietį

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, paklaustas apie tai, kad jo frakcijos kolega turėdamas tris butus sostinėje vis tiek naudojasi Seimo viešbučio paslaugomis, sakė neturintis pakankamai informacijos, kad galėtų įvertinti situaciją.

„Aš nežinau visų aplinkybių, neturiu pagrindo vertinti. Pirmą sykį apie tai girdžiu, bet yra kažkokios aplinkybės, kiekvienas žmogus turi savo aplinkybes. Nemanau, kad kažkas daro tai, ko negalima daryti. Tiesiog visi yra suaugę žmonės, išsilavinę ir atsakingi“ – portalui LRT.lt komentavo R. Karbauskis.

Pasak valdančiųjų lyderio, svarbiausia, kad šiuo metu butų Seimo viešbutyje užtenka visiems parlamentarams, pareiškusiems norą jame gyventi. Jis pasakojo, kad anksčiau situacija buvo įtempta, nes po 2016 metų rinkimų į Seimą atėjo nemažai politikų, gyvenančių regionuose. Tuomet, anot R. Karbauskio, iš tikro buvo dvejojama, ar visiems norintiems užteks vietos parlamento viešbutyje.

Be to, R. Karbauskis kalbėjo, kad dėmesį reikėtų skirti ir kitiems dalykams, pavyzdžiui tam, kad Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis kasdien iš Vilniaus su apsauga važinėja į namus Kauno rajone. „Valstiečių“ lyderis, kuris pastaruosius keletą mėnesių konfliktuoja su Seimo pirmininku, teigė, kad V. Pranckietis Seimo viešbutyje turi trijų kambarių butą, kuriame, greičiausiai, nėra nakvojęs.

„Jis važinėja su valdiškomis mašinomis, su apsauga į namus Kaune ir tai kainuoja valstybei didelius pinigus. Kiek kainuoja, yra įslaptinta, nes tai susiję su jo apsauga. Tačiau jis, kaip Seimo narys, galėtų likti Vilniuje, nevažinėti į namus, bet jis tai daro savo malonumui“, – kalbėjo „valstiečių“ vedlys, teigdamas, kad jo frakcija bando kelti šį klausimą Seime, bet opozicijai esą tai nerūpi.

Turėtų vertinti etikos sargai

Parlamentinės Antikorupcijos komisijos, kurios pirmininko pavaduotoju yra D. Kaminskas, pirmininkas liberalas Ričardas Juška portalui LRT.lt kalbėjo, kad tokį „valstiečio“ elgesį turėtų įvertinti Seimo valdyba bei Etikos ir procedūrų komisija.

„Manyčiau, kad atsakymai į iškeltus klausimus turi būti duoti ir manau, kad tam yra Seimo valdyba ir Etikos komisija. Pažiūrėsime, kaip jie vertins šitą situaciją, kuri yra vieša“, – sakė R. Juška.

Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) pirmininkas Antanas Matulas portalui LRT.lt sakė kalbėjęs su Antikorupcijos pirmininku ir dėl jo planų rašyti skundą etikos sargams. Konservatorius A. Matulas teigė, kad problema yra, nes teisės aktais aiškiai apibrėžta, kad parlamentarai, kurie turi gyvenamą būstą mažesniu nei 25 km atstumu nuo Seimo, buto viešbutyje gauti neturėtų. O jei yra laisvų vietų ir butas yra gaunamas, jį gavęs Seimo narys turi padengti komunalines išlaidas ir nuomos mokestį.

„Ar šiuo atveju kolega Kaminskas mokėjo Seimo mokesčius, ar yra deklaravęs, ar nėra supainioti vieši ir privatūs interesai, turėtume aiškintis, juolab, kad Antikorupcijos komisijos pirmininkas mane informavo, kad jie kreipsis raštu į EPK ir mes turėsime surinkti informaciją ir spręsti, ar pradėti tyrimą“, – komentavo A. Matulas.

Ne pirmas atvejis

Tačiau tai – ne pirmas atvejis, kai būstą Vilniuje turintis Seimo narys glaudžiasi Seimo viešbutyje. Metų pradžioje pranešta, kad išsikraustyti iš Seimo viešbučio atsisako Naglis Puteikis. Parlamento valdyba tuomet nusprendė, kad Vilniuje gyvenamą plotą turintis „valstiečių“ frakcijos narys N. Puteikis turi savo vietą Seimo viešbutyje užleisti konservatorei Irenai Haasei.

Seimo valdybos duomenimis, „Seimo nario Naglio Puteikio nuosavybės teise turimos gyvenamosios patalpos Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje yra 2,5 km atstumu nuo Seimo rūmų“. Pats N. Puteikis tuomet piktinosi, kad valdyba neiškrausto kitų Seime viešbutyje gyvenančių parlamentarų, kurie turi būstą Vilniuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.