Lietuvoje

2019.11.22 14:11

Matijošaičio dvare – paveldosaugininkų vizitas: už du nugriautus pastatus reikalaus žalos atlyginimo

Monika Petrulienė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.22 14:11

Paveldosaugininkai reikalauja atlyginti žalą valstybei už du nugriautus pastatus Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui priklausančiame dvare.

Beveik 34 tūkstančius eurų už Kauno rajone nugriautus kultūros vertybių registre įrašytus Kačiūniškės dvaro tvartą ir svirną turės sumokėti darbus vykdęs samdytas statybų vadovas. Jau anksčiau jam buvo skirta 300 eurų bauda už pažeidimus.

V. Matijošaitis yra teigęs, kad statiniai buvo prastos būklės, o vienas jų, svirnas, atstatytas beveik toks, kaip buvęs.

Kultūros paveldo departamento komisija nustatė, kad svirnas atstatytas be paveldosaugos projekto, todėl to negalima vadinti atkūrimu, ir išvadas persiuntė Statybų inspekcijai. Ši spręs, ar įteisinti statybą. Visvaldas Matijošaitis sako, kad paveldosaugininkų sprendimą komentuos, kai susipažins su išvadomis.

„Kultūros paveldo vertybių departamentas reikalaus šią žalą atlyginti, ją traktuoja kaip visuomenei, valstybei padarytą žalą, sunaikinus kultūros vertybių registre registruotas vertybes. Tai nėra bauda, tai prašymas atlyginti valstybei padarytą žalą. Bauda jau yra pritaikyta fiziniam asmeniui, kuris buvo nustatytas. Ir atliekant administracinį nusižengimą nustatyta, tuos darbus atliko samdytas asmuo, kuris buvo įpareigotas sutvarkyti to objekto teritoriją, bet nesilaikydamas paveldosaugos reikalavimų savavališkai atliko tuos griovimo darbus“, – teigė Kultūros paveldo departamento Kontrolės skyriaus vedėjas Robertas Motuzas.

Paveldosaugininkai sako, nesvarbu, kokia buvusi statinių būklė, visi darbai, tarp jų ir naujos statybos, turėjo būti derinami su jais. Už pažeidimus skirta trijų šimtų eurų bauda, kokie nuostoliai padaryti dvarui, dar svarstys Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Praėjusiame amžiuje statytą Kačiūniškės dvarą prie Nevėžio upės Kauno meras Visvaldas Matijošaitis nusipirko aukcione, prieš dvejus metus, kai Kauno rajono savivaldybė griūvantį dvarą nusprendė parduoti. Dvaro sodyba - rūmai, namas, tvartas, svirnas įtraukti į kultūros vertybių registrą. Šį pavasarį čia apsilankę Kauno rajono valdininkai tvarto neberado, o vietoje svirno stovėjo naujas pastatas.

Dvaro šeimininkas ar jo atstovas į paveldosaugininkus dėl statinių griovimo ir naujų statybos nesikreipė. Rajono savivaldybė apie galimus pažeidimus pranešė Kauno, vėliau ir Vilniaus paveldosaugininkams. Dvare apsilankiusi Kauno paveldosaugininkė Asta Naureckaitė sako, medinis tvartas buvęs avarinės, o svirnas prastos būklės, tačiau vis tiek jie buvo dvaro sodybos elementai, turintys savo numerius, yra nustatytos jų vertingosios savybės.

Svirno atstatymui turėjo būti parengtas projektas ir suderintas su mūsų skyriumi, Kauno skyrius turėjo spręsti, ar šitą svirną restauruoti, ar perkelti saugojimui į kitą vietą, o dėl tvarto tai jeigu jis buvo avarinės būklės, turėjo būti parengti atitinkami dokumentai, šiuo atveju konstrukcijų vertinimas ir būtume sprendę, kiek būtų galima demontuoti, kiek ardyti, kokias detales išsaugoti.

Statybų vadovui skirta 300 eurų bauda. Dvaro šeimininkas, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis sako, girdėjęs, kad statybų vadovas pridarė klaidų.

Panorama. Andrzejus Duda apie Lietuvos ir Lenkijos santykius: tokie geri jie nebuvo jau dešimtmečius
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt