Lietuvoje

2019.11.23 17:58

Lietuvos kariuomenės dieną aptemdė siūlymai apkarpyti gynybos finansavimo didinimą

Šeštadienį paradu paminėta Lietuvos kariuomenės diena. Tačiau iškilmių išvakarėse pasigirdo politikų siūlymai apkarpyti gynybos finansavimo didinimą. Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, kad diskusijos apie galimybes lėtinti asignavimus krašto apsaugai siunčią blogą signalą NATO sąjungininkėms.

Pabūklų salvės ir pakili nuotaika švenčiant Lietuvos kariuomenės dieną. Nurimus paradui, Seimui teks grįžti prie šią savaitę valdančiųjų išsakytos minties – lėtinti finansavimą krašto apsaugai. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas siūlo, kad Lietuvos išlaidos gynybai kitąmet siektų ne 2,05 proc., kaip siūlė Vyriausybė, o 2,01 nuo BVP.

„Didesnio prisidėjimo prie NATO tikrai reikia ir jei norime tikėtis partnerių paramos, turime pademonstruoti, kad gebame vykdyti savo įsipareigojimus. Antra dalis – politinė. Krašto apsaugos išlaidų didinimas buvo numatytas politinių partijų susitarime, kuris Lietuvos istorijoje yra vienas iš nedaugelio pavyzdžių, kai beveik visos politinės partijos susitarė dėl tikslo“, – LRT TELEVIZIJAI dėsto prezidentas Gitanas Nausėda.

„Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio pareiškimus, kad visuomenė nesuprastų gynybos finansavimo augimo, jeigu valdžia neskirs trūkstamų lėšų mokytojams ar kultūros darbuotojams, politologai vertina kaip kovos link kitų Seimo rinkimų pradžią.

„Prieš rinkimus politikai dažnai pamiršta savo įsipareigojimus, nes jų tikslas – laimėti balsus. Ir jei gynybos klausimai nepadės laimėti, o socialinių pašalpų, pensijų klausimai padės, tai ir yra transliuojama. Šitas kalbas reikia vertinti būtent šito laikotarpio kontekste“, – mano Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktorė Margarita Šešelgytė.

Krašto apsaugos ministras R. Karoblis sako, kad politikų diskusijos apie galimybes lėtinti asignavimus krašto apsaugai siunčią blogą signalą NATO sąjungininkėms.

„Jeigu kalbėtume apie ateitį, kad nereikia to augimo, tai NATO yra informuota apie mūsų politinę valią auginti pajėgumus. NATO sako, kad mums tai reikia daryti dėl saugumo užtikrinimo. Nukrypimas ir tempų mažinimas būtų blogas signalas, bet apie tai, kad nepasieksime 2 proc., net nėra jokios kalbos“, – mano krašto apsaugos ministras.

Prieš mėnesį atliktos apklausos duomenys rodo, kad maždaug trečdalis lietuvių sutinka, jog reikia tęsti kariuomenės modernizaciją, stiprinti pajėgumus.

Lietuvos kariuomenės pradžia laikoma 1918 lapkričio 23 diena, kai Lietuvos ministro pirmininko Augustino Valdemaro įsakymu buvo pradėtas formuoti pirmasis kariuomenės pulkas.

Žinios. Marijampolė taupys muziejų ir teatrų sąskaita: idėja jau sulaukė visuomenės pasipriešinimo