Lietuvoje

2019.11.22 22:04

Minios žmonių palydėjo sukilimo vadus ir dalyvius, kuriuos vadina didvyriais, kovojusiais už laisvę

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.22 22:04

1863-1864 metų sukilimo vadai ir dalyviai palaidoti senosiose Rasų kapinėse. Atsisveikinti su didvyriais prie Katedros plūdo minios. Žmonės sakė norintys pagerbti šalies istoriją ir jos herojus. Į ceremoniją atvykę baltarusiai sakė sukilimo vadą Konstantiną Kalinauską laikantys laisvės simboliu.

1863–1864-ųjų sukilimo dalyvių palaikai iš pat ryto iš Valdovų Rūmų nešami į Katedrą. Priekyje – pirmieji – nešami sukilimo vadai – Zigmantas Sierakauskas ir Konstantinas Kalinauskas.

Katedroje karstai su sukilimo dalyvių palaikais išrikiuoti po tris. Tik sukilimo vadų pastatyti šalia dviese – prieš kitus.

Laikas atsisveikinti visuomenei. Plūdo minios. Sigita Montvilaitė sako, kad sukilime dalyvavo jos protėvis, todėl ji jaučiasi istorinio įvykio dalimi.

„Mano protėvis buvo vienas ne tik dalyvių bet ir vadų Jiezno apylinkėse – Jurgis Jodkovskis, mūsų šeima labai nukentėjo. Prarado turtą. Jis išvengė tremties ir net sugebėjo sėkmingai susituokti“, – sako S. Montvilaitė.

Žmonės sako, kad jiems svarbu čia ateiti ir pagerbti šalies didvyrius, kovojusius už laisvę.

„Kas nejaučia laisvės vėjo, tas nežino jo vertės ir kainos“, – LRT TELEVIZIJAI sakė kalbintas pašnekovas.

„Palaikai rasti, kai nuslinko Gedimino kalnas. Buvo nerimo, bet lemtis mums padovanojo šitą istorinį faktą, kad mes atradom tautos didvyrius, kurie paaukojo savo gyvenimą, kurie už laisvę nuėjo mirtie pačiuose gražiausiuose savo metuose“, – tvirtina moteris.

„Tai yra Lietuvos istorija, Lietuvos didvyriai ir kiekvienas Lietuvos pilietis turi gerbti tradicijas, kiekvieno pareiga čia dalyvauti“, – teigia praeivis.

„Pagarba tiems žmonėms, kurių dėka turim tai, ką turim“, – antrino kitas gyventojas.

„Manau, visai Lietuvai svarbus įvykis. Tie, kurie kovojo už mūsų laisvę, mes privalom juos pagerbti“, – įsitikinusi moteris.

Į mišias Katedroje rinkosi ir šalies vadovai, Lenkijos prezidentas, Baltarusijos premjero pavaduotojas. Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas per mišias sakė, kad sukilėliai kovojo už laisvę būti lygiems su kitais žmonėmis, ir už laisvę turėti savo balsą.

Nepaisant spaudžiančio šalčio ir žvarbaus vėjo prie Katedros dar daugiau žmonių nei viduje. Daugiausia ne trispalvių, o vėliavų, kurias Baltarusija naudojo kovoje už nepriklausomybę.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Panorama. Vladimiras Putinas užsimena apie naująjį ginklą: atitikmens pasaulyje nėra (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo
COVID-19 TRUMPAI