Lietuvoje

2019.11.23 21:17

Ant Kauno choralinės sinagogos rastas nacistinis užrašas

policija pradėjo ikiteisminį tyrimą; atnaujinta 21.52
LRT.lt, BNS 2019.11.23 21:17

Ant Kauno choralinės sinagogos rastas nacistinis užrašas, savo feisbuko paskyroje praneša Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Gurevičius. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas, kiek vėliau patvirtino policija.

„Įvykis užregistruotas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – BNS šeštadienio vakarą sakė policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis.

Pasak jo, tyrimas pradėtas dėl neapykantos kurstymo. Už tai numatyta bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Užrašo nuotrauka feisbuke pasidalinęs Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Gurevičius teigė, kad tai yra antisemitizmo apraiška.

„Prieš kelis mėnesius Vilniuje, dabar jau ant sinagogos Kaune... Tikiu, kad tai provokacija, siekiant apdergti ne tik žydų maldos namus, bet ir Lietuvos Kariuomenės dienos minėjimą, Kauną, būsimą Europos kultūros sostinę, o taip pat ir Lietuvą, pasitinkančią žydų istorijos metus. Atsiras teigiančių, kad tai „patriotų“ ar „nacionalistų“ darbas, tačiau sutikite, kad tai niekšinga ir bjauru. Be jokios abejonės - tai antisemitizmo apraiška ir pripažinkim, jų paskutiniu metu vis daugiau“, – teigiama S. Gurevičiaus feisbuko įraše.

S. Gurevičiaus savo įraše kviečia dalintis šiuo įrašu ir „ištarti neapykantai ne“.

„Laikas pasitikrinti visuomenės brandą: esame praeities stereotipų ir iškraipomos istorijos kelyje ar nustosime tylėti ir kiekvienas pasmerksime išpuolį? Kviečiu pasidalinti šiais vaizdais, ištarti vėl, bet dar tvirčiau ir drąsiau: „Neapykantai – NE!“.

Viltingai lauksiu aukščiausių Lietuvos vadovų, intelektualų, visuomeninkų balso, pasmerkiant išpuolį, ypatingai Lietuvos Policijos veiksmų, o Lietuvos žydus, savo tautiečius, kviečiu ne uždarinėti sinagogos durų, ne triukšmauti po visą pasaulį spaudoje, o atvirkščiai, nuplovus gėdingus užrašus, visiems susirinkti Kauno sinagogoje bendrai maldai (...) Tegul vietoj vieno tokio... užrašiusio neapykantos žodžius atsiranda šimtai ar tūkstančiai neabejingų“, – ragina jis.

Pastaruoju metu Vilniuje, Šiauliuose bei Kauno rajone buvo užfiksuoti penki panašūs atvejai – piešiamos svastikos, perbraukta Dovydo žvaigždė, Šiauliuose subjaurotas paminklas XX a. žydų pramonininkui Chaimui Frenkeliui.

Rugpjūčio pradžioje dėl grasinimų laikinai buvo uždaryta Vilniaus sinagoga ir jos būstinė. Taip pat nuo galimų vandalizmo aktų buvo prašoma užtikrinti Vilniaus žydų kapinių Sudervės plente papildomą apsaugą. Tačiau po keturių dienų toks sprendimas buvo atšauktas.