Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.21 19:51

Istorikas apie 1863 metų sukilimą: pasipriešinimo ir valstybingumo dvasia siekia ištisas kartas

Gedimino kalne, rastų 1863–1864 metų sukilėlių vadovų Zigmanto Sierakausko bei Konstantino Kalinausko ir dar keliolikos dalyvių palaikai bus palaidoti Rasų kapinėse penktadienį.

Ceremonijoje laukiama Lenkijos prezidento, atstovų iš Baltarusijos, Ukrainos, Latvijos.

LRT laidų vedėjas, istorikas Virginijus Savukynas sako, kad visuomenėje dažnai galvojama, kad tai lenkų sukilimas, net ir Baltarusijoje K. Kalinauskas šiuo metu vertinamas nedviprasmiškai.

„Ilgą laiką Lietuvoje galvojama buvo, kad tai lenkų reikalas, bet giliau pasidomėjus, taip nebuvo, nes Lietuvos valstiečiai, jie labai aktyviai dalyvavo sukilime. Net caro valdininkai nesuprato, nes 1861 metais buvo panaikinta baudžiava ir galvojo, kad visi valstiečiai turi būti dėkingi carui. Tačiau ne, jie ėjo su bajorais ir kovojo prieš Rusiją ir tą patį carą“, – sakė V. Savukynas.

Anot jo, yra istoriniai liudijimai, kad ir sukilimo vadai kalbėjo lietuviškai, himnai ir giesmės buvo verčiamos į lietuvių kalbą, todėl palaikymas Lietuvoje, buvo labai svarbus.

„Pirmiausia tai buvo noras išsilaisvinti iš okupacijos ir tai yra svarbu, buvo kova prieš svetimą valstybę ir kariuomenę. Akivaizdu, tuo metu buvo norima, kad vėl atgimtų Abiejų Tautų Respublikos kontūrai, tačiau dar svarbu, jog tai buvo pasipriešinimo dvasia. Ir ką aš pastebėjau – 1918 metų Lietuvos savanoriai, tikrai nemaža dalis jų tėvų ar senelių dalyvavo 1863 metų sukilime. Mes matome, kaip valstybingumo ir pasipriešinimo linija eina iš 1863 metų iki 1918 metų savanorių. Bendra linija gali susidaryti labai ilga“, – laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo V. Savukynas.

Istorikas primena, kad dažnam tas 1863 metų sukilimas atrodo labai tolimi laikai, tačiau anaiptol – ir šiandien yra puikiai žinomų žmonių, kurių giminaičiai kovojo tų metų sukilime.

„Vytautas Landsbergis, jo senelio, Gabrieliaus Landsbergio brolis, buvo sukilėlis“, – istorines asmenybes prisiminė istorikas.

LRT.lt primena, kad dar 2017 metais vykstant Gedimino kalno tvarkybos darbams buvo aptikta 21 palaikai. Tarp rastų palaikų jau identifikuoti šio sukilimo vado Zigmanto Sierakausko palaikai, taip pat vėliau identifikuoti ir Konstantino Kalinausko palaikai.

Archeologams Gedimino kalne pavyko atrasti 20 sukilėlių palaikų iš 21.

Sukilėlių vardai bus užrašyti lietuvių, lenkų ir baltarusių kalbomis.

Visas pokalbis su istoriku – laidos vaizdo įraše.

Laba diena, Lietuva. Dviejų algų Lietuva: Vilnius ir visa, kas užribyje – kodėl didieji uždarbio skirtumai išlieka?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi